InspirációGyermeknevelésAllergia gyerekeknél

Allergia gyerekeknél: hogyan kell kezelni és mit tanácsolnak az orvosok?

  2024. július 2.,    9 perc olvasás,
A gyerekkor a játék, az öröm és a környezet felfedezésének a színhelye, de az allergia megjelenése megnehezítheti és bonyolulttá teheti ezeket a gondtalan napokat.
Ebben a cikkben minden szükséges információt és részletet leírunk, beleértve a tapasztalt orvosok és allergológusok útmutatásait is, hogy megkönnyítsük allergiás gyerekei életét. 

Az allergia megértése csecsemőknél és gyerekeknél

Allergia akkor fordul elő, ha a gyermek immunrendszere túlreagál egy ártalmatlan anyagot, amelyet allergénnek neveznek. Ez olyan vegyi anyagok felszabadulását okozza a szervezetben, amelyek olyan tüneteket okoznak, mint a tüsszögés, vörös és könnyező szem, bőrkiütés, hasmenés vagy duzzadt torok.

A lehetséges kockázatok megfelelő azonosítása és kezelése érdekében fontos megkülönböztetni az élelmiszer-allergiát a más anyagokkal szembeni allergiától.

Az ételallergia (leggyakrabban tojás, eper, tej, földimogyoró...) leginkább specifikus tüneteken, például kiütéseken, viszketésen, emésztési zavarokon és még súlyosabb reakciókon, például fulladáson keresztül nyilvánul meg.

Másrészről, az egyéb anyagokkal szembeni allergia számos tünetet okozhat, beleértve a tüsszögést, orrfolyást, kiütéseket és légzési problémákat.
Irena Ivković-Jureković
Gyermek allergológus és klinikai immunológia specialista
Az élelmiszerek által előidézett allergiás reakciók gyakran a korai években jelentkeznek, míg a levegőben lévő allergénekkel szembeni túlérzékenység gyakran később alakul ki. 

Az immunitás szerepe az allergia elleni védekezésben

A korai gyermekkorban az immunrendszer különböző fejlődési szakaszokon megy keresztül, amelyek befolyásolhatják az allergénekkel szembeni érzékenységet. 

Az immunrendszer olyan, mint egy hadsereg, amely megvédi gyermekét az olyan valós veszélyektől, mint a vírusok és baktériumok. Allergia esetén azonban a gyermek immunrendszere tévesen, veszélyként azonosítja az ártalmatlan anyagot és reakciót vált ki.
Irena Ivković-Jureković orvos rámutat, hogy a gyermekeknél, akik korán érzékennyé válnak az élelmiszerekre vagy a környezeti allergénekre, nagyobb valószínűséggel alakulnak ki később allergiás betegségek, mint például:

  • A légzőrendszer allergiás betegségei (allergiás rhinitis és asztma)
  • Allergiás kötőhártya-gyulladás (a szem kötőhártyájának gyulladása)
  • Allergiás bőrbetegségek (atópiás ekcéma, kontakt dermatitisz, csalánkiütés és angioödéma)
  • Ételallergia és az emésztőrendszer allergiás megbetegedései
  • Allergiás reakciók a hymenoptera (méh, darázs és hornet) csípésére
  • Allergiás reakciók gyógyszerekre és vakcinákra
Irene Ivković-Jureković és Marta Navratil orvosok kutatása szerint az oltóanyagokkal szembeni allergia kialakulásának oka elsősorban az oltóanyag tartalma lehet. A vakcinák különféle összetevőket tartalmazhatnak, amelyek allergiás reakciókat okozhatnak, például tojásfehérjét, zselatint vagy alumíniumot. A vakcina bármely összetevőjére allergiás gyermekek esetében fontos, hogy óvatosan járjanak el az oltás során.

Mi okoz allergiát a gyerekeknél?

Az újszülötteknél és kisgyerekeknél az allergia kialakulásának kockázatát növelő tényezők különbözőek lehetnek, többek között:

  • Genetikai hajlamok
  • Környezeti tényezők, mint például a cigarettafüstnek való kitettség vagy a levegőszennyezés
  • Bizonyos allergénekkel való korai érintkezés
Irena Ivković-Jureković
Gyermek allergológus és klinikai immunológia specialista
Az allergiára vagy atópiás betegségekre való hajlam legtöbbször örökletes. Az atópia a szervezet azon hajlamát jelenti, hogy allergénekkel érintkezve az immunglobulin E osztályába tartozó antitesteket hozzon létre. Ez a hajlam öröklődik, de nem jelenti azt, hogy valamelyik allergiás betegség szükségszerűen kialakul majd. A betegség kialakulásában az örökletes hajlam mellett számos környezeti tényező hatása is számít, különösen azok, amelyeknek életünk első éveiben vagyunk kitéve.
E tényezők megértése segít azonosítani azokat a gyermekeket, akiknél fokozott az allergia kialakulásának kockázata. Így lehetővé válik az időben történő megelőző intézkedések megkezdése az allergiás reakciók kialakulásának lehetőségének csökkentése érdekében.

A leggyakoribb allergia gyerekeknél

A gyerekek allergiái, különösen azok, amelyek nem kapcsolódnak az élelmiszerekhez, kihívást jelenthetnek a szülők és az orvosok számára, mivel ezeket nehezebb felismerni, mint az étel által kiváltott allergiákat. 

A leggyakrabban előforduló allergiák újszülötteknél és kisgyerekeknél:

  • Napallergia: A napozás után bőrpírt, kiütést és viszketést okozhat a gyerek bőrén.
  • Kutya- és macskaallergia: A gyerek allergiás reakciókat mutathat a szőrre, a bőrre vagy a kutya/macska nyálára. 
  • Hidegallergia: A bőr kivörösödése, kiütése vagy viszketése extrém hidegnek való kitettség után (különösen hóban).
  • Pollenallergia: A pollenallergia különösen tavasszal fordul elő.
  • Allergia a poratkára: A poratkák leggyakrabban matracokban, fotelekben és más anyagokban találhatók. 
  • Porallergia: Gyerekeknél a por allergiás tüneteket okozhat, ezért ajánlatos minél kevesebb szőnyeget és függönyt tartani a házban.
  • Penészgomba allergia: A gyermekek beltéren, például otthon, iskolában vagy óvodában, de a szabadban is ki lehetnek téve a penésznek.
  • Gyógyszerallergia: A gyerekek bizonyos gyógyszerekre is allergiások lehetnek, például az antibiotikumok, mint a penicillin. A tipikus tünetek közé tartozik a kiütés, viszketés, duzzanat vagy akár súlyosabb reakciók, például anafilaxia – egy olyan típusú súlyos allergiás reakció, amely életveszélyes is lehet.
Irena Ivković-Jureković
Gyermek allergológus és klinikai immunológia specialista
Az atópiás dermatitiszben diagnosztizált gyerekeknél fokozott az asztma kockázata. Az allergiás rhinoconjunctivitisben szenvedő gyerekeknél gyakran asztma is kialakul és az asztmában szenvedő gyerekeknél az esetek több mint 80%-ában allergiás orr- és kötőhártya-gyulladás is kialakul.

Allergia tünetei gyerekeknél: Enyhe és súlyos reakciók

Az allergia tünetei gyerekeknél az enyhétől a rendkívül súlyosig eltérőek lehetnek. Csecsemőknél és kisgyerekeknél az allergia gyakori jelei a következők:

Enyhe reakciók

  • Tüsszentés
  • Orrfolyás
  • Viszkető bőr vagy ekcéma
  • A szem kivörösödése és duzzanata
  • Gyomorproblémák, például görcsök vagy hasmenés
Súlyos reakciók

  • Nehéz légzés
  • Kiütés az egész testen
  • Az arc, a nyelv vagy az ajkak duzzanata
  • Szédülés vagy eszméletvesztés
Ha gyanítja, hogy gyerekének allergiás reakciója van, fontos, hogy a lehető leghamarabb orvoshoz forduljon. A gyors felismerés és a megfelelő kezelés életet menthet.

Hogyan kezeljük a gyerekek érzelmeit és allergiával kapcsolatos ismereteit?

Allergiás gyerek szülőjeként fontos, hogy ne csak az allergiák fizikai vonatkozásait kezeljük, hanem a vele járó érzelmi kihívásokat is.
Íme néhány tipp, amelyek segíthetnek a folyamatban:

  • Megfelelő kommunikáció: Beszéljen a gyerekével az allergiákról úgy, hogy megértse. Használjon egyszerű nyelvezetet és kerülje az orvosi szakzsargont.
  • Csökkentse a félelmet: Az allergia és az orvosi vizsgálatok ijesztőek lehetnek a gyerekek számára. Csillapítsa félelmeiket azzal, hogy nyugodt és érthető módon magyarázza el az eljárást.
  • Segítsen nekik megérteni: Magyarázza el gyerekének, hogy miért kell kerülnie bizonyos allergéneket és hogy az hogyan befolyásolja az egészségét.
  • Csökkentse az orvosi vizsgálatoktól való félelmét: Készítse fel őket bármilyen vizsgálatra vagy eljárásra, magyarázza el a folyamatot és azt, hogy miért fontos.
  • Hangsúlyozza a pozitív szempontokat: Koncentráljon arra, hogy mit tudnak enni és csinálni, ahelyett, hogy kizárólag a korlátokra összpontosítana.
  • Vonja be őket a folyamatba: Adjon nekik bizonyos feladatokat, például - ha ételallergiáról van szó -, olvassák el az élelmiszerek címkéit.

Allergiák diagnosztizálása kisgyerekeknél

A kisgyerekek allergiájának diagnosztizálása két vizsgálati módszert is magába foglalhat:

  • Bőrszúrási tesztek: Kis mennyiségű allergént alkalmaznak a bőrön az allergiás reakciók ellenőrzésére.
  • Vérvizsgálatok: A gyerek vérében bizonyos allergének elleni antitesteket keresnek.
A Budai Allergia Központ és a Medicover minőségi helyek, ahol minden allergiatesztet elvégezhet gyereke számára.

A gyermek allergia tüneteinek kezelése

A csecsemőknél és kisgyerekeknél a megfelelő allergiakezelés kritikus fontosságú az egészségük és jólétük szempontjából. A következő stratégiák segíthetnek az allergiák kezelésében:

Az allergének elkerülése

Az allergiás reakciók elkerülése érdekében fontos az allergének azonosítása és elkerülése. Ez magában foglalja az élelmiszerek, gyógyszerek vagy egyéb allergiás reakciót okozó anyagok elkerülését.
Irena Ivković-Jureković
Gyermek allergológus és klinikai immunológia specialista
Az allergiás megbetegedések megelőzésének logikus módja az olyan allergéneknek való kitettség elkerülése, amelyekre a gyerek érzékeny és amelyek tüneteket okoznak.

Gyógyszerek

Az antihisztaminok enyhíthetnek egyes gyermek allergia tüneteken, mint az orrfolyás, viszketés és tüsszögés, míg a dekongesztánsok segíthetnek az orrdugulás megszüntetésében. Súlyosabb esetekben az orvosok kortikoszteroidokat írhatnak fel a gyulladás csökkentésére.

Allergia elleni oltások

Az allergia elleni injekciók, más néven az immunterápia, segítheti a gyermek toleranciájának növelését egy adott allergénnel szemben.

A kezelés lényege, hogy az allergén fokozatosan emelt dózisával "megtanítsa" az immunrendszert arra, hogy ne reagáljon túl egy adott allergént. 
Asztmás gyerekeknek
Ellenőrzött klinikai vizsgálatok megerősítették az allergén immunterápia (AIT) hatékonyságát és biztonságosságát az allergiás asztmás gyerekek és felnőttek kezelésében. Az AIT csökkenthet egyes gyermek allergia tüneteket, javíthatja az életminőséget és csökkentheti a tünetek kezelésére szolgáló gyógyszerek szükségességét.

Egyéni allergiakezelési terv

A legfontosabb az, hogy egy allergológussal dolgozzon ki egy személyre szabott allergiakezelési tervet a gyereke számára. Ennek a tervnek figyelembe kell vennie a konkrét allergéneket, a reakciók súlyosságát és a gyereke életmódját.

Ennek alapján az orvos allergén elkerülési stratégiákat dolgoz ki, olyan gyógyszereket ír fel, amelyeknek mindig kéznél kell lenniük és sürgősségi intézkedéseket állít fel anafilaxia esetén. A rendszeres vizsgálatok és konzultációk az allergológusssal fontosak a gyerek fejlődésének nyomon követéséhez és a terv szükség szerinti módosításához. 

Újszülöttek és kisgyerekek allergiájának megelőzése

"Jobb a megelőzés, mint a gyógyítás" - mondja egy régi közmondás. Ez határozottan vonatkozik az allergiára is. Számos olyan intézkedés létezik, amelyet a szülők megtehetnek babáik és kisgyerekeik allergiájának megelőzése érdekében. Például:

Szoptatás

A tej immunglobulinokat és egyéb védőfaktorokat tartalmaz, amelyek erősítik a gyerekek immunrendszerét és csökkentik az allergia kialakulásának kockázatát. 

A szakértők kizárólagos szoptatást javasolnak az élet első hat hónapjában, persze csak ha ez lehetséges. Ne érezzen bűntudatot, ha a teste nem engedi.

Az allergének korai bevezetése

Az allergének, például a tojás, a földimogyoró és a hal korai bevezetése segíthet csökkenteni az ételallergiák kialakulásának kockázatát. 
Ha a gyereket korai életkorban kis mennyiségben kiteszik ezeknek az allergéneknek, akkor kialakul egyfajta tolerancia és minimálisra csökkenti az allergia kialakulásának kockázatát. Azonban, semmiképpen sem a 12. élethónap előtt!

Környezeti és életmódbeli változások

A környezet változásai és az életmódbeli tényezők is szerepet játszhatnak az allergiák megelőzésében és kordában tartásában.
Íme, mit tehet:

  • Használjon hipoallergén tisztító- és testápolási termékeket.
  • Használjon antiallergén takarót, matracot és huzatot.
  • Tartsa tisztán és jól szellőzve a házat. Magas pollenkoncentráció esetén rövid ideig szellőztesse ki a házat és használjon párásítót.
  • Mossa ki az ágyneműt forró vízben, hogy eltávolítsa a poratkákat és más allergéneket.
  • Porszívózza ki a házat legalább kétnaponta és használjon HEPA szűrővel ellátott porszívót.
  • Évente négyszer végezzen mélytisztítást. Háromhavonta vagy, ha szükséges többször.
  • Rendszeresen poroljon le minden felületet és törekedjen arra, hogy a lehető legkevesebb felesleges tárgy legyen elöl.
  • Ha a gyereke allergiás a háziállatokra, ajánlatos nem tartani. Ha azonban van házi kedvence, ügyeljen arra, hogy ne tartózkodjon abban a szobában, ahol a gyermek alszik.
Tudta?
Klinikai vizsgálatok azt bizonyítják, hogy az asztmában szenvedő gyerekek növekvő száma olyan környezeti tényezőkkel függ össze, mint az urbanizáció, az iparosodás, a klímaváltozás és a levegőszennyezés. Az olyan káros anyagoknak való kitettség, mint az ózon, szilárd részecskék, illékony szerves vegyületek, kén és nitrogén-dioxid, tüneteket okozhatnak, súlyosbíthatják az asztmát, és növelhetik a légúti megbetegedések kockázatát.
Minden allergia egyedi, ezért a tanácsokat és irányelveket módosítani kell. 

Például, ha a gyereke allergiás a virágporra, fontos, hogy alapos tavaszi nagytakarítást végezzen otthonában. Emellett a gyerek kerülje a szabadban tartózkodást a virágzás főszezonális időszakában.

A fenti tippek univerzálisan alkalmazhatóak és hasznosak minden allergiában szenvedő egyén számára.

Látogatást terveznek? Érdeklődjön az allergiákról!

A gyereke áthívta az egyik barátját játszani? Ebben az esetben soha ne felejtse el megkérdezni a szülőket, hogy a gyermek allergiás-e bizonyos ételekre, például eperre vagy földimogyoróra. Azt is fontos tudni, hogy van-e allergiája egyes külső tényezőkre, például penészgombára vagy pollenre. Utóbbiak fontosak lehetnek, ha az udvaron szeretnének játszani.

Ugyanez vonatkozik arra is, ha a gyereke allergiás és egy barátjához megy át játszani. Feltétlenül szóljon erről a szülőknek és vigye magával azokat a gyógyszereket, amelyeket a gyereknek használnia kell allergiás reakció esetén.

Továbbá, ha valaki olyan születésnapi partit szervez, ahol sok gyerek lesz, javasoljuk, hogy hozzon létre egy WhatsApp vagy Viber csoportot, ahol megkérdezheti a meghívott gyerekek szüleit az esetleges allergiákról, hogy a gyerek ne legyen kitéve potenciálisan veszélyes rágcsálnivalóknak és édességeknek a partin.

Szülő, orvos és gyerek együttműködése – a siker kulcsa

Szóval, kedves szülők, bár az allergiás reakciók elsőre ijesztőek lehetnek, fontos, hogy felismerjék és megtanulják kezelni őket, hogy megkönnyítsék a picik napjait. Legyenek készek reagálni és szükség esetén orvosi segítséget kérni. 

Folytassa tájékozódást annak érdekében, hogy a gyereke számára a lehető legjobb támogatást nyújthassa az allergia elleni küzdelemben. Adja át a tudást, ugyanakkor mutassa meg neki, hogy az allergiának nem kell megakadályoznia a gyerekkor önfeledt létét. 

GYIK - Gyakran ismételt kérdések

Az allergia véglegesen meggyógyítható?

Az allergiás betegségek kezelésében fontos a kiváltó allergének kerülése, a tüneteket enyhítő gyógyszerek kiváltása és alkalmazása. A tüneti gyógyszerek azonban nem kezelik az allergia kiváltó okát. Az egyetlen elérhető terápia, amely módosíthatja a betegség lefolyását, az allergén immunterápia (AIT). 

Az AIT-t általában 5 vagy 6 éves kor után alkalmazzák és legalább 3 évig tart a kezelés. Az allergénnel szemben egy bizonyos tolerancia szint érhető el, a hosszú távú hatások jelentősek – mondja Irena Ivković-Jureković orvos.

Kialakulhat új allergia az élet során?

Igen, ez lehetséges. Az allergia felnőttkori kialakulása többféle tényezőnek tudható be. Fontos szerepet játszik a genetikai hajlam, valamint az új allergéneknek való kitettség, az immunrendszer változása, a stressz hatása és a hormonális változások. 

Gyakran ezeknek a tényezőknek a kombinációja okoz allergiás reakciókat felnőtteknél.

Az allergiás tünetek súlyosbodhatnak bizonyos évszakokban?

Igen, az allergiás tünetek bizonyos évszakokban súlyosbodhatnak. Például tavasszal megemelkedik a levegő pollenkoncentrációja, ami az allergiás nátha (az orrnyálkahártya allergiás gyulladása) és az allergiás kötőhártya-gyulladás (kötőhártya-gyulladás) tüneteinek súlyosbodását okozhatja a pollenre érzékeny gyerekeknél. 

Nézze meg a pollentérképet, amelyben láthatja az egész éves pollenszórás adatait.
Ezzel szemben a gyomok pollenjére, például a parlagfű pollenjére való allergiás reakciók általában ősszel fordulnak elő. A virágpor mellett a különböző évszakokban más-más allergének is jelen lehetnek, például párás körülmények között a penészgomba vagy száraz és meleg időben a poratka, ami szintén befolyásolhatja az allergiás tünetek súlyosbodását.

Ha a gyerekek kint játszanának, ellenőrizheti előtte az időkep.hu pollentérképén az aktuális állapotot.

Van összefüggés az allergia és más egészségügyi problémák között?

Nem feltétlenül, de bizonyos tanulmányok találnak összefüggéseket. Például egy tanulmány szerint a D-vitamin hiánya növelheti az allergia kockázatát, míg a túlzott mennyiségű D-vitamin ugyanilyen hatást válthat ki. 

Ezért fontos a szervezet optimális D-vitamin szintjének fenntartása, annak rendszeres monitorozása, valamint az étrend-kiegészítők bevitelének és a napozás szükség szerinti változtatása.