Anyai kiégés a szülési szabadság alatt
A legtöbben úgy képzeljük el a szülői létet, mint az élet legörömtelibb időszakát. Ám a valóság gyakran távol áll az ideáltól. Senki sem készíti fel az álmatlan éjszakákra, a folyamatos odafigyelésre és a túlzott elvárásokra, hogy a legjobb szülő legyen. A gyermeknevelésről alkotott elképzeléseink gyakran nagyon torzak.
Ezek a torz eszmék és irreális ideálok tökéletes magvak a kiégés virágzásához.
Cikkünkben elsősorban azokra az anyákra koncentrálunk, akik a szülési szabadságon tapasztalják ezt a kiégési szindrómát. Ugyanakkor szem előtt kell tartani, hogy a szülői kiégés mindkét szülőben megnyilvánul.
Magyarországon továbbra is túlnyomó többségben az anyák választják az otthonmaradást a gyermekkel. A 2016-os adatok szerint azok a családok, ahol az apa veszi igénybe a GYED-et, még mindig kevesebb mint tíz százalékát teszik ki az összes családnak. Így nagyobb az előfordulási esélye a nőknél a szülői kiégési szindrómának, mint a férfiaknál.
Mi a szülői kiégés?
Ezt a megnevezést először Isabelle Roskam és Moïra Mikolajczak belga pszichológusok használták, akik a kimerültség szindrómájaként írták le, amely a szülő és a szülői szerephez kapcsolódik. A bizonytalanság érzése és képtelenség arra, hogy jól nevelje gyermekeit.
Ez egy olyan állapot, amikor a szülők - főleg az anyák - kimerültséget és krónikus stresszt tapasztalnak. Mindez az irreális szülői igények és kötelezettségek eredménye, amelyeket a legtöbb esetben magukra rónak a szülők. Ez az állapot nagyon könnyen befolyásolhatja a testi és lelki egészségünket, és negatív hatással lehet az egész családra.
A szülési szabadságon való kiégés okai
Több oka is lehet. Leggyakrabban azonban több tényező kombinációja, amelyek idővel felhalmozódnak, amíg el nem érik a kiégés állapotát.
A szülői kiégés fő oka azonban továbbra is a szülői igények és az ezen igények hosszú távú és fenntartható kielégítésének képessége közötti egyensúlyhiány. Mik lehetnek a kiégés okai?
Elszigetelődés a társadalmi élettől
A leggyakoribb okok közé tartozik az elszigeteltség. Az anyák idejük nagy részét otthon töltik gyermekeikkel, ami a magány érzéséhez vezethet. Már nincs annyi idejük és lehetőségük a barátokkal való találkozásra, mint a gyermekvállalás előtti időszakban.
Kihívásokkal teli gyermeknevelés
A gyermek gondozása fizikailag és lelkileg is megterhelő. Az alváshiány, a kiszámíthatatlanság és az éjjel-nappali gondoskodás végkimerüléshez vezethet.
Az identitás elvesztése
Egy gyermek születésével a nők anyává válnak. Új szerep, új feladatok és kihívások. Ez a változás gyakran minden más szerep elnyomásával jár, ami az identitás és a személyes érdekek elvesztéséhez vezet.
Elégtelen támogatás
A partner, a család vagy a barátok támogatásának hiánya fokozza a stresszt, és növeli a szülői kiégés kockázatát.
Elfojtott öngondoskodás
Egy gyermeknél a prioritások természetesen változnak, és az egyik fontos felülmúlja a többit. A gyermek minden szükségletének biztosítása. Minden figyelem a gyermekre összpontosul, és az ember saját szükségleteit háttérbe szorítja.
Mik a szülői kiégés tünetei?
- Krónikus fáradtság és kimerültség
- Álmatlanság
- Ingerlékenység
- Visszatérő fejfájás
- A szomorúság és a magány érzése
- Motiváció és érdeklődés elvesztése olyan tevékenységek iránt, amelyek korábban kiteljesítették
- Elszigetelődés az ismerősöktől és a barátoktól
- Érdeklődés elvesztése a gyermeknevelésen kívüli témák iránt
- Az önbecsülés hiánya
- Alkalmatlanság érzése a szülői szerepben
- Fokozott stressz és szorongás
- Az anyaság örömének elvesztése
- Képtelen pihenni és kikapcsolódni
- Gyakoribb konfliktusok a partnere és Ön között
- Elégedetlenség a partnerrel és a családi élettel
- Értéktelennek érzi magát
- Függőséget okozó viselkedés valószínűbb előfordulása
Hogyan lehet megelőzni az anyai kiégést?
A megelőzés segíthet abban, hogy elkerülje, hogy anyai kiégést tapasztaljon szülői útja során. Kellőképpen tudatosan kell közelíteni a szülői léthez, biztosnak lenni önmagunkban és ismerni a határainkat, korlátainkat, amiket nem lépünk át. Ez az egyik titkos recept a szülői kiégés ellen.
Vannak akik azért keresnek fel szakembert, hogy biztosabbak legyenek a gyerekneveléssel kapcsolatos döntéseikben, állítja a Mindwell.
“A szülőkonzultáció egy olyan folyamat, aminek során a pszichológus szakember és a szülők közötti együttműködésben célul tűzik ki a gyermekek nevelésének támogatását és a családi harmónia megteremtését. A konzultáció folyamán a szülőknek lehetőségük van arra, hogy megosszák gondjaikat, kérdéseiket és problémáikat a pszichológussal."
A szakember úgy segít a szülőknek, hogy megérti és elfogadja saját nevelési stílusukat, és támogatja őket abban, hogy biztosabbak legyenek a gyermeknevelési kérdésekben.
“A szülőkonzultáció egy olyan folyamat, aminek során a pszichológus szakember és a szülők közötti együttműködésben célul tűzik ki a gyermekek nevelésének támogatását és a családi harmónia megteremtését. A konzultáció folyamán a szülőknek lehetőségük van arra, hogy megosszák gondjaikat, kérdéseiket és problémáikat a pszichológussal."
A szakember úgy segít a szülőknek, hogy megérti és elfogadja saját nevelési stílusukat, és támogatja őket abban, hogy biztosabbak legyenek a gyermeknevelési kérdésekben.
Ezen felül, a család és a partner támogatása is fontos. Ha úgy érzi, hogy nem kap elég megértést, jelezze azt. Hogyan előzheti meg a szülői kiégést?
Ne próbáljon meg tökéletes szülő lenni
Ha még mindig hisz a tökéletes szülő ideálban, ne próbálja meg azt teljesíteni. Ön lesz a legtökéletesebb a gyermeke számára, ha jól érzi magát. A gyerekek olyanok, mint a szivacsok, és felszívják tetteit, reakcióit és viselkedését. Ha Ön boldog, a gyermeke is boldog lesz.
Legyenek reális elvárásai
Ne vegyen többet magára, mint amennyit elbír. A gyermeknevelés nem verseny, ne hasonlítsa magát más szülőkhöz a közösségi médiában vagy a való életben. Csak a töredékét látja annak, amit valójában átélnek.
Tehát szabjon reális elvárásokat magával szemben. Az öt gyermekes Herner Dorka pszichológus és coach is említi a terhek cipelésének árnyoldalait anyaként. Hallgassa meg a podcastot ahol a Mesélj anyukám beszélgető show keretein belül a szakértővel közös beszélgetésben megválaszolják, hogy van-e kiút az anyai kiégésből.
Szervezze meg az idejét
Legyen hatékony. A szülői kötelezettségek megtervezésekor ne felejtsen el időt elkülöníteni személyes elfoglaltságainak. Minden nap szánjon időt magára, elégítse ki az aktuális igényeit és valósítsa meg elképzeléseit kényelmesen.
Egyetlen út sem zökkenőmentes
Ne tántorítson el azok a helyzetek és emberek, akikkel szülői útja során találkozik. Néha nem a tervek szerint alakulnak a dolgok, néha váratlan helyzetek történnek, és néha olyan emberrel is találkozhat, aki nem osztja ugyanazt a nézőpontot a gyermeknevelésről, mint Ön. De ne hagyja, hogy ez elrontsa a hangulatát, és hogy a kétségek győzzenek.
Ketten vannak benne
Ha úgy érzi, hogy nem kap elég támogatást a partnerétől, beszéljen erről. Nincs annál rosszabb, mint elfojtani érzéseit.
Idő csak Önnek
Ez más, mint egy pillanat magának a nap folyamán. Időnként kényeztesse magát több szabadidővel. Az énidő sokféle formát ölthet, és Önön múlik, hogyan használja fel. Például meghatározhatja a hónap azon napját, amikor rendszeresen elmegy randevúzni a partnerével kettesben.
Kényeztesse magát pihenéssel
Az alvás és a rendszeres pihenés az elégedett szülő alfája és omegája. Ne hagyja veszni alvási idejét a takarítás, mosás, vasalás vagy főzés miatt. Lazítson, és ne idegesítse magát emiatt. A gyermeknevelés fizikailag megterhelő tevékenység, és megérdemel egy kis szünetet.
Úgy érzi, az anyai kiégés vonatkozhat Önre?
Kérjen segítséget szakemberektől. Ha úgy érzi Önt érinti a kiégés anyaként és kimerültség jeleit észleli, ne habozzon pszichológus vagy pszichiáter segítségét kérni.
A gyermekről való gondoskodás kapcsán a szülők gyakran lelkiismeret-furdalást élnek át, vagy saját gyermekkorukból élnek át nehéz élményeket. Mindkettőhöz szorongás, agresszió és beletörődés is társulhat. Ezek az állapotok minden bizonnyal kezelhetők rövid távú szupportív terápiával, és így csökkenthető az összeomlás vagy a gyógyszeres kezelés szükségessége.
A mentális egészségügyi problémák is olyan súlyosak, mint egy kartörés. A kórházban kezelné a törött karját és nem otthon csillapítaná a fájdalmát. Tehát ne becsülje alá mentális egészségét és a kiégés érzését. Ne féljen segítséget kérni. Nem szégyen! Legyen szó családról, barátokról vagy egy felbérelt bébiszitterről. Segítségükkel időt kap, amit magára fordíthat.