InspirációTakarításA legpiszkosabb dolgok otthon

14 dolog, ami biztos, hogy kimaradt a takarításból: Mik azok és hogyan takarítsam le őket?

  2024. július 5.,    11 perc olvasás,
Bizonyára Ön is tudja: minél többet igyekszik tisztán tartani otthonát, annál több hibát vehet észre a takarítás során. Nincs ok szégyenkezni, ha nem tökéletes minden.
Azonban mikor érdemes elgondolkodni azon, hogy nem hagyott-e ki valami fontosat a takarítás során? 👀 És hogyan szabadulhat meg a makacs szennyeződésektől, amelyek a ház rejtett zugaiban bújnak meg?

Jelek arra, hogy elfelejtett kitakarítani valamit

Mik lehetnek azok a jelek, amelyek arra utalnak, hogy valamit elfelejtett kitakarítani? Fedezze fel, hogyan ismerheti fel a figyelmeztető jeleket és hogyan orvosolhatja a problémát hatékonyan.

1. Dohos szag

Az illatos gyertya meggyújtása nem lehet az egyetlen megoldás, ha otthon furcsa szagot érez. Ez általában egy nagyobb probléma jele. Próbálja meg megtalálni a szag forrását, és ennek megfelelően megoldani a helyzetet. A konyhában vagy a fürdőszobában érzi leginkább? Rosszabb bizonyos helyzetekben, időjárási körülmények között, vagy megnövekedett páratartalom mellett?

A lakásban a dohos szag forrása általában a penész vagy a rothadás. Ellenőrizze, nincs-e rothadó étel a hűtőszekrényben, a sütő körül és alatt, vagy a szemetesben.

Vizsgálja meg otthona kevésbé látható részeit, hogy nincs-e penészesedés: a fürdőszoba illesztéseinél, a mosógép mögött, a mosogató alatt, a kád vagy a zuhany körül. És vigyázat – a penész az ablakokat is megtámadhatja!

2. Muslincák és egyéb rovarok

A rovarokat nehéz távol tartani otthonától, különösen melegebb időjárás esetén. Tartós jelenlétük azonban másra is utalhat: rejtett szennyeződésre és rendetlenségre. Ez különösen igaz azokra, akik imádják a gyümölcsöket. 🍇

Bár úgy tűnhet, hogy a semmiből jelennek meg, általában az ételmaradékok tartják őket a konyhában. Ha nincs az asztalon egy tál túlérett gyümölcs, és rendszeresen mosogat, de ezek a hívatlan vendégek mégis felbukkannak, akkor valószínűleg valami elkerülte a figyelmét. Legyen szó ételmaradékról a lefolyóban vagy ételfoltokról a szivacson, a rovarok a takarítási hiányosságokra utalhatnak.

Nyáron, akár egy késés a szemétszállításban is több száz muslicát vonzhat – figyelmeztet Laurie Stevison professzor, az Auburn Egyetem szakértője. Gyorsan szaporodnak, így nem érdemes abban reménykedni, hogy maguktól eltűnnek.

3. Fizikai tünetek

Néha az elfelejtett szennyeződésekegészségügyi problémákat okozhatnak. Ezek az enyhe bőrirritációtól, a mosatlan ágynemű és törölköző miatt fellépő problémákon át, a rejtett penész által okozott komolyabb betegségekig terjedhetnek.

De hogyan derítheti ki, hogy pontosan mi okozza a szagokat, a legyek jelenlétét vagy más tüneteket? Most tuti tanácsokat adunk Önnek, hogyan találhatja meg a probléma forrását otthonában. Ezzel egy lépéssel közelebb kerülhet ahhoz, hogy megszabaduljon a kellemetlenségektől és megelőzze azok újbóli megjelenését.

Tippek a kimaradt takarítási pontok megtalálásához

Természetesen nem könnyű emlékezni arra, amit elfelejtettünk. Ez különösen igaz a takarításra, ahol a látótávolságon kívüli területek könnyen kimaradhatnak. 

Gyakran csak akkor vesszük észre a rejtett szennyeződéseket, amikor kellemetlen szagot érzünk. Íme néhány hasznos tipp, hogy minden szükséges területet kitakarítson:

  • Fordítson különös figyelmet azokra a helyekre, amelyek nincsenek közvetlenül a látóterében. Ne csak a készülékek felületét tisztítsa meg, hanem a belsejét is. Például a sarokban a WC mögött vagy alatt, mosógépet, hűtőszekrényt stb.
  • Legyen szervezett, és nem marad le semmiről. A takarítást nehézségi fok szerint ossza fel egyéni feladatokra. Egyes feladatoknak időnként a mélytisztítás részét kell képezniük. Másoknak 5 perc is elég lesz, és célszerű beépíteni a heti takarításba.
  • Példa mélytisztítási feladatra: matractisztítás évente 1-2 alkalommal.
  • Példa rendszeres takarítási feladatra: kilincsek, villanykapcsolók és csapok tisztítása naponta egyszer vagy hetente szükség szerint.
  • Ossza fel a takarítást külön helyiségekre. A hálószobában és a nappaliban nagyobb valószínűséggel küzd porral, a fürdőszobában pedig a vízkővel. Még egy ilyen felosztás is segít megszervezni a takarítást és megoldani a különböző típusú helyiségekre jellemző problémákat.
  • Készítsen listát a takarításhoz szükséges eszközökről és előkészületekről. Merítsen ihletet Adéla Kubištová szakértőtől!
Adéla Kubištová
Takarítási szakértő
Az alapvető tisztítószerek, amelyek otthon vannak, elegendőek. Csak több odafigyelést igényel, vagy esetleg nagyobb nyomást igényel egyes helyeken. Tartsa kéznél:

  • elég szivacs és kendő (én jobban szeretem a mikroszálast)
  • üvegkerámia lapokhoz, ablakokhoz és egyéb felületekhez kaparót vagy borotvapengét is használhat.
  • univerzális tisztítószer, ami zsírtalanít is
  • használhatsz nano szivacsokat (festett falak, asztalok...)
  • vízkő eltávolító 
  • az is jó, ha van kéznél fertőtlenítőszer

Piszkos dolgok az otthonban: Amit az emberek a leggyakrabban felejtenek el

Összeállítottunk egy listát azokról a dolgokról, amelyeket az emberek leggyakrabban elfelejtenek kitakarítani, és tippjeinket is megtalála ezek tisztítására vonatkozóan. 

Szobánként felosztottuk őket. Önnek is ezt ajánljuk – így a végtelennek tűnő takarítás hirtelen olyan feladatok világos sorává válik, amely nem fárasztja le, már amikor rápillant.

Konyha

A konyha takarítása szempontjából az egyik legkritikusabb terület a sütő. A napi használat jelentős takarítási igényt támaszt. Még akkor is, ha rendszeresen letörölgeti a munkapultot és használ konyhaporszívót, az észrevétlen ételmaradékok és a zsíros lerakódások valós problémát jelenthetnek.

1. Sütő tisztítása

Néha nem csupán arról van szó, hogy valamit elfelejtettünk kitakarítani, hanem hogy az ősrégi zsírfoltokat lehetetlennek tűnik eltávolítani. Szerencsére ez nem igaz!

  • A kulcs az, hogy ne erőltesse a súrolást, hanem hagyja, hogy a szennyeződés megpuhuljon. Készítsen pasztát vízből, szódabikarbónából és fehér ecetből, és kenje be vele a sütő belsejét. Hagyja hatni legalább 30 percig, majd törölje le egy ruhával.
  • A sütő takarítás során a rácsokat áztassa mosogatóban vízben, ecetben és szódabikarbónában néhány órán keresztül, majd alaposan mossa le és törölje szárazra.
  • Tisztítási gyakoriság: javasoltan háromhavonta egyszer.
Adéla Kubištová
Takarítási szakértő
Egyes típusoknál a rácsokat könnyen ki lehet húzni, ami megkönnyíti a takarítást. Az ajtót pedig szappanos vízzel, szivaccsal tisztítsa meg.

2. Mosogatógép kitakarítása

A közkeletű tévhit ellenére a mosogatógép nem képes teljesen megtisztítani önmagát. Gyakran maradnak benne rothadó ételmaradványok, és kellemetlen szagok terjednek el.

Karbantartási tippek:

  • Törölje át rendszeresen a mosogatógép belsejét nedves ruhával. Tisztítsa meg a szórókarokat kefével. Időnként pedig használja az öntisztító üzemmódot.
  • A takarítás gyakorisága az Ön szokásaitól függ: Ha az ételmaradékokat előzőleg leöblíti az edényekről, ritkábban kell takarítani a szűrőt. Ellenkező esetben gyakrabban szükséges a tisztítás.
  • Ha az edényeket kiöblíti, évente egyszer tisztítsa meg a szűrőt.
  • Ha az edényeket közvetlenül étkezés után helyezi be, 2-4 hetente tisztítsa meg a szűrő

3. Mikró tisztítása

Gyakori tisztítást igényel a mikrohullámú sütő is, különben kellemetlen szagok és problémák léphetnek fel. De hogyan lehet egyszerűbb a mikró tisztítása? 👀

  • Egy bögrét vagy tál vizet melegítsen benne néhány percig. Adjon hozzá egy kanál szódabikarbónát, ecetet és citromlevet is. A keletkező gőz segít feloldani a szennyeződéseket, amelyeket aztán egy puha ruhával könnyedén letörölhet.
  • Csak hagyja, hogy lehűljön a forgótányér, mielőtt lemosná, hogy ne repedjen meg.
  • Tisztítási gyakoriság: javasoltan hetente egyszer.

4. Hűtőszekrény kipucolás

Hogyan lehet megszabadulni a szagoktól a hűtőszekrényben? A romlott étel kidobása gyakran nem elegendő. A Centers for Disease Control and Prevention (CDC) egy kézikönyvet is kiadott az alapos tisztítási eljárásokról.

  • Törölje fel a polcokon összegyűlt kiömlött anyagokat és morzsákat.
  • Ne hagyja nyitva a nem zárható csomagolásban lévő élelmiszereket (pl. szeletelt sajt vagy sonka), tegye őket dobozokba vagy zacskókba.
  • Vegye ki a hűtőszekrény összes tartalmát. Távolítsa el az összes polcot és fiókot, majd mossa ki őket meleg szappanos vízzel és egy ruhával. Ne feledje el lemosni az ajtót sem.
  • Fontos: Ne használjon forró vizet, mivel az üveg polcok könnyen megrepedhetnek.
  • Mielőtt visszatenné az ételt, törölje le a lekvárok és gyümölcslé alján hagyott ragacsos nyomokat.
  • Tisztítási gyakoriság: javasoltan háromhavonta egyszer.

5. Vízforraló kitakarítása


A vízforraló gyakori használata kemény víz esetén vízkövet képezhet benne. Bár az ásványi lerakódás ártalmatlan az egészségre, károsíthatja a vízforralót. Hogyan lehet megszabadulni tőle?

  • Enyhe savban, például ecetben való áztatás a legjobb megoldás.
  • Készítsen egy 3:1 arányú víz és ecet keveréket, majd kapcsolja be a vízforralót. Hagyja ázni a keveréket legalább fél órán át vagy egy éjszakán át.
  • Az ecetezés után néhányszor forraljon fel vizet a vízforralóban, mielőtt újra használná, hogy elkerülje a nem kívánt savanyú ízt a következő forrázott italában.
  • Tisztítási gyakoriság: javasoltan havonta egyszer.

Fürdőszoba

A magas páratartalom, a szellőzés hiánya és a kemény víz a fő oka annak, hogy fürdőszobánkat soha nem érzezzük elég tisztának. A közhiedelemmel ellentétben a víz nem elegendő a szennyeződések és baktériumok megfelelő eltávolításához a legtöbb tárgyról. Szóval hogyan lehet alaposan kitakarítani a fürdőszobát?

6. Mosógép takarítás

Sokan szembesülnek a mosógép és a kimosott ruhák kellemetlen szagával. Ez gyakran takarítási hiányosságra utal, ami a mosógép tisztítását illeti. Mit tegyek a mosógép szagtalanítása érdekében?

  • Ha lehetséges, indítsa el az öntisztító programot. 
  • Használjon ecsetet a kisebb alkatrészek, mint például a mosószer adagoló tisztítása érdekében. 
  • A dob, az ajtó és a koszos gumiszegély nedves ruhával tisztítható.
  • ⌛ Tisztítási gyakoriság: javasoltan havonta egyszer.
Adéla Kubištová
Takarítási szakértő
A mosógép takarítás többféleképpen történhet, de néhány módszer nem kedvez a gép élettartamának. Népszerű a mosogatógép tabletták használata is, de csak időszakosan ajánlott. Ugyanez vonatkozik az ecet használatára is. Sok mosógépgyártó nem támogatja ezt a módszert, mivel az ecet erős savas hatással lehet a gép gumialkatrészeire (tömítések stb.).

Amennyiben szagproblémát tapasztal, a mosógép szagtalanítása a következő lépés. Érdemes szódabikarbónát használni, ami elnyeli a kellemetlen szagokat és segít eltávolítani a mosószer maradványait. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy vízkőeltávolításra nem alkalmas. Ezért mindig olyan terméket válasszon, amely kifejezetten mosógépekhez lett tervezve. Kerülje az agresszív klórtartalmú tisztítószereket, mert nem biztos, hogy teljesen ki tudnak mosódni, és károsíthatják a ruhákat mosás közben.

7. Zuhanyfej tisztítás

Talán nincs olyan tárgy, amely jobban ki lenne téve a nedvességnek. Hogyan előzhető meg a penész és a károsodás veszélye? 

  • Még egyszer: ne súroljon, hagyja, hogy feloldódjon. 
  • Merítse a fejet egy ecetes zacskóba néhány órára, majd rögzítse a zsákot gumiszalaggal a jobb tömítés érdekében. A vízforralóhoz hasonlóan ez is segít a vízkő eltávolításában. 
  • Tisztítási gyakoriság: havonta egyszer

8. Törülközők, fürdőlepedők és konyharuhák tisztán tartása

Az emberek általában intuitív módon, érzéseik szerint mosnak törölközőt. Ez azonban nem feltétlenül ideális a magas páratartalomnak kitett és baktériumokkal teli tárgyak esetében.

  • Ha ismeretlen forrásból érzi a dohosságot, nem árt rendszeresíteni a törölközőmosást.
  • Tisztítási gyakoriság: 3-6 használat után mossa le

9. Vasaló rendben tartása

Mivel gyakran nedvességnek van kitéve, rozsdásodhat, ami károsíthatja a vasalt ruhákat. Mi van ezzel?

  • A legjobb, ha víz és ecet 1:1 arányú keverékében enyhén megnedvesített ruhával tisztítja meg a vasalót. 
  • Annak érdekében, hogy ne legyen ecetszagú, törölje le, csak vízzel átitatott ruhával. 
  • Mielőtt újból használná a vasalót, még egyszer ellenőrizze, hogy nem maradt-e ecetszag a vasalón.
  • Tisztítás gyakorisága: a használat gyakoriságától függ, de általában havonta egyszer és négy hónapig érvényes

Nappali és hálószoba

Azokban a szobákban, ahol időnk nagy részét töltjük, és ahol pihenünk, a lelki békéhez talán a rend és a tisztaság legfontosabb. A por valószínűleg a helyiségek leggyakoribb lakója a családon kívül. 

10. Matrac tisztítás

Még egy látszólag tiszta matracot is időnként meg kell tisztítani. Az eljárás a következő:

  • Távolítsa el a matracról az ágyneműt és porszívózza ki alaposan.
  • Szórja meg szódabikarbónával, hogy eltávolítsa a szagokat és frissítse a matracot. Hagyja hatni néhány órán keresztül, majd porszívózza le alaposan. Végül hagyja kiszellőzni friss levegőn, ha lehetséges.
  • ⌛ Tisztítási gyakoriság: évente 1-2 alkalommal

11. Kanapé takarítás

Minden szülő megerősíti, hogy a kanapék fekete lyukak: a játékoktól az apró tárgyakon át a sütemények és édességek morzsáiig minden elveszik bennük. De könnyen elfelejtődnek.

  • Ne felejtse el havonta egyszer szétszedni a kanapét és alaposan kiporszívózni 
  • A kanapé tisztításának gyakorisága teljesen személyre szabott. Allergiás Ön vagy a gyermeke? Van háziállata? Ha igen, akkor gyakrabban és alaposabban kell takarítania. Heti felületi takarítás és évente kétszer mélytisztítás is szükséges. 
  • Ha nem kell leporszívóznia a kihulló szőrt és nem keres figurákat a párnák alatt, akkor elég havonta egyszer rendszeresen takarítania, és évente egyszer vagy másfél évente mélytakarítást végezni.

12. Lámpák és reluxák portalanítása

...meglehetősen porosak és elhanyagoltak is lehetnek.

  • Gondosan és óvatosan tisztítsa meg őket. 
  • Tisztítási gyakoriság: hetente egyszer

Egyéb tételek: A legnehezebbek a végére

Bizonyos dolgok tisztítását magától értetődőnek gondoljuk, de vajon valóban tudjuk, hogyan kell őket megfelelően elvégezni? A tisztítószereket nem elégséges csupán vízzel lemosni, és a lefolyók dugulása sem oldódik meg magától. 

13. Tisztítószerek

Sokan elfelejtik, hogy a tisztítóeszközöket is rendszeresen tisztítani kell. Pedig a takarítás után általában automatikusan csak leöblítjük a szennyeződéseket. 

  • Ne feledje, hogy le kell takarítani a felmosót, a porszívót, a vödröket és a rongyokat is. A felmosók különösen vonzzák a legyeket és a hangyákat nedves környezetük és a tisztítószerek édes illata miatt.
  • Először folyó víz alatt tisztítsa meg a felmosót, majd áztassa álló vízben egy vödörben. Használjon ecetet vagy fertőtlenítőszert. Öblítse le újra, majd hagyja teljesen megszáradni.
  • A porszívó kitakarítása annak típustól függ. Különös figyelmet kell fordítani a szűrő megfelelő tisztítására.
  • Kéthetente cserélje ki az szivacsokat. A forró víz segít fertőtleníteni őket. Egy kutatás szerint a nedves szivacs mikrohullámú sütőben történő melegítése segít a baktériumok 99%-ának eltávolításában és meghosszabbítja élettartamukat. 
  • ⌛ Tisztítási gyakoriság: minden használat után

14. Vízelvezetés és hulladék:

Teljesen eldugult a lefolyó - hosszú időn át tartó gondatlanság vagy a rossz telepítés eredménye? Lehetséges mindkettő. Mit tehetünk azért, hogy ne legyen koszos és büdös lefolyó?

  • Fürdőszoba: Rendszeresen távolítsa el a beragadt hajat a zuhany alól vagy a fürdőkádból. 
  • WC: Ne dobjon semmi mást a WC-be, csak WC-papírt - még nedves törlőkendőt sem! A túlzott mennyiségű WC-papír is problémát okozhat. 
  • Konyha: Szereljen be szűrőt az ételmaradékok számára a mosogatóban.
  • ⌛ Tisztítási gyakoriság: havonta egyszer tisztítsa meg a lefolyót, hogy elkerülje az eldugulást.
Ha mindezeket megtette, de a lefolyó továbbra is eldugul és büdös marad, azonnali megoldás lehet egy duguláselhárító vagy a szifon mechanikus szétszerelése. Ne habozzon, hívjon vízvezeték-szerelőt, mert a probléma a csövekben vagy a szelepekben is lehet. Ne aggódjon, nincs egyedül: a 2020-as statisztikák szerint a háztartási vízvezeték-problémák akár 80%-a az eldugult csövekkel kapcsolatos.
Figyelem!
⚠️ A lefolyók legrosszabb rémálma a megszilárdult zsír. Ha zsírt vagy olajat öntünk a lefolyóba, az a csövek falához tapad, és oldhatatlan lerakódást képezhet, akadályozva ezzel a víz áramlását.

Hogyan lehet megszabadulni a muslincáktól otthon?

Az otthoni készülékek megfelelő tisztítása kulcsfontosságú a kellemetlen szagok elkerülése érdekében. De mi a teendő, ha már itt vannak a muslincák?
Nyáron különösen gyakran jelennek meg az otthonunkban. Íme néhány tipp a megjelenésük megelőzésére:

  • Az étkezés után azonnal távolítsa el az ételmaradékokat, és porszívózza fel vagy söpörje össze a morzsákat.
  • Tisztítsa meg alaposan a mosogatót és a lefolyót az ételmaradékoktól, mivel itt szaporodnak el gyakran a gyümölcslegyek.
  • Dobja ki a lejárt szavatosságú, nyitott élelmiszereket, és tárolja az új ételeket szorosan lezárt edényekben.
  • A gyümölcsöket tartsa hűvös helyen, különösen a gyümölcslegyek ellen.
  • Az kiömlött gyümölcsleveket vagy cukros italokat azonnal törölje fel. Ne hagyjon ragacsos folyadékot a szivacson, rongyon vagy felmosón.
Adéla Kubištová
Takarítási szakértő
Próbálkozzon házi készítésű muslica fogókkal, vagy vásároljon kész csapdákat a drogériában.

Az otthoni jogorvoslatok közé tartozik:

  • Készítsen elő egy edényt, amelybe egy darab édes gyümölcsöt vagy citromot helyez el.
  • Fedje le az edényt étel fóliával, és szúrjon lyukakat egy fogpiszkálóval. Így a muslincák be fognak repülni, de nem tudnak majd kijönni.
  • Próbálja ki a vízzel és ecettel teli edényt is, amit lefed alufóliával és szintén lyukakkal felszerelve. Ez is hatékony lehet a muslinckák ellen.