InspirációKisállat felügyeletKisállat ápolási tippek nyárra

Nyári állatgondozás: Praktikus útmutató kutya és macska gazdik számára

  2024. november 25.,    10 perc olvasás,
Mindjárt itt a nyár, amit a legtöbben nagyon várunk, de ebben az örömteli időszakban sem szabad megfeledkeznünk kedvenceink évszakhoz igazodó igényeiről sem. 🌞 
Tudta például, hogy a háziállatok hőguta következtében el is pusztulhatnak? 😔 Az amerikai PETA (amerikai állatjogi szervezet) statisztikái szerint csak 2023-ban 163 állat szenvedett el hőség okozta halálesetet és 855-öt sikerült megmenteni. Jó hír, hogy sok állat megmenekült, de azt a 163 szegény állat halálát is el lehetett volna kerülni, egyszerű megelőző intézkedésekkel.

Olvasson tovább, mert lentebb részletesen bemutatjuk, hogyan vigyázhat kutyájára és macskájára a forró nyári hónapokban, akár otthon, utazás közben vagy nyaralás alatt. 🐶🐱 Ugorjon fejest a témába ➡️ Hasznos kisállat ápolási tippek nyárra!
Tipp a Bebicsősz.hu-tól
🚗❌ Soha ne hagyja kiskedvencét nyáron az autóban! Nem számít, hogy csak pár pillanatra szaladna be valahová és az sem, hogy le van húzva az ablak! Ha napon parkol, pillanatok alatt 70°C-ig is felszökhet a belső hőmérséklet, ami végzetes lehet!

Háziállat ápolás nyáron: A nyári hónapok kihívásai

A nyári hónapok különösen megterhelőek lehetnek kedvenceink számára és fontos, hogy ilyenkor fokozott figyelmet fordítsunk rájuk. 🌞🌡️

Nyáron beindul a strandszezon és megtelnek a kutyás strandok Magyarországon, ám ne feldje vannak dolgok, amikre ügyelnie kell strandolás alatt is.
Tudta?
A fehér szőrű macskák füle és orra hajlamos a leégésre, ami később laphámrák kialakulásához vezethet. Hasonló veszély fenyegeti a kopasz kutyafajtákat is. Megelőzheti a problémát azzal, ha bekeni a szőrtelen területeket fényvédő krémmel, de az a legjobb, ha ezek az állatok a lehető legkevesebb időt töltik a napon.
Emellett a melegebb hónapokban a rovarok elleni védelem kiemelten fontos, különösen, ha nyaralni indulunk kutyánkkal a Balatonhoz vagy külföldre, például Olaszországba, Horvátországba vagy más szubtrópusi vagy szubtrópusi éghajlatú országba. 

A zöld fű és a magas hőmérséklet ideális körülményeket biztosítanak a kullancsok és atkák elszaporodásához. A szúnyogok, kullancsok és más rovarok nem csak kellemetlenséget okozhatnak, hanem betegségeket is terjeszthetnek, amelyek veszélyeztetik kedvenceink egészségét.

Az állatok hőtűrése alacsonyabb, mint az embereké és a forró időjárás számos veszélyt rejthet számukra. 

A kutyák és macskák nem képesek úgy izzadni, mint mi, így a hőleadásuk is korlátozottabb. Ezért különösen érzékenyek a túlmelegedés, a hőguta és a kiszáradás veszélyeire. A kutyáknál a verejtékmirigyek csupán az orrtükörre és a talppárnákra korlátozódnak, így nehezebben hűtik magukat, mint mi emberek. Így a macska és kutya hűtése nyáron kulcsfontosságú kérdés.

Túlmelegedés, hőguta és a kiszáradás tünetei kutyáknál és macskáknál

Az egyik leggyakoribb probléma nyáron amivel a kutyás és macskás gazdik felkeresik az állatorvosokat, az a hűguta, kiszáradás és a túlmelegedés gyanúja.
Ha a kutya testhőmérséklete eléri vagy meghaladja a 40-42 °C-ot, hőguta alakulhat ki. Lényeges, hogy a gazdik mindent megtegyenek a túlmelegedés megelőzése érdekében, hogy elkerüljék a hőgutát. Sajnos, amikor a kutya a hőguta jeleit mutatja, már gyakran túl késő.
Aggódik a macska kiszáradás lehetősége miatt, mert kedvence keveset szokott inni? Tudja meg mik a macska kiszáradás tünetetei, hogy időben reagálhasson.

Elsősgély: túlmelegedés vagy hőguta esetén

Tudta?
A lapos arcú állatok, mint például a mopszok és a perzsamacskák, hajlamosabbak a hőgutára, mivel nem képesek olyan hatékonyan hűteni magukat a lihegéssel, mint más fajtársak. Ezért fontos, hogy ezeket a háziállatokat, valamint az időseket, túlsúlyosakat és szív- vagy tüdőbetegeket hűvös környezetben tartsuk. Az ilyen macska vagy kutya hűtése nyáron kiemelt odafigyelést igényel.

Háziállat hűtése, hidratálása és ápolása otthon

A háziállat ápolás nyáron kiemelten fontos, így az is, hogy otthonában megfelelő körülményeket teremtsen kutyája vagy macskája számára. Íme néhány praktikus tipp, amelyekkel gondoskodhat kedvence otthoni kényelméről és egészségéről. 🏡❄️

Tipp a Bebicsősz.hu-tól
Ha emeleten lakik, ügyeljen arra, hogy ne hagyja felügyelet nélkül a háziállatokat nyitott ablak és ajtó mellett az érintett helységekben! Az állatok kiugorhatnak vagy leeshetnek, ami végzetes lehet.

Kutyák ápolása nyáron

  • 🌳 Árnyék biztosítása: A kutya hűtése nyáron kiemet figyelmet kell, hogy kapjon a gazdiktól. Ügyeljen arra, hogy a kutyája mindig hozzáférjen árnyékos területekhez. Az udvaron vagy a kertben elhelyezett napernyők vagy árnyékolók megfelelő védelmet nyújthatnak. 
  • 💠 Vízhűtő szőnyegek, matracok és játékok: Speciális, hűsítő hatású szőnyegek, matracok és vizes játékok segíthetnek abban, hogy kutyája kényelmesen hűsöljön. Ezeket könnyedén beszerezheti állatkereskedésekben vagy online áruházakban.
  • 💧 Rendszeres vízutánpótlás: Győződjön meg arról, hogy kutyája mindig friss, hűvös vízhez jusson. Néhány jégkocka a itatótálban hosszabb ideig hidegen tarthatja a vizet.
  • 🍮 Jeges nasik és jégtömb: Nyáron kutyáink számára kiválóak a vizes játékok és a hűsítő finomságok, mint a jeges nasik és jégtömbök, valamint a fagyik vagy házilag készített jégkrémek. 
Pesterzsébeti Állatorvosi Rendelő
Dr. Orbán Bettina és Varga Györgyi
Mindig biztosítsunk számukra friss vizet könnyen elérhető (akár több) helyen. Amennyiben úgy ítéljük, hogy a nagy meleg ellenére alig iszik a kedvencünk, meg lehet próbálni a száraztápot egy kis vízzel leöntvea adni, így biztosítva egy kis extra folyadékpótlást. Azt ne felejtsük, hogy a nedves tápoknak, illetve a főzött eleségnek sokkal nagyobb a víztartalma, így ezek mellett lehet, hogy alapból kevesebbet fog inni az állat, mintha csak száraztápot enne.

Érdemes nyomon követni a vízfogyasztást (nem csak a nyári hónapokban), ugyanis a sok vízivás-sok pisilés bizonyos betegségekre is utalhat. Fontos tudni, hogy vízfogyasztással is túlzásba lehet esni, rövid idő alatt nagy mennyiségű víz elfogyasztása (pl strandolás, játék, úszás közben) vízmérgezést okozhat!
– Mondta el nekünk Dr. Orbán Bettina és Varga Györgyi 
  • 🆒 Ventilátorok és légkondicionálás: A ventilátorok és légkondicionálók használata jelentősen csökkentheti a hőmérsékletet otthonában, így kutyája könnyebben elviseli a meleget. Ügyeljen arra, hogy a légáram ne érje közvetlenül a kutyát, mert ez légúti problémákat okozhat. 
  • 🏠 Gondoskodjon a lakásról, ha elmegy otthonról: Ha elmegy otthonról és a kutya egyedül marad a lakásban, a programozott légkondicionáló remek ötlet a hőség elleni védekezésre. Ha az nincs, a redőnyök lehúzása (kb 20-30 centit hagyhat minden ablaknál, hogy járjon a levegő), és az üvegablakok és ajtók árnyékolása mind hozzájárul a hőmérséklet csökkentéséhez.
  • 🦟 Szúnyogok, atkák és élősködők elleni védelem: A piretroid tartalmú bolha- és kullancsirtó nyakörvek, a bőrre cseppenthető spot-on készítmények, valamint a rágótabletták hasznosak az élősködők ellen. Mindhárom termékcsoport parazitaellenes szereket tartalmaz, amelyek abban különböznek, hogy milyen hosszú ideig és mely élősködők ellen nyújtanak védelmet.
  • 🛁 Frissítő fürdők: Időnként fürdesse meg kutyáját langyos vízben, hogy lehűtse. Egy kis pancsoló medence is remek lehetőség, ahol kedvence kedvére hűsölhet.
  • ✋ Kevesebb játék és torna: Ne tornáztassa túl a kutyákat és tartsa őket bent amikor kint nagyon meleg van.
  • 🐕 Sétáltatás nyáron: Ügyeljen arra, hogy a nagy melegekben inkább a korai és esti órákra időzítse a sétát. 
  • 🐶 Rendszeres kefélés, kozmetika: Nyáron a kutyák szőrének rendszeres kefélése és kozmetikai ellátása kiemelten fontos, hogy megelőzzük a túlzott szőrképződést és az esetleges bőrirritációt.
Pesterzsébeti Állatorvosi Rendelő
Dr. Orbán Bettina és Varga Györgyi
Az állatok bőrét elsődlegesen a szőr védi a káros UV sugarakkal szemben, ezért nagyon fontos, hogy ne iktassuk kit teljesen ezt a védelmi vonalat, ugyanis sajnos náluk is ki tudnak alakulni mindenféle rosszindulatú bőreltávozások, illetve megfelelő védelem nélkül az ő bőrük is könnyen le tud égni.

Bizonyos fajtáknál, ahol jellemzően fazonra van kozmetikázva a szőr is érdemes odafigyelni, hogy ne vágják/nyírják túl rövidre azokon a részeken, ahol nap érheti az állat bőrét. Szálkás- vagy drótszőrű fajtáknál a trimmelés sokkal egészségesebb mint a nyírás, hisz előbbivel az elhalt szőrszálak eltávolításra kerülnek és a fedőszőrök rövidülnek, míg nyírásnál bent marad az aljszőr is, csak épp rövidre lesz vágva a fedőszőrökkel együtt, így nem ad megfelelő szellőzést a bőrnek.

Ugyanakkor az ilyenkor szinte mindenhol megtalálható toklász miatt a hosszú szőrű állatoknál fokozottan érdemes odafigyelni a lábvégekre. Itt az ujjak és a talppárnák között érdemes rövidebbre nyírni a szőrt. Toklász szezonban minden egyes séta után javasolt átnézni az ujjak közét és a talpat, valamint a szőrt, főleg a hónaljak, combbelső és nemi szerkev környékén, az esetlegesen beleragadt toklászokat egyből távolítsuk el, mielőtt befúródnának és komoly panaszokat okoznának. (Fontos tudni, hogy a toklász nem csak a bőrbe vagy mancsokba fúródhat, de bejuthat pl szembe, orrba, fülbe vagy akár a nemi szervekbe is.)
– osztotta meg velünk Dr. Orbán Bettina és Varga Györgyi 
Tudta?
Valójában a vastag szőrzet nemcsak melegít, hanem hűt is. A szőrben lévő nedvesség elpárolgása kellemes hűsítést biztosít a vastag bundájú kutyáknak. Emiatt nem ajánlott minden kutya szőrét automatikusan levágni nyáron. Ez mindig az adott fajtától függ. Ha bizonytalan, kérje állatorvos vagy kutyakozmetikus tanácsát.
Tipp a Bebicsősz.hu-tól
Az aszfalt és a beton felforrósodik a napon, így kerülje el, hogy nagy hőségben sétáltassa kutyáját, mert a mancspárnái megéghetnek. 
Érdemes a kézfejünket pár másodpercig az aszfalthoz érinteni, hogy felmérhessük annak forróságát, ha nem vagyunk biztosak abban, hogy az ideális-e a sétához.

Macskák ápolása nyáron

  • ❄️ Hűsítő helyek biztosítása: Macskák számára is fontos, hogy mindig találjanak hűvös, árnyékos helyet a lakásban. Kedvelik a csempézett vagy parkettázott padlót, mert ezek hűvösebbek. 
  • 🚰 Hidratálás ösztönzése: A macska kiszáradás elkerülése érdekében tegyen ki több itatótálat a lakás különböző pontjaira, hogy macskája bármikor hozzáférjen friss vízhez. Próbáljon ki macskák számára készült szökőkutakat is, amelyek mozgó vizet biztosítanak, így ösztönözve a hidratálást. 
  • 🥣 Nedves tápok: A nedves tápok extra folyadékot juttatnak a macskák szervezetébe, ami különösen fontos a meleg időszakban. Ügyeljen arra, hogy mindig friss nedves tápot adjon kedvencének.
  • 🥶 Hűtő matracok és párnák: A kutyákhoz hasonlóan a macskák is élvezhetik a hűtő hatású matracokat és párnákat. Ezek kényelmes és hűsölő helyet biztosítanak a számukra a forró napokon.
  • 🕸️ Emeleti lakások erkélyének kihasználása: A nagy melegben vagy akár az esti órákban a macskák is szeretnek az erkélyen ücsörögni. Ez könnyen kivitelezhető, ha beszerez egy dróttal megerősített macskahálót.
  • ༄ Szellőztetés és légáramlás: Biztosítson megfelelő légáramlást a lakásban, hogy a levegő ne álljon meg és ne váljon fülledtté. Nyisson ablakokat (ha biztonságosan megoldható) és használjon ventilátorokat, hogy a levegő mozogjon.
  • 💦 Hűsítő játékok: Bár a macskák többsége nem szereti a vizet, mégis akadnak olyanok akik szívesen tapicskolnak bele mancsaikkal a vízbe. Az ilyen macskák gazdijainak érdemes beszerezniük egy macska medencét, játékokkal. 

Rendszeres állatorvosi ellenőrzések fontossága nyáron

Hasznos kisállat ápolási tippek nyárra? Állatorvos látogatás.🙂 A rendszeres állatorvosi vizsgálatok fontossága kiemelkedő a nyári hónapokban. 👨🏻‍⚕️🐾 Nyáron a kedvencek különösen nagyobb veszélynek vannak kitéve különböző egészségügyi problémákra, mint például a túlmelegedés, hőguta,  kiszáradás vagy a bőrproblémák. 

Emellett, külföldre való utazás előtt érdemes az állatorvosával konzultálnia, mert egyes országoknak lehetnek beutazási feltételei a háziállatok beutaztatásával kapcsolatban.
Ezekről előzetesen tájékozódhat a Pettravelen is, de az állatorvos el tudja látni a teendőket, ha esetleg valamilyen vizsgálat vagy oltás szükséges volna, illetve ha pecsét hiányozna a kisállat útleveléből.
Pesterzsébeti Állatorvosi Rendelő
Dr. Orbán Bettina és Varga Györgyi
Panaszmentes, egészséges állatok esetén is érdemes legalább fél évente egy általános vizsgálatra elvinni kedvenceinket az állatorvoshoz. Idősödő állatoknál javasolt a félévenkénti vérlabor és ultrahang vizsgálat  geriátriai szűrésként, az esetlegesen már lappangó problémák mielőbbi kiszűrése érdekében.
Tapasztalatunk alapján a viszont a legtöbb állat számára az utazás és az állatorvosi rendelő egy fokozott stresszt, izgalmi állapotot jelent, amit a nagy meleg csak még jobban tud fokozni. Ez különösen a a rövid orrú (brachycephal típusú) kutyákra nézve jelenthet problémát, de például a túlsúlyos vagy szívbeteg állatoknál is jelentős rizikótényező a stressz és a meleg.

Ezért azt javasoljuk, hogy a tervezhető, halasztható beavatkozásokat érdemes nem a legnagyobb kánikulára időzíteni. Nyilván bármilyen panasz- vagy probléma esetén ügyeljünk rá, hogy a szállítás során ne érje az állatot hősokk, ami hőtorlódást, állapotromlást idézhetne elő.
Tehát rendkívül fontos, hogy a nyári hónapokban is fenntartsuk az állatorvosi vizsgálatok rendszerességét, még akkor is, ha kedvencünk látszólag egészségesnek tűnik.

Az állatorvosok a rendszeres ellenőrzések során fel tudják ismerni a korai tüneteket és jeleket, amelyek arra utalhatnak, hogy kedvencünknek problémái vannak. Az időben történő diagnózis és kezelés kulcsfontosságú lehet annak biztosításában, hogy kiskedvencünk egészséges és boldog maradjon a nyári hónapokban is.

Egy lelkes és felelősségteljes kutyagazdi a Budapesti Kutyások Facebook csoportban megosztotta azokat a praktikáit, amivel akár Ön is elkerülheti, hogy az állatorvosi rendelőben kössenek ki kutyájával. 
H. Anna
“Kora reggel vagy kora este van a séta. Van kert, ahol a séta előtt slaggal bevizezem, amit nagyon szeret. Sétán van nálam víz a számára. Meleg időszak előtt gyakrabban fésűlöm. Van egy műanyag dézsa a kertben amit feltöltök vízzel és abban pancsol. Kutyafagyit is szokott kapni. Van amikor jön velem a városba, ilyenkor kutya cipőt és hűtőmellényt visel a beton és a meleg miatt.”

A cikk az e-shopokkal vagy más, a szövegben említett kereskedelmi szervezetekkel való együttműködés nélkül készült. A linkek csak az olvasók inspirációját szolgálják.

Nyári állatgondozási tippek: Az egészséges és boldog kedvencekért

☝️ A nyár közeledtével fontos, hogy gondoskodjunk háziállataink megfelelő ápolásáról és védelméről. A túlmelegedés, hőguta és a kiszáradás elkerülése érdekében figyeljünk kedvenceink hidratálására. A melegben való hidratálásra a háziállatal való közös utazás közben és a kutyával való közös nyaralás alatt is figyeljen! 

Gazdiként fontos, hogy merjünk kommunikálni egymással a kutya- és macskanevelésről, és tanítsuk egymást. Ha például látja, hogy valaki a forró betonon sétáltatja a kutyáját, bátran hívja fel a figyelmét a veszélyekre, hiszen lehet, hogy az illető nincs tisztában ezekkel. Az összefogás és a tapasztalatok megosztása segíthet abban, hogy mindenki számára biztonságosabbá és kellemesebbé tegyük a nyári hónapokat. 🌞🐾