InspirációKisállat felügyeletKutyás nyaralás

Kutyás nyaralás 2024: Minden amit tudnia kell

  2024. június 25.,    17 perc olvasás,
Az utazás kutyával lehet szórakoztató akár, de ennek is megvannak a buktatói. Könnyű idealizálni egy nyaralást egy négylábú baráttal. Csak elképzelni, hogy naplementekor a tengerparton sétáltatja kedvencét, szép dolog, de a valóság nem mindig épp ilyen varázslatos.

Előnyök és hátrányok: Megéri a kutyás nyaralás?

Nézzük mivel jár, ha kutyával vagy anélkül megy nyaralni.

Először is vegye figyelembe kutyája fajtáját és méretét. Egy golden retriever más típusú nyaralást élvezhet, mint egy csivava. 

A nyaralás hossza is számít. Legyen szó egy hétvégés, egy hetes vagy még ennél is hosszabb utazásról, érdemes megfontolni a kutyás nyaraláson kívül más lehetőségeket is. Ön szerint több érv áll mellette vagy épp ellene?

Előnyök

  • A kutyák nagyszerű társak és érzelmi támogatást nyújtanak, függetlenül attól, hogy egyedül vagy a családdal utazik.
  • A velük való nyaralás megerősítheti az egymáshoz való kötődését és fokozhatja az élményt.
  • Biztonságban érezheti magát egy idegen országban, főleg nagyobb kutyáinak köszönhetően. 
  • A környezet felfedezésére,az aktív mozgásra és kikapcsolódásra való vágyakozás sokkal nagyobb lesz, ha kutyája Ön mellett van.
  • A szocializáció nagyon fontos a kutyák számára. Az utazás általában elősegíti az új emberekkel való kapcsolatteremtést.
  • Kényelmes módja lehet, hogy új nemzetközi barátokat találjon a kutyatulajdonosok között!

Hátrányok

  • Utazásai során nem lehet teljesen spontán. Ez talán nem tűnik hátránynak – de az American Express 2024 nemzetközi tanulmányának adatai szerint az emberek 78 százaléka szereti a spontaneitás gondolatát utazás közben és a fiatalok 77%-a még repülőjegyet is foglal az utolsó pillanatban. Nos, ez az ami a kutyával nem valószínű, hogy lehetséges.
  • Több poggyászra számíthat. A kutya alvóhelyére, kedvenc játékaira és sok más kellékére szükség van, így több poggyászra lesz szüksége. 
  • A nyaralás kutyával elég drága lehet. Főleg a nagyobb kutyák esetében, megesik, hogy több százezer forintig terjedő összeget kell majd a tömegközlekedésre és a szálláshelyre szánni.
  • Az utazás negatív hatással lehet kutyájára. A fárasztó utazás, a nyári meleg, az érzékszervek túlterhelése, de a rutin megzavarása is állhat e mögött
  • Általánosságban elmondható, hogy a kutyákkal való nemzetközi utazás nehézkes lehet a kormányrendeletek miatt. Sok országban speciális korlátozások vonatkoznak bizonyos fajtákra. A nagyobb kutyáknak általában szájkosárra és rövid pórázra van szüksége nyilvános helyeken, a kisebbeknek pedig meghatározott méretű hordozóban kell lenniük.
Ne utazzon a kutyájával, ha…
  • Egészségügyi vagy viselkedési problémái vannak (pl. nem ismeri az alapvető utasításokat). 
  • 4 hónaposnál fiatalabb vagy, ha idős kutyáról van szó.
  • Nagyon érzékeny a magasabb hőmérsékletekre.
  • Étkezési problémái vannak, vagy hajlamos bélproblémákra.
  • Nincs megfelelő méretű hordozója, vagy a kutya nem szokott hozzá ahhoz.
  • Azt tervezi, hogy egyedül hagyja a szállodai szobában

Közlekedési lehetőségek

Autó

Ezt a lehetőséget ajánlják leginkább a szakértők. Így az utazást kutyája igényeihez igazíthatja. Mire figyeljen, ha kutyájval autóval utazik?
❌ Mit ne tegyen: Bármilyen fegyelmezettnek és engedelmesnek gondolja a kutyáját, ne hagyja, hogy szabadon mozogjon az autóban és ne ültesse az anyósülésre.
✅ Ehelyett: Rögzítse kedvencét a hordozóhoz, amelyet biztonsági övvel is rögzítsen ki. Csak a hátsó ülésre tegye: az első légzsákot nem állatoknak szánták és baleset esetén súlyosan megsérülhetnek vagy el is pusztulhatnak.

❌ Mit ne tegyen: Mindannyian tudjuk, milyen aranyos amikor egy kutya kidugja a fejét az ablakon, miközben a nyelve csapkod a szélben. Ez azonban nagyon gyorsan kissé veszélyessé válhat, különösen hosszabb utakon.
✅ Ehelyett: Húzza le az ablakokat egy kicsit vagy levegőzzenek egy rövid séta erejéig, amikor megállnak valahol. Az, hogy utazás közben, bármikor meg tud állni levegőzni, nemcsak kutyájának, de a sofőrnek is előnyt jelent. 
Denisa Smolíková
Kutyakiképző
Tanítsa meg kutyáját, hogy nyugodtan szálljon be és ki az autóból. Ügyeljen rá, hogy ne ugorjon ki, mielőtt engedélyt kapna rá. Ha nyitva van az ajtó, a kutya várjon a parancsra. Majd azt is megtaníthatja neki, hogy várjon, miután kiszállt az autóból. 
❌ Mit ne tegyen: Kerülje el, hogy a kutya a hordozót és az autót csak a nyaralás előtti állatorvosi látogatásokkal kösse össze. Ha a kutya nincs hozzászokva az autózáshoz, az nagy zavart okozhat.
✅ Ehelyett: Vigye el kutyáját kutyaparkokba, szabadtéri területekre vagy erdőkbe sétálni. Az oda-és visszaúton a kutya hozzá tud szokni az autóhoz és a hordozóhoz. Vigye el rövid utakra és igyekezzen pozitív asszociációkat létrehozni a hordozóval kapcsolatban.

❌ Mit ne tegyen: Ne adja kutyájának a nap legnagyobb étkezését közvetlenül az utazás előtt. Még a kutyák is megbetegedhetnek az utazástól, különösen nagy lakomázás után.
✅ Ehelyett: Tartsa magát a megszokott etetéshez az úticélhoz való érkezésig. 
Edzési tipp Denisa edzőtől
Menjen egy nagy parkolóba egy közeli bevásárlóközpontnál és használja az ottani parkolót. Álljon meg és szálljanak ki kutyájával. Majd próbálja ki azt is, hogy csak várjanak a leállított autóban majd menjenek egy másik helyre. A leállított autót és a kutya kiszedését normális hétköznapi dologgá lehet varázsolni. Néha például álljon meg és állítsa le a motort, vegye ki a kutyát az autóból, jutalmazza meg, tegye vissza a kocsiba, újra ki, stb. Ismételje meg többször a folyamatot, majd mehetnek tovább.

Repülőgép

Mielőtt úgy döntene, hogy repülővel utazik és megvenné a jegyeket, ellenőrizze le, hogy egyáltalán használhatja-e ezt a lehetőséget. A különböző légitársaságok eltérő szabályokkal rendelkeznek, egyesek egyáltalán nem engedik be a kutyákat, mások csak pedig csak a csomagtérbe. Mindig érdeklődjön az adott légitársaságnál.
Ha a házi kedvencek fel is vihetőek, vannak korlátozások, például:

  • A kutyahordozó mérete. A hordozó tömege a kisállattal együtt legfeljebb 8 kilogramm lehet. A hordozónak vízhatlan fenekűnek és elég nagynak kell lennie ahhoz, hogy a kutya megfordulhasson, leülhessen és felállhasson benne.
  • Korlátozott kapacitás, arra vonatkozóan, hogy hány háziállat tartózkodhat egy időben a fedélzeten. Ha kicsi kutyája van és nem akarja a poggyásztérben utaztatni, lépjen kapcsolatba a légitársasággal, hogy megbizonyosodjon arról, hogy kutyájának van-e még hely a fedélzeten.
  • Kutya méretkorlátozás. Ha túl nagy (általában 8-10 kg feletti), akkor a csomagtérben kell utaznia. Ezért még a közepes méretű kutyák, például a border collie-k sem vihetőek fel a fedélzetre. 
  • Korlátozás bizonyos fajtákra. A turcsi, lapos orrú kutyák (bostoni terrier, francia bulldog, mopsz stb.) egészségügyi problémáik miatt gyakran hátrányban vannak. Egyes légitársaságok nem engedik be őket, mert korábban kimutatták, hogy gyakrabban pusztulhatnak el repülőn, mint más fajták. 2010-ben a repülőgépeken elpusztult kutyák fele rövidorrú fajtájú volt.
  • Hőmérséklet határok. Egyes cégek megtagadhatják kutyája szállítását, ha a hőmérséklet az úticélon túllép egy bizonyos határt.
Légitársaságok, amelyekkel Magyarországon találkozhat és hozzáállásuk a kutyákhoz
Kutya nem megengedett:

  • Ryanair
  • Wizz Air
  • EasyJet

Kutyák bevihetőek:

➡️ Lufthansa: A kutyák szállítását legkésőbb az indulás előtt 72 órával be kell jelenteni. 
  • Szállítás a repülőgép utasterében: Utazás előtt ki kell töltenie 2 űrlapot a weboldalról és ezt fel kell mutatnia a becsekkoláskor.
  • Szállítás a raktérben: Az ár az adott útvonaltól függ.

➡️ KLM: Utazán előtt tölse le, nyomtassa ki, töltse ki és írja alá az az ellenőrző listát, majd vigye magával a check-in pulthoz. A kutyával való becsekkolás  időigényes lehet, ezért érkezzen meg a repülőtérre 3 órával a tervezett indulás előtt.
  • Szállítás a repülőgép utasterében: Utazás előtt ki kell töltenie az ellenőrző listát a weboldalról és vinnie kell magával a becsekkoláshoz. 
  • Szállítás a raktérben: Az ár az adott útvonaltól függ.
Mit kell figyelembe venni, amikor repülőn utazik kutyával?

❌ Mit ne tegyen: Ha megoldható kerülje a csatlakozó járatokat. Ezek az utak mentálisan kimerítőek és zavaróak lehetnek a kutyák számára. 
✅ Ehelyett: részesítse előnyben a közvetlen járatokat, és minimalizálja az út során használt közlekedési eszközöket. (Sok esetben még olyan helyre is csak csatlakozó járatokkal van lehetősége utazni, ha kutyával megy, amelyre amúgy közvetlen járattal el tudna jutni.)

❌ Mit ne tegyen: Ne adjon nyugtatót a kutyának repülés előtt az állatorvossal történt előzetes egyeztetés nélkül. 
✅ Ehelyett: Nyugtassa meg a kutyát azzal, hogy elviszi magával a kedvenc tárgyait, játékait, tálait és finomságait. Teremtsen pozitív asszociációkat azzal a hordozóval, amelyben a repülés során tartózkodni fog.

❌ Mit ne tegyen: Ha úgy dönt, hogy háziállattal utazik, ne saját magát és az igényeit helyezze előtérbe a helyszín kiválasztásakor. A repülés valóban nem a legkényelmesebb szállítási mód a háziállatok számára. A hordozóban tartó több órás elszakadás a gazditól és a nyomásváltozások sok stresszt okozhatnak.
✅ Ehelyett: Válasszon autóval vagy vonattal elérhető helyet. Alternatív megoldásként, ha valóban ragaszkodik egy repülést igénylő úti célhoz, vigye el kutyáját egy rövid kirándulásra Magyarországon és az ő érdekében hagyja őt otthon pihenni a fő nyári vakáció alatt.
Denisa Smolíková
Kutyakiképző
Teremtsen kutyájának pozitív asszociációkat a hordózóval kapcsolatban. Tegy fel magának a kérdést: tud-e egyedül lenni a kutyám a hordozóban, ha 1 km-re vagyok tőle? Szoktassa hozzá a kutyát, hogy hosszabb ideig képes legyen a hordozóban lenni és valóban tudjon ezelatt pihenni és lazítani. Szoktassa hozzá ahhoz is, hogy a hordozó mozoghat és emberek, kutyák sétálhatnak körülötte. Röviden, szokja meg a kutya a zajokat a hordozóban. Fedje le a hordozót különféle tárgyakkal (törülköző, lepedő).

Szoktassa hozzá a kutyát szájkosárhoz. A legfontosabb, hogy olyan szájkosarat válasszon, amiben a kutya lélegezni tud és jól illeszkedik hozzá. Az utazás előtt meg kell szoknia a kutyának azt is, hogy néha sokáig marad a szájkosár rajta, merjen benne lefeküdni, jönni-menni és lazuljon el a viselete alatt.

Vonat

Akárcsak a repülőgépek esetében, a vonatozás kutyával kérdés is az adott vállalattól függ. 

Valamennyi helyjegyköteles (expressz, InterCity, Railjet, EuroCity, EuroNight) vonat másodosztályú kocsijában csak kosárban, ketrecben vagy ládában utazhat kutyája és biztosítania kell, hogy az állat nem szabadul ki és nem okoz kárt. Ám egyes esetekben, a kutya zárt szállítóeszköz nélkül, szájkosárral és pórázon vezetve is szállítható.

2024. március 1-jétől a kutyák a vonatokon egységesen 500 forintos fix áras jeggyel utazhatnak, függetlenül a megtett távolságtól. A kutyabarátok számára kedvező árú Kutya országbérletet kínál a MÁV 1890 forintért, amely a MÁV-START (beleértve a TramTrain-t is), a GYSEV hálózatán, a HÉV-ek teljes hosszán és a VOLÁNBUSZ járatokon is érvényes, az adott szolgáltató mindenkor érvényes szabályai szerint.
Tudta?
Ha zárt szállítóeszköz nélkül szállítja kutyáját a vasúti társaság nem számít fel viteldíjat.
Mivel itt legalább némi mozgás megengedett és a kutya közel lehet Önhöz, ez a második legjobb lehetőség kutyával való utazáshoz.
A MÁV bizonyos feltételek mellett engedélyezi a kutyák szállítását:
  • Kísérő kutya és szolgálatban lévő rendőrségi kutya kivételével a kutya nem vihető be az étkezőkocsiba, valamint helyjegyköteles vonatra, kivéve zárt szállítóeszközben.
  • Zárt szállítóeszközben történő szállítás kivételével kutya csak a helybiztosítás nélküli 2. osztályú személykocsiba vihető be.
  • Egy utas legfeljebb 2 kutyát vihet magával.
  • A 2. osztályú, fülkés kocsi fülkéjébe kutya csak az ott ülő összes utas beleegyezésével vihető be.
  • Egy fülkébe legfeljebb 2 utas vihet be kutyát.
  • A kutya tulajdonosa köteles az állat egy évnél nem régebbi veszettség elleni oltási bizonyítványát magával vinni és kérésre felmutatni.

Busz

A nemzetközi távolsági buszok általában nem engedik a kutyák szállítását. Ez a látszólag barátságtalan megközelítés valójában elősegíti a kutyák mentális jólétét. Ez a szállítási mód nagyon alkalmatlan lenne számukra, különösen a nagyobb fajták esetében. 

A RegioJet némileg kivétel. Az alábbi Nemzetközi RegioJet útvonalakra kistestű kutyákat hordozóban beengednek, ha súlyuk 10 kg-nál kisebb:
  • Prága–Brno–Pozsony–Budapest
  • Pozsony–Bécs–Budapest

Úticél kiválasztása és helyek keresése

Számtalan lehetőség van arra, hogy hova menjen nyaralni és számos tényező befolyásolja a választást. A költségvetése, a kedvelt tevékenységek köre, a vágyott környezet és nem utolsósorban az ország, amelyet fel szeretne fedezni.
A szőrös négylábú az oldalán kissé szűkíti a lehetőségeket. Nem csak, hogy a kutyákat nem engedik be mindenhová, de egyes helyeken nem is érzik jól magukat. Tehát válasszon olyan úti célokat és olyan helyeket, ahol…

  • A háziállatokat nemcsak tolerálják, hanem szeretettel fogadják. Keressen kutyabarát strandokat, apartmanokat, parkokat és turisztikai látványosságokat, amelyek nyitottak a kutyák számára is. 
  • Biztonságos csapvizet inni. Ha Bulgáriába vagy a környező országokba tervez utazást, legyen óvatos. Még a biztonságos ivóvíznek is lehet némileg eltérő ásványi összetétele, ami hozzájárulhat a kutya gyomor- és bélrendszeri problémáihoz.
  • Nincs sok kóbor állat. Horvátország egyes részein (pl. Dalmáciában) sok a kóbor macska, ami nagymértékben megnehezítheti és megterhelheti kedvence nyugodt nyaralását.
  • A hőmérséklet nem túl szélsőséges. Normál nyári időben is előfordulhatnak a kutyáknak légzési nehézségei, a napsütötte betonösvények pedig megsérthetik a mancsukat.
⚠️ A nyári vakáció fő kockázata
Az általánosan kedvelt meleg időjárás nyáron komoly egészségügyi kockázatokkal járhat, mind az emberek, mind a kutyák számára. A brachycephalic és elhízott kutyák, az idős és a kölyökkutyák vannak a legnagyobb veszélyben. A szakértők fokozott óvatosságot javasolnak 25 °C feletti hőmérsékleten. 28 °C-on a legtöbb fajta már nem képes önszabályozni a hőmérsékletét és hőgutát kaphat. 32°C felett a kutyák életveszélyben vannak.
Az európai utazások sokkal kevésbé megerőltetőek a háziállatok számára, mint az emberek számára. A következő néhány alapvető követelmény a Your Europe portálon található hivatalos információkból következik:

  • az EU előírásoknak megfelelő mikrochip 
  • veszettség elleni vakcina
  • érvényes európai útlevél háziállatok számára
Ezeken az általános szabályokon kívül vannak olyan sajátosságok is, amelyek az egyes országokra vonatkoznak. Ezért összeállítottunk egy útmutatót a legnépszerűbb nyaralóhelyekről, amelyből megtudhatja, hogyan viszonyulnak a kutyákhoz
Tudta, hogy?
Egyes (különösen harci) fajták nem engedélyezettek bizonyos országokban vagy városokban. Ezek többnyire bullterrierek és pitbullok. Rottweiler nem vihető például Velencébe, Olaszországba, Portugáliába vagy Horvátországba.

1. Magyarország

Magyarország rengeteg lehetőséget kínál az állatok szerelmeseinek, ideális úti cél azoknak, akiknek a terv idén nyáron a belföldi nyaralás kutyával. A hegyvidéki túráktól kezdve, a Tisza-tó környéki túrákon át, egészen a Balaton-parti fürdőzésig számos kaland várja a gazdikat és kedvenceiket.

🏖️ Magyarországon találhatók kutyabarát strandok, ahol a kutyák akár póráz nélkül is élvezhetik a szabad mozgást.

Ezek a legkedveltebb kutyabarát strandok Magyarországon:
  • Fonyód, Kutyás Strand: Ha idén terben van a nyaralás kutyával a Balatonon, akkor ez az egyik legnépszerűbb kutyabarát strandja a tónak, ahol a kutyák szabadon fürödhetnek és játszhatnak.
  • Velence - Drótszamár Kemping: A Velencei-tavon csak a kemping területére eső partszakaszon lehet kutyát a vízbe engedni. Érdemes az odautazás előtt tájékozódni a kemping programjairól.
  • Kisoroszi Szigetcsúcs: A Dunakanyar egyik legszebb része, ahol a kutyák póráz nélkül futkározhatnak.
  • Balatonföldvári Kutyabarát Fürdőhely: Balatonföldvár is megnyitotta kapuit a kutyával fürdőzők előtt, biztosítva a kellemes nyaralást kutyával a Balatonon. 
  • Kőszegi Kutyastrand: Vas megye első kutyastrandja frissítő, sekély vízzel, kutyajátékokkal, árnyékkal és biztonságos kerítéssel várja a látogatókat. A vízben kizárólag kutyák fürödhetnek. 
  • Dunakeszi, Duna-part: A dunakeszi szabadstrandon külön partszakasz várja a kutyával érkező strandolókat. 
  • Délegyházi-tavak - Tavirózsa Kemping: A Délegyházi-tavakon található kutyabarát Tavirózsa Kemping partszakaszán is megengedett a kutyák fürdetése. 
  • Borostyán-tó, Zalalövő: A Borostyán-tó kutyás partszakasza ismét megnyitotta kapuit.
  • Pécs - Hirdi Kutyastrand: Pécs mellett, Hirden, egy korábban horgásztóként üzemelő tó partján nyílt kutyastrand. 
  • Öreg-tó, Tata: A tatai Öreg-tó egyes részein a kutyák is élvezhetik a vizet. A tó körül táblák jelzik, mely szakaszokon pancsolhatnak a kutyák. 
  • Zalaegerszeg - Gébárti-tó: Az élményfürdő felől lehet legegyszerűbben megközelíteni a kutyastrandot. A partszakasz kizárólag a kutyák fürdetésére és úsztatására alkalmas. 
  • Tiszafüred - Mancsos Pancsoló: Kelet-Magyarország első kutyás fürdetőhelyén a kutyák és gazdik is pancsolhatnak. 
  • Keszthelyi Kutyás Strand: A Balaton harmadik kutyabarát vízpartja, amely kutyás parkkal, piknikkertel és stranddal várja a látogatókat. 
  • Szolnoki Kutyás Strand: Remek kutyás vízpart a Szolnoki Szabadstrandon. 
  • Bárka Dog Beach - Mindszent: Bárka Dog Beach, a Mindszenti Kutyás strand. 
🚌 Tömegközlekedés: A nagytestű kutyáknak szájkosár és póráz használata kötelező, míg a kicsiket kutyahordozóban kell szállítani. Minden tömegközlekedési eszközön más-más szabályok vonatkoznak az állatok szállítására.

🐕‍🦺 Nemzeti parkok és természeti területek:

  • Bükki Nemzeti Park: Kutyák pórázon történő sétáltatása megengedett, számos túraútvonal várja az aktív kikapcsolódásra vágyókat.
  • Duna-Ipoly Nemzeti Park: Kutyabarát túraútvonalak és kirándulóhelyek állnak rendelkezésre.
  • Balaton-felvidéki Nemzeti Park: Gyönyörű tájak és kutyabarát kirándulóhelyek várják a látogatókat.
🏠 Szállás: Magyarországon egyre több szálloda és panzió kínál kutyabarát szolgáltatásokat. Különösen a Balaton környékén és a vidéki turizmusban találnak könnyen szállást a gazdik és kedvenceik.

Belföldi nyaralás kutyával? Bár valószínűleg könnyen talál szállást kedvencének, megeshet, hogy mégis egy kis külön pihenésre vagy kikapcsolódásra vágyik. 

Mit tud csinálni?

Ebben az esetben javasoljuk, hogy az utazás megszervezése előtt tekintse meg a felkeresni kívánt hely kutyaszittereinek kínálatát.

Tegyük fel, hogy Siófokra szeretne ellátogatni. Ebben az esetben keressen egy kisállat-felügyelőt, aki képes gondoskodni a kutyájáról, amíg Ön felfedezi a városi nyüzsgést.

Abban az esetben sem kell pánikba esni, ha egy elhamarkodott foglalás során nem állatbarát szállást választott és lemondás esetén nem jár visszatérítés. Keressen egy kutyaszittert, aki a szállása közelében lakik és beszélje meg vele, hogy felügyeljen a kutyájára az ott tartózkodása alatt. Természetesen minden nap meglátogathatja, hogy megbizonyosodjon róla, hogy jól van és érezze a közelségét. Ha érdekli a magyarországi háziállat felügyelet átlagos ára, olvassa el részletes útmutatónkat a témában.

2. Horvátország

Az utóbbi időben egyre többen keresnek rá a “horvátország nyaralás kutyával” kifejezésre a Google-ben. Sok magyar kedvenc nyaralóhelye Horvátország, amely mindent és még többet kínál az állatok szerelmeseinek. Úszási és fürdési lehetőségek retrieverek számára, kirándulások a hegyekbe és az erdőkbe labradorral, csak hogy néhányat említsünk. Ráadásul nem túl nehéz kutyabarát szállodát vagy kempinget sem találni.
🏖️ Itt több kutyás strandot is talál, amelyek lehetővé teszik a kutyák póráz nélküli szabad mozgását, valamint árnyékot és vizet biztosítanak a forró napokon. 

Ezek a legjobb kutyabarát strandok Horvátországban:

  • Podvorska Beach, Crikvenica: Kutyák és gazdik számára felszerelt, kutya étteremmel.
  • Duilovo Beach, Split: A kutyák számára egy speciális terület áll rendelkezésre alapvető felszerelésekkel.
  • Punta Šilo strand, Krk sziget: Kavicsos strand bekerített területtel kutyák számára.
  • Strand Zaton Maliban, Zadar: Gyönyörű strand teljes felszereléssel.
  • Premantura Beach, Isztria: Strand külön bejárattal és alapvető szolgáltatásokkal a kutyák számára.
  • Hidrobaza uszoda (Pula): Minden egy helyen, amire egy kutyatulajdonosnak szüksége van.
🚌 Tömegközlekedés: Kistestű kutyák (pl. csivava) szállítása megengedett, melyek kézipoggyásznak minősülnek.

🐕‍🦺 Póráz és szájkosár használatának elvására kevésbé valószínű a járműveken. Zágráb állítólag ebben a tekintetben befogadóbb, mint Dubrovnik vagy Fiume.

  • Kutyákat fogadó helyek:
    • Nemzeti parkok: Paklenica, Észak-Velebit és Učka
  • Helyek, ahol bizonyos feltételek mellett bevihetőek a kutyák:
    • Krka Nemzeti Park, Kamenjak Természeti Paradicsom, Plitvicei-tavak (kutyák csak pórázon vihetők be)
    • Grgurići strand (Slano), a kutyák megengedettek, de a strand nincs rájuk szabva.
🏠 Szállás: 2020-ban Horvátország volt a negyedik ország Európában, ahol a legtöbb kutyát fogadó szálloda üzemelt. 
Honnan lehet tudni, hogy a kutyák mely strandokon szaladgálhatnak és hol nem látják őket szívesen?
A behajtani tilos táblák mellett gyakran kék zászlóval is jelölik azokat a területeket, ahova kutyát nem lehet bevinni. Általában azonban nem csak a nagy, népszerű turistastrandokra mehetnek, ahol nagy a tömeg, hanem "vad", félreeső strandokra is, de persze vannak kivételek.

3. Olaszország

Gyakran az egyik leginkább kutyabarát országként emlegetik, így nem lepődnénk meg, ha Ön is tervezne nyaralást kutyával Olaszországban. A kis kávézókon és pékségeken kívül szinte mindenhol szívesen látják a szőrös barátokat. Európa többi részével ellentétben még néhány szupermarket és bevásárlóközpont sem tiltja ki a kutyákat.
  • 🏖️ Olaszországban is találhatunk dedikált kutyastrandokat. Ezek közül a legrégebbi a Genova melletti Savona régióban található Bau Bau falu, amelyet először az 1990-es évek végén nyitottak meg. Itt vásárolhat kutyacsemegét, kipróbálhatja és igénybe veheti a kutyazuhanyozást. 
További kutyabarát stanrdok Olaszországban:

  • Rimini Dog No problem- Bagno 82 Rimini: A legnagyobb kutyás strand Riminiben, sőt egész Emilia Romagna régióban is. Nincsenek korlátozások, a kutyák szabadon mozoghatnak.
  • Pineta Beach: Napernyők, nyugágyak, ivóvíz és agility-pálya biztosítja a pihenést. A kutyák a helyi bárba és éttermébe is nyugodtan bejárhatnak.
  • Spiaggia Pasciá Glam Beach: Ivóvíz és tusoló áll a kutyák rendelkezésére a strandon.
  • Soleluna Lido Bau Beach: A strand külön napágyakat és zuhanyzókat biztosít a kutyák számára, ahol fürödhetnek. Folyamatosan elérhető friss ivóvíz ellátás és szükség esetén állatorvost is tudnak hívni.
⚠️ Vigyázat: Olaszországban sok kutyastrand fizetős. Savona környékén körülbelül 40-80 eurót kell fizetnie a belépőért, attól függően, hogy szeretne-e még például nyugágyat, kutyatálat, széket vagy napernyőt.

🚌 Tömegközlekedés: Nagytestű kutyáknak az előírás a szájkosár és a póráz, kicsiknek pedig a kutyahordozó. Mindegyik tömegközlekedési eszközre más szabályok vonatkoznak az állatok szállítására vonatkozóan, pl. a metróban csak az első és az utolsó kocsiba vihető be a kutyája, vagy Milánóban tilos a kutyaszállítás csúcsidőben (7:30-tól 9:30-ig és 17:30-tól 20:30-ig).

  • Kutyákat fogadó helyek:
    • Természeti kalandok: Lago di Como, túrázás Cinque Terre-n (Liguria), Toszkána 
  • Helyek, ahol bizonyos feltételek mellett bevihetőek a kutyák:
    • Pompei: Legfeljebb 10 kg súlyú és 40 cm magas kutyák vihetőek be. A látogatás során a kutyának pórázon vagy a gazdi karjában kell lennie.
  • Kutyák számára nem alkalmas helyek:
    • Velence: Ha kutyájával meglátogatja Olaszországot, hagyja ki ezt a kötelező ikont. A nyári hónapokban a hatalmas tömegek eltaposhatják egy kisebb kutyákat. A füves területek hiánya és a szűk utcák, amelyek tele vannak emberekkel, egyáltalán nem tesznek jót a nagyobb, aktív kutyáknak sem.
    • Látnivalók: Colosseum Rómában vagy a Királyi Palota Torinóban, ahol eljes kutyatilalom van érvényben
🏠 Szállás: 2020-ban Olaszország volt az első ahol legtöbb kutyát fogadó szálloda üzemelt Európában.

4. Görögország

Nyaralás kutyával? Görögország kiváló úti cél a kutyával való nyaraláshoz gazdag kulturális örökségének, gyönyörű tájainak és a házi kedvencek iránt táplált vendégszeretetnek köszönhetően.

🏖️ Ha úti célról van szó, a Peloponnészosz délnyugati részén található Messinia és a görög szigetek, például Santorini, Meteora és Delphi gyönyörű helyszíneket kínálnak, amelyeket kutyájával is felfedezhet. Messinia különösen sok nyitott teret, strandot és vidéki területet kínál, amelyek ideálisak a sétákhoz és a kedvencével való felfedező túrákhoz.
Ha idén lesz nyaralás kutyával Görögországban, tudja, hogy meg kell felelnie bizonyos követelményeknek, nevezetesen: rendelkeznie kell mikrochippel, EU-s egészségügyi bizonyítvánnyal vagy állatútlevéllel, valamint érvényes veszettség elleni védőoltással. 

🔍 Ezen kívül kutyájának viselni kell pórázt és szájkosarat és be kell tartania a különböző helyszínekre vonatkozó szabályokat és előírásokat.

🛌 Ha szállásról van szó, Görögországban sok szálloda, apartman és kemping fogad háziállatokat, de a feltételek eltérőek lehetnek. Fontos, hogy előzetesen tájékozódjon a kisállat elszállásolásával kapcsolatos szabályokról, költségekről és győződjön meg arról, hogy a kiválasztott helyszín megfelel az Ön igényeinek és preferenciáinak.

Megéri a kutyás nyaralás?

Most, hogy tisztában van az egyes úti célok előnyeivel és hátrányaival, valamint az odajutás módjával, érdemes felkészülnie a kutyájával való utazásra. 

A kutyás nyaralás előtt érdemes listát készítenie azokról a dolgokról, amelyekről nem szabad elfeledkeznie, ha kedvencével más országban utazik. Ezeket a dolgokat ajánlott legalább egy héttel az utazás előtt beszereznie, hogy a kutya hozzá tudjon szokni.
„Mit vigyen magával a nyaralásra” ellenőrző lista:
  • Gallér
  • Póráz, ideálisan klasszikus rövid és nem öntekercvényes. 
  • Szájkosár
  • Kakis zsákok
  • Elsősegélynyújtó készlet kutyáknak
  • Játékok, frizbi, vízi játékok
  • Ételek és finomságok becsomagolva a könnyebb etetés érdekében
  • Utazótálak, palackok vagy vízadagolók
  • Fényvédő krém kutyáknak (igen, a kutyáknak is kell)
Azt is fontos figyelembe venni, hogy kedvence hogyan viszonyul az utazáshoz. Ha észreveszi, hogy stresszt okoz neki, jobb, ha otthon hagyja. Boldog kutya = boldog gazdi. 

A cikk az e-shopokkal vagy más, a szövegben említett kereskedelmi szervezetekkel való együttműködés nélkül készült. A linkek csak az olvasók inspirációját szolgálják.