InspirációTakarításGyerekjátékok tisztítása

Gyerekjátékok tisztítása hatékonyan

  2024. december 27.,    6 perc olvasás,
A játékok tisztítása nemcsak a saját gyermeked egészségéért fontos, hanem a barátaiért is, akik egy vidám zsúr alkalmával számtalanszor kezükbe vehetik ezeket a tárgyakat. Minél többen fogdossák meg, annál több piszok és baktérium kerülhet rájuk. Te emlékszel, hogy mikor kapott utoljára alapos fürdetést a plüssállat-gyűjtemény? Lehet, hogy itt az ideje egy kiadós wellnessre küldeni őket! 
Azon tűnődsz, vajon milyen gyakran érdemes neki kezdeni a tisztításnak, és hogy hogyan teheted ezt meg anélkül, hogy kárt tennél bennük? Cikkünkben praktikus tippeket szedtünk össze, hogy a gyermekek kedvencei higiénikusan álljanak készen a legújabb kalandra, készüljenek bármilyen anyagból is. Meríts ihletet tanácsainkból és varázsold a játékokat újra ragyogóvá!

Miért fontos rendszeresen tisztítani a gyerekjátékokat?

Nem szükséges hosszasan figyelni a viháncoló lurkókat, hogy feltűnjön: a játékok pillanatok alatt szinte kötelező jelleggel a szájukban landolnak. Nem csoda, hogy a baktériumok és különféle kórokozók hamar életre kelnek rajtuk. 

Emellett ezek a tárgyak folyamatosan porral és egyéb szennyeződésekkel érintkeznek, amelyek irritációt vagy allergiát okozhatnak. A legrosszabb esetben pedig a nedves, rosszul szárított játékokban megtelepedhet a penész, ami komoly egészségi problémák forrása lehet.

A rendszeres tisztítással viszont csökkentheted a fertőzések és megbetegedések esélyét, így talán a hiányzások száma is kevesebb lesz az oviban, vagy az iskolában. Ráadásul ez segíthet megőrizni a játékok eredeti állapotát, funkcióját, jelentősen meghosszabbítva az élettartamukat.
Bacik mindenütt 🧸
Egy kutatásban 40 különböző játékot vizsgáltak meg két óvodából, és elképesztő eredményre jutottak: 40-ből 38 minta baktériumokat tartalmazott. Ami meglepő lehet, hogy a kemény játékokon több baktériumot találtak, mint a plüssökön!

Milyen gyakran és hogyan tisztítsd meg a különböző anyagú játékokat?

Ahogyan az otthonunk különböző felületeit eltérő módszerekkel tudjuk hatékonyan tisztán tartani, úgy a játékok is anyaguknak megfelelő, speciális gondoskodást igényelnek. Lássunk néhányat a legfontosabbak közül.

Műanyag és gumi játékok 🪀

Gyakoriság: Hetente egyszer. Ha a játékokat naponta használjátok, tisztítsd meg őket gyakrabban, hetente 2-3 alkalommal.

🧽 Módszer: Mosd le a játékokat meleg vízzel és normál szappannal (ha kerülni szeretnéd a vegyszereket, használhatsz öko ecetes oldatot is). Néhány játék mosogatógépben is mosható, de mindig ellenőrizd a gyártói utasításokat, hogy megbizonyosodj arról, nem károsodnak-e a mosás során.
Felmerülhet benned a kérdés, na és mi a helyzet a kedvenc Legokkal? Beteheted őket a mosogatógépbe? A válasz egyértelmű NEM. A gyártó külön hangsúlyozza, hogy ha még sokáig meg szeretnénk őrizni az építőelemeket, sem mosógépbe ne tegyük be, se hajszárítóval ne próbáljuk meg szárítani őket.
💡 Tippünk: Mindig hagyd a játékokat teljesen megszáradni, mielőtt visszateszed őket a játszószobába vagy a hálószobába, hogy megelőzd a baktériumok, vagy a penész megtelepedését, ami bizony nem csak az ablakkereten tud megbújni! 
Bébicsősz.hu tipp
A fürdőjátékokat meleg, nedves környezetben könnyen ellepik a baktériumok, amelyek sötét elszíneződést és nyálkás felületet okozhatnak. Egy tanulmány szerint a fürdőjátékok négyötöde „potenciálisan kórokozó baktériumokat” tartalmazhat, ezért érdemes rendszeresen tisztítani őket. Célszerű minden fürdés után alaposan kinyomkodni, majd megszárítani (lehetőleg a szabad levegőn). Ha fekete folyadék jön belőlük, ideje kidobni őket, és újakat beszerezni. 

Plüssjátékok 🧸

Gyakoriság: 1-2 hetente a por és szennyeződések miatt.

🧽 Módszer: Mosógépben vagy kézzel mosd ki bababőrre tervezett kímélő mosószerrel.
💡 Tippünk: Ha a mosógépes mosást választod, használj kímélő programot, hogy elkerüld az anyag károsodását. Ha kézzel mosod, használj enyhe mosószert, majd alaposan öblítsd ki, hogy ne maradjon rajta kósza szappanmaradék. Mosás után a játékokat száríthatod szárítógépben kímélő programon, vagy hagyhatod megszáradni szabadon.

Fa játékok 🏓

Gyakoriság: Havonta két-három alkalommal, illetve amikor már láthatóan koszosak.

🧽 Módszer: Töröld át őket egy nedves ruhával és enyhe, természetes szappannal.

💡 Tippünk: A fa játékokat soha ne áztasd vízbe, mert a víz károsíthatja vagy deformálhatja a fát. Tisztítás után győződj meg róla, hogy a játékok teljesen megszáradtak, lehetőleg a napon.
Mit tegyünk, ha a filctoll veszélyes kezekbe kerül, vagy ha már megtörtént a baleset, hogyan távolítsuk el a makacs filctoll nyomokat? Erről kérdeztük szakértőnket.
Adele Kubistova
A takarítás szakértője
A legtöbb filctoll vízbázisú, így a mosható felületekhez univerzális tisztítószer és mikroszálas kendő elegendő. Az alkoholbázisúaknál újra alkoholt kell használni, ez a golyóstollakra is igaz. Tisztítás után mosd át vízzel és mosószerrel. Ha a kis Picassód a falra rajzolt, szerezz be nano szivacsot, és látni fogod, milyen szépen lejön.

Elektronikus játékok 🎮

Gyakoriság: 2-4 hetente vagy szükség szerint gyakrabban.

🧽 Módszer: A játékkonzolokat vagy egyéb elektronikus játékokat töröld át egy nedves ruhával és enyhe, természetes fertőtlenítőszerrel. Tisztítás előtt távolítsd el az elemeket. Ha a billentyűket tisztítod, ügyelj arra, hogy a ruha ne legyen túl vizes, hogy a nedvesség ne kerüljön a résekbe ezzel tartós elektronikai problémát okozva az eszközben. 

💡 Tippünk: Vigyázz, hogy ne kerüljön folyadék a játék belsejébe, mert az károsíthatja az elektronikát. Tisztítás után győződj meg arról, hogy minden rész teljesen száraz, mielőtt visszatennéd az elemeket. Elektronikus eszközök, mint a tablet vagy mobiltelefon tisztításánál használj enyhén nedves, mikroszálas kendőt, és ügyelj arra, hogy ne jusson víz a nyílásokba. Amikor végeztél és visszaadod a kütyüt, mindenképp ügyelj az egészséges képernyőidőre is a gyermek életkora szerint.
Adele Kubistova
A takarítás szakértője
Azoknál a játékoknál, amelyekből nem lehet eltávolítani az elemet, kerülni kell az áztatást vagy mosást. Egy nedves ruhával elegendő áttörölni. Szövet játékoknál használj porszívót keskeny fúvókával. Ha fertőtlenítés szükséges (például kisgyermekek esetén, akik a szájukba veszik a játékokat), használj fertőtlenítő kendőt vagy gyermekek számára készült fertőtlenítőszert.

Baba játékok 👶🏻

Gyakoriság: Néhány naponta, vagy minden használat után, ha a játékokat gyakran rágják és a szájukba veszik a babák. 

🧽 Módszer: Mosd le a rágókákat, cumikat és egyéb játékokat meleg vízzel és enyhe babaszappannal. Ha van sterilizálód, használd azt. Ha nincs, hetente egyszer kifőzheted a játékokat egy edényben forrásban lévő vízben.

💡 Tippünk: Fontos, hogy alaposan ellenőrizd a játékokat repedések, karcolások vagy más anyaghibák szempontjából, amelyek veszélyt jelenthetnek a gyermekre. Mosás után hagyd a játékokat a szabad levegőn teljesen megszáradni.

Mikor van szükség igazán alapos és részletes tisztításra?

Különleges helyzetek extra figyelmet és alaposabb munkát igényelnek a baktériumok kialakulásának megelőzése érdekében.

Lássuk, mik ezek az élethelyzetek:

  • Betegség után fertőtlenítsd az összes játékot. Betegség után bacik maradhatnak a játékokon, ezért fontos mindent extra gondossággal megtisztítani, hogy megakadályozd a betegség további terjedését, vagy az újrafertőződést. 
Betegség után érdemes a játékokat a tisztítás mellett fertőtleníteni is. Ehhez használhatsz víz és fehér ecet oldatát (1:1 arányban), készíthetsz szódabikarbónából és vízből pasztát, vagy alkalmazhatsz gyógyszertárban kapható fertőtlenítőszert.

A játékok közvetlen napfénynek való kitétele szintén természetes fertőtlenítőként szolgálhat, mivel a magas hőmérséklet elpusztítja a baktériumokat.
  • Kinti játék után. Bizony számtalanszor előfordul, hogy a gyerekek nem csak az otthon melegében veszik magukhoz kedvenc játékaikat, hanem a szabadban való szórakozás közben is használják azokat. Ilyen esetekben szintén nagyobb odafigyelésre van szükség. Tisztítsd meg azokat a játékokat, amelyeket a gyerekek magukkal vittek, és amelyek így szennyeződéssel és baktériumokkal érintkezhettek.
Adele Kubistova
A takarítás szakértője
A kültéri tárgyakhoz és gyerekbútorokhoz a magasnyomású mosó tökéletes választás. Óvatosan kell használni, de még a makacs szennyeződéseket is eltávolítja. A biciklik és rollerek esetén, főleg ha a kerekek erősen szennyezettek, mosd le őket enyhe mosószerrel, majd öblítsd le vízzel. A fémvázat vízzel, mosószerrel és mikroszálas kendővel lehet karbantartani.

Tippek a játékok tisztításához és rendszerezéséhez

A gyerekszobában a megfelelő rendszerezés és rend sokat segíthet a tisztaság elérésében, ami néha emberfeletti feladatnak tűnhet. Íme néhány tipp, hogyan érheted el ezt:

  • Megfelelő tárolás: Tárold a játékokat tiszta, száraz helyen, hogy csökkentsd a por és szennyeződés felhalmozódását. Ne hagyd a játékokat a padlón vagy magas páratartalmú helyeken.
  • Rend és rendszerezés: Adj minden játéknak saját, kiemelt helyet. Kategorizáld a játékokat az anyaguk szerint (műanyag, plüss, fa, elektronikus), funkciójuk alapján (benti/kinti), vagy használat gyakorisága szerint (napi/alkalmi/szezonális). Az egyes rekeszeket címkézheted matricákkal is, hogy gyorsan megtaláld, amire szükség van. 
Adele Kubistova
A takarítás szakértője
Egy hagyományos hajszárítóval pillanatok alatt eltávolítható akár a legmakacsabb matrica. Először melegítsd fel a hajszárítóval, majd lassan húzd le. A ragasztó szépen lejön, így a matrica nem fog szakadni. Ha mégis csúnya darabokra szakad, használj izopropil-alkoholt vagy acetont, dörzsöld át a matricát, majd óvatosan kapard le.
  • Következetesség: Tedd a játékok tisztítását a takarítási rutinod részévé. A rendszeres tisztítással a játékokat jó állapotban tarthatod, és mindig készen állnak majd a játékra.
  • Vond be a gyerekeket a tisztítási folyamatba: Tedd a játékok takarítását szórakoztató rutinná. Mutasd meg a gyerekeknek, hogyan kell megfelelően tisztítani és elpakolni a játékokat, hogy felelősségre tanítsd őket.
  • Természetes és nem mérgező termékek: Használj nem mérgező, gyermekek számára biztonságos tisztítószereket. Emellett a természetes tisztítószerek is nagyon hatékonyak, és otthon is elkészítheted őket. Kerüld a klór használatát, és válassz helyette gyengédebb, gyermekbarát fertőtlenítőszereket.
A gyerekjátékok megfelelő karbantartása nemcsak az élettartamuk miatt fontos, hanem a gyermekeid egészsége érdekében is. Legyen szó plüssállatokról, műanyag játékokról vagy fa építőelemekről, egy biztos: a rendszeres tisztítás elengedhetetlen ahhoz, hogy a játékok biztonságosak maradjanak. 🧸