InspirációBébiszitterkedésElső gyermekfelügyelet

Hogy készítsem fel magamat és a gyerekemet az első bébiszitterkedésre?

  2024. december 20.,    5 perc olvasás,
Közeledik az első alkalom, amikor bébiszitter vigyáz a gyermekére? Felmerült a kérdés: hogyan készítsem fel a gyermekemet az első bébiszitterkedésre? Biztosan izul, de nincs rá oka! Nem számít, hogy ez az első bébiszitterrel kapcsolatos élménye lesz, vagy új gyermek felügyelőt keres, van egy útmutatónk, amely megkönnyíti a dolgát.
Nincs mitől félnie, a szerencse a felkészülteknek kedvez. Jöjjön és készítse fel magát és a gyerekeit az első bébiszitterkedésre. 

1) A gyerekeket előre fel kell készíteni a bébiszitterkedésre

Ne hagyja az utolsó pillanatra a bemutatást. Beszélje ezt meg a gyermekfelügyelővel valamint a gyerekekkel és próbálja meg pozitív hozzáállással felkészíteni őket az új élményre. 

Beszéljen a bébiszitterkedésről úgy, mint egyfajta szórakozásról, amit a gyerekek nagyon várhatnak. Próbáljon jó hozzáállást kialakítani még a tényleges gyermekfelügyelet előtt. Hagyja, hogy az öröm és az élvezet legyőzze a félelmet és a szorongást.

2) Az első bébiszitterkedés előtt mutassa be a gyerekeknek a gyermekfelügyelőt

A legelső gyermekfelügyelet előtt célszerű bemutatni a gyerekeknek a bébiszittert. Az előzetes találkozás nemcsak az Ön bizalmát fogja erősíteni, hanem a gyerekek és a bébiszitter közötti bizalmat is. Találkozhatnak először például egy játszótéren, ahol a bébiszitter aktívan részt vehet a gyerekekkel való játékban, vagy egy népszerű cukrászdában, ahol barátságos légkör uralkodik.
Tipp
Az első találkozásra célszerű semleges környezetet választani, hogy mindenki jobban érezze magát. Így a környezet senkire nem lesz hatással, a legjobb eredményeket pedig akkor lehet elérni, ha nyugodt környezetben ismerkednek meg egymással.

3) Próbálja ki a próba bébiszitterkedést

Hívja meg a bébiszittert otthonába az első hivatalos gyermekfelvigyázás előtt és próbálja ki úgy a bébiszitterkedést, hogy Ön elérhető marad. A próba bébiszitterkedés keretében minden lényeges információt megoszthat az első felvigyázással és a házirenddel kapcsolatban. 

Vészhelyzetek

Bár senki sem akar ezekre a körülményekre gondolni, mindig jobb félni, mint megijedni. Ez kétszeresen helytálló amikor a biztonságról van szó. Mit kell tudnia vagy kéznél tartania a bébiszitternek a távolléte alatt?

  • Elérhetőségek: Az Ön és egy másik elérhető családtag elérhetőségeire szükség lehet. Vészhelyzet esetére érdemes megosztani az elérhetőségeket családtagjaival, barátaival és szomszédaival is.
  • Cím: Írja meg otthona címét a gyermekfelügyelőnek, hogy szükség esetén közölni tudja bárkivel, például a segélyhívóval.
  • Orvos elérhetősége: Adja meg a gyermekorvos elérhetőségét és tisztázza, hogy milyen helyzetben lépjen kapcsolatba vele a bébiszitter. 
  • Segélykérő telefonszámok: Mindannyian ismerjük őket, de még mindig jó ötlet, ha kéznél van. Írja le a segélyhívó számok számát, amelyek magukban foglalják a mentőket (104), a rendőrséget (107), a tűzoltóságot (105) és a 112-t.
  • Gyermekek adatai: Adja meg a bébiszitternek a gyerekekkel kapcsolatos fontos információkat. Például születési dátumot, allergia információkat, esetleg egyéb egészségügyi információkat vagy korlátozásokat.
A legfontosabbat a végére hagytuk. Győződjön meg arról, hogy a gyermekfelügyelő tudja, hogyan és milyen körülmények között léphet kapcsolatba Önnel. Milyen helyzetekben írjon Önnek, mikor telefonáljon és mikor nem szükséges hívnia Önt.

4) Ismertesse meg a bébiszitterrel a gyerekek rutinját

Mutassa be a bébiszitternek, hogyan néz ki a gyerekek napi rutinja. Ez mindig a felvigyázás időtartamától függ, ezért összpontosítson a számára elengedhetetlen információkra. 

Ha nem napközbeni gyermekfelügyeltről, csak délutáni felvigyázásról van szó, akkor az iskolai feladatokra, a gyerekek délutáni tevékenységeire, az uzsonnára és esetleg a vacsorakészítésre koncentráljon. Mindenképpen érdemes tájékoztatni az etetési módszerről, például ha a BLW módszert követi, fontos figyelmet fordítani a baba életkorának megfelelő ételek kiválasztására, az ételdarabok méretére és állagára, valamint arra, hogy a gyermek mindig felügyelet mellett egyen. Ha éjszakai gyermekfelügyeletről van szó, írja le, hogyan néz ki a gyerekek esti rutinja, péládul mikor van a fürdetés és fogmosás ideje, valamint, hogy általában mikor mennek lefeküdni. 

A rutinok életkortól függően változnak

Minden életkorban eltérőek az igények és a napi rutinok. Mire érdemes gondolni a különböző életkori szakaszokban?

  • Csecsemő (1,5 éves korig)
    Bébiszitterkedéshez fontos, hogy olyan személyt válasszunk, aki tapasztalattal rendelkezik a csecsemők gondozásában. A gyermek még abban a korban van, amikor nem tudja közvetlenül közölni igényeit. A rutin feladatokban benne kell lennie a csecsemő által megszokott napi teednőknek, például az étkezésre, alvásra, pelenkázásra és fürdetésre vonatkozó információkat.
  • Kisgyermekek (2,5 éves korig)
    Ez egy olyan korosztály, amelyet nagyon egyénileg kell megközelíteni. A képességek és készségek kisgyermekenként nagyon eltérőek lehetnek. Ezért fontos, hogy a bébiszitternek olyan információkat adjon, amely az adott gyermekre jellemző. 
    Tud-e ételt és italt kérni, ha éhes vagy szomjas? Mehet egyedül bilire? Van valami ételintoleranciája? 
  • Óvodás (6 éves korig)
    Az óvodás korúak már gond nélkül kommunikálnak a gyermekfelügyelővel. Képesek kommunikálni az igényeiket és érzelmeket is ki tudnak mutatni. Ha kezd kialakulni az iskolai feladatokra felkészítő rutinja, akkor azt közölje a bébiszitterrel is. Vinni kell valamilyen csoportba? Kell vele hangszeren gyakorolni? Mennyi időt tölthet telefonozással?
  • Iskolás (12 éves korig)
    A kisiskolások szó szerint már gyakorlott partnerei a bébiszittereknek. Nem csak a házban tudnak eligazodni, de azt is tudják, hogy mik a feladataik. Csak figyelni kell rájuk. Hogyan nézzen ki az iskolai felkészülés, egyedül csinálja meg a házi feladatát, vagy segítségre van szüksége? Milyen különórákra, csoportkba jár és ki viszi el?

5) Biztonság a házban

A próba bébiszitterkedés során javasoljuk, hogy a gyermekfelügyelővel közösen járják be a házat vagy a lakást és mutassa meg azokat a helyeket, ahová a gyerekeket nem engedheti be, vagy ahol fokozott odafigyelést igényelnek a bébiszitter által. 

Tanítsa meg a biztonságos gyermekfelügyelet alapjait, ahol minden éles tárgynak vagy vegyszernek el kell kerülnie a gyerekeket. A fiókokat és a veszélyes helyeket, például a lépcsőket a gyermek életkorához kell igazítani.

Fontos, hogy a bébiszitter tudja, hogy hol található az elsősegélynyújtó készlet, a vészkijárat vagy a tűzoltó készülék.

6) A bébiszitter feladatai és a rá vonatkozó szabályok

Célszerű pontosítani a gyermekfelvigyázási szabályokat, amely a bébiszitterkedést több helyen is befolyásolhatja. Legyen szó a gyerekekre vonatkozó szabályokról, a háztartásról vagy a bébiszitter és a gyerekek közötti kapcsolatról. A szabályok felállítása egyedi kérdés, de néhány alapvető szabályt érdemes tisztázni az első bébiszitterkedés előtt:

  • Képernyőidő. Van időkorlát a gyerekeknek? Korlátozott hozzáférés az alkalmazásokhoz? Melyik eszközt használhatják szórakozásra és melyiket nem?
  • Baráti látogatások gyermek felvigyázás közben. Meghívhatják a gyerekek a barátaikat a tervezett bébiszitterkedés ideje alatt? Ha igen, hogyan közelítsen a bébiszitter az idegen gyerekekhez? 
  • Mikor és hol kell a házi feladatot megcsinálni. A gyerekeknek meghatározott idejük van a feladatok elvégzésére? Gyakorolja az "először a munka, utána a szórakozás" szabályt? Függetlenek a gyerekek a házi feladat elkészítése során?
  • Jutalom a gyerekeknek. Hogyan viszonyul a gyerekek jutalmazásához? Az édesség tabu?
  • Milyen helyzetekben forduljon Önhöz a bébiszitter. Illetve, mikor birkózzon meg a feladatokkal Ön nélkül?
  • WiFi hozzáférés. Mi a véleménye az Ön és a bébiszitter közötti kommunikációról? Mikor használhatja a telefont a bébiszitter felvigyázás közben?

7) Készítse fel a gyerekeket az első bébiszitterkedésre

Elérkeztünk a legfőbb kérdéséhez: hogyan készítsem fel a gyermekemet az első bébiszitterkedésre? Legyen szó teljesen új élményről vagy bébiszitter váltásról, érdemes fokozatosan felkészíteni őket a nagy napra. Napközben tárgyalja meg velük ezt a témát nyugodt körülmények között, legyen természetes. Kérdezze meg, hogy örülnek-e, félnek-e valamitől, vagy érdekli-e őket valami ezzel kapcsolatban. 

Próbálja meg felvázolni számukra, hogy fog kinézni a bébiszitterkedés. Mire számíthatnak és milyen program várja őket. Vegyen be olyan dolgokat a rutinba, amelyek boldoggá teszik őket. Ez lehet a gyurmával való játék, a közeli játszótér meglátogatása vagy a kedvenc kisállatos könyv átlapozása. Minden gyerek más és mindenki mást szeret.

Érdemes olyan harapnivalókat és nasikat előre elkészíteni, amelyeket a gyerekek imádnak és biztosan nem utasítanak vissza. Végül, de nem utolsósorban készítse elő kedvenc játékaikat, takaróikat, plüssállataikat és az olyan dolgokat is, amelyekhez a gyermek nem nyúlhat hozzá. 

8) Értékelje a próba bébiszitterkedést

Lezajlott a próba bébiszitterkedés. Rendben ment a gyermektől elválás? Az elvárásoknak megfelelően alakult és a gyerekek is csevegtek a bébiszitterrel? Kérdezze meg a gyerekeket, hogy tetszett nekik és hogyan érezték magukat a bébiszitterrel. 

Ha már kölcsönös a bizalom, itt az ideje, hogy teret adjon az első felvigyázásnak, bele is vághat az első gyermekfelügyeletbe!