InspirációGyermeknevelésSzülői sítlusok

Szülőtípusok, avagy milyen gyermeknevelési módszerek léteznek?

  2024. május 22.,    11 perc olvasás,
Egyike azoknak a szülőknek, akik néha felemeli a hangját gyermekeire, vagy épphogy zavartalannak érzi magát, amikor gyermeke őrjöngve szaladgál a többiek között a játszótéren? Ha rossz jegyet hoz, akkor korlátozza a képernyőidőt a tableten vagy inkább azon agyal, hogyan segíthet neki fejlődni?
Mindannyiunknak más a megközelítése a gyermekneveléshez és nincs “egy mindenki számára megfelelő”. A gyermek és a szülők személyiségétől függően azonban a családban egyes szülőtípusok megfelelőbbek lehetnek, mint mások. Melyik a legjobb Önöknek?

Mik a szülői nevelési stílusok?

A nevelési stílus az, ahogyan a szülők nevelik és irányítják gyermekeiket. Tükrözik a gyermekekkel szembeni viselkedést, a kommunikáció módját vagy azt is, hogy milyen  szabályokat és kötelezettségeket követelnek meg a gyerekektől. 

Számos nevelési stílus létezik, és mindegyiknek megvannak a maga egyedi jellemzői, amelyek megkülönböztetik a többitől.

A szülői nevelési stílusok mindegyike más-más hatással van a gyerekekre és fejlődésükre, és nincs egyetlen helyes és univerzális nevelési stílus, amely mindenkinek megfelelne. A stílusválasztásnak a család egyéni szükségletein és értékein kell alapulnia. 

A nevelés négy alapvető stílusa

A szülői nevelési módszerek legismertebb felosztását Diana Baumrind pszichológus alkotta meg, aki az 1960-as évek végén végzett kutatásokat a szülők és gyermekeik mélyreható megfigyelései alapján. Ennek a kutatásnak köszönhetően négy családon belüli szülői nevelési stílus került meghatározásra, amelyeket a pszichológia ma is használ. 

A megfigyelés nagy része óvodai környezetben történt, ahol megfigyelte a gyerekek viselkedését más gyerekekkel szemben. Továbbá vizsgálta az interakciókat, beleértve a szülők és gyermekek közötti kommunikációt, majd elemezte viselkedésüket és szüleikkel való kapcsolatukat. Nagy hangsúlyt fektetett arra, hogy a szülők hogyan jutalmazzák gyermekeiket, és hogyan mutatják ki irántuk való szeretetüket.

A kutatás jelentős hatást gyakorolt ​​az oktatás és a fejlődéslélektan területére és továbbra is fontos szerepet játszik a nevelési stílusok és azok gyermeki fejlődésre gyakorolt ​​hatásának megértésében. 
Hasonlóan a Montessori gyermeknevelési módszerhez, amelynek alapján számos intézmény jött létre Magyarországon is.

Maria Montessori a XX. század egyik legnagyobb hatású pedagógiai rendszerének megalkotója. Orvosnőként tudományos megfigyeléseivel és kísérleteivel alapvetően új megközelítést írt le. Élete során az ember szabad, boldog és öntudatos fejlődésén munkálkodott. Kíváncsi részletesebben a Montessori szemléletmódra
A kutatási eredmények segítenek a szülőknek könnyebben megérteni, hogy a különböző nevelési módszerek hogyan befolyásolhatják a gyerekeket különböző területeken, beleértve az önbecsülést, a szociális viselkedést vagy a döntési képességet. Ezek a szülői nevelési stílusok a következőek: autoritatív, autoriter, engedékeny, elhanyagoló.

1. Az autoritatív nevelési stílus

Az autoritatív vagy mérvadó nevelés magas elvárásokon, de a szülők bőséges támogatásán is alapul. A szülők világos határokat és szabályokat határoznak meg, amelyeket megkövetelnek a gyermektől. Ugyanakkor támogatják a gyermekek önállóságát, ügyelnek az őszinte, bizalmas és kölcsönös kommunikációra.

A mérvadó szülők inkább a kölcsönös és nyílt párbeszédet részesítik előnyben, ahol egy esetleges problémáról beszélnek, ahelyett, hogy megbüntetnék gyermekeiket vagy tiltásokkal oldanák meg a problémákat.

Milyen hatással van a gyerekekre az autoritatív nevelési stílus?
A gyermekkorukban mérvadó nevelésben részesült gyerekek gyakran olyan felnőttekké válnak, akik képesek önálló döntéseket hozni és fel tudják mérni tetteik következményeit. Függetlenek, társaságkedvelőek és pozitív kapcsolatban állnak a szüleikkel. Nem okoz gondot saját véleményük kinyilvánítása és az álmaik követése. 
Hogyan néz ki a gyakorlatban az autoritatív szülői nevelési stílus?
  •  Ön állítja fel a szabályokat, és gondoskodik azok betartásáról. Mindig világosan elmagyarázza a gyermekének, hogy mi az oka.
  • Arra támaszkodik, hogy pozitív kapcsolatot építsen ki gyermekével, hogy ne féljen Önhöz fordulni semmilyen helyzetben.
  • Világosan meghatározza, hogy mit szabad és mit nem.
  • Önnek van az irányadó szava, de mindig tükrözi a gyermeke igényeit.
  • Szívesen meghallgatja gyermekei véleményét, álláspontját, teret ad nekik a kölcsönös megbeszélésre.
  • Megdicséri a gyerekeit, ha sikerül nekik valami. 
  • Nem ellenzi a jutalmazási rendszert. Ha a gyermek ügyes és valamiben sikert ér el, akkor nincs gond a jutalmazásával.
Egy anyuka véleménye a Facebookról 🤰
Véleményem szerint az arany középút a legjobb. Egyébként a szakértők is az autoritatív nevelési stílust javasolják, mert ez következetességet, fegyelmet, világos határokat és biztonságot nyújt. Ugyanakkor a melegséget, támogatást és a megértést támogatja, figyelembe véve a gyermek életkorát és jellemét. Ezzel a kombinációval felelősségteljes és magabiztos gyermek nevelhető fel, aki később majd a szülő nélkül is elboldogul a világban. 
Mi a nevelési módszer célja? Én azt gondolom, hogy az, hogy a gyerekek minél több időt töltsenek kint a szabadban a családdal és biztonságos környezetben tapasztaljanak meg új dolgokat és így tanulhassanak és fejlődhessenek. Összepiszkolhatják a ruhájukat játék közben, boldogok és kiteljesedettek lehetnek. Én sokat olvasok és énekelek nekik, együtt nevetek velük, megölelem és puszilgatom őket. Nem érdemes túlbonyolítani a dolgokat, elég ,ha egészségesek, és boldogok.

2. Az autoriter stílus

Az autoriter vagy tekintélyelvű nevelési stílus szigorú szabályokon és fegyelmen alapul, ahol gyakran túl magas követelményeket támasztanak a gyermekkel szemben. Az első és az utolsó szó a szülőké, akik nem nyitottak semmiféle vitára gyermekeikkel. 

Az autoriter stílusban nevelkedett gyerekek gyakran szoronghatnak amiatt, hogy nem tudnak maguk dönteni, és nincs elég terük önmaguk kifejezésére. A legtöbb esetben engedelmesek és betartják azokat a szabályokat, amelyeket irányadó szüleik elvárnak tőlük. Ez a későbbiekben problémákat okozhat a független döntéshozatalban.

Hogyan hat a gyerekekre az autoriter nevelési stílus?
Az Országos Biotechnológiai Központ (NCBI) szerint a tekintélyelvű szülők gyermekei gyakran kiváló tanulmányi eredményeket érnek el, de a társadalmi életben akadályokkal küzdenek. A társadalomban problémát okoz számukra az új kapcsolatok kialakítása, érzéseik kifejezése, mivel erre nem volt lehetőségük korábban. 

Emellett gyakran alacsony az önértékelésük és nem tudnak önállóan dönteni, mert már gyermekkoruktól hozzászoktak a világosan meghatározott határokhoz és szabályokhoz, anélkül, hogy véleményük kinyilvánítására lehetőségük lett volna. A másokkal szembeni agresszív viselkedés szintén előfordulhat.
Hogyan néz ki a gyakorlatban egy autoriter szülői nevelési stílus?
  •  Az egyik gyakori válasza a miért kérdésre az, hogy "mert én azt mondtam".
  • Nem beszél a gyerekeivel. Nem érzi értelmét, hogy hosszasan elmagyarázza nekik, miért döntött így. Ez már csak így van.
  • A gyerek azért van, hogy hallgasson a tapasztaltabb felnőttekre.
  • Egyértelműen meghatározott szabályai vannak, amelyeken nem szabad átlépni.
  • Nem veszi figyelembe gyermeke érzéseit, a szabályok egyértelműek és minden helyzetben betartatja őket.
  • Ha a gyerek hibázik, megköveteli tőle a megbánást.

3. Az engedékeny gyermeknevelési módszer

Az engedékeny stílust a szabad megközelítés, a nagy autonómia és a korlátozott szülői felügyelet jellemzi. A szülők nem kényszerítenek túl sok szabályt a gyermekre, ellenkezőleg, nagy szabadságot adnak nekik. Az engedékeny családból származó gyerekeknek problémái lehetnek a határok felállításával.

Az engedékeny szülői nevelési stílust jóindulatúnak vagy megengedőnek is nevezik. A határok hiánya miatt a megengedő szülők gyermekeinek gondot okozhat a tekintély tisztelete. 

Milyen hatással van a gyerekekre a megengedő nevelési stílus?
A megengedő szülők gyermekeiből gyakran hiányzik a fegyelem, ami kihathat tanulmányi teljesítményükre. Hiányzik belőlük a tekintély tisztelete is. Az NCBI arra is felhívja a figyelmet, hogy az ilyen gyerekeknél sokkal nagyobb az elhízás kockázata, mert szüleik nem követelik meg tőlük az egészséges táplálkozást követő étrendet. Éppen ellenkezőleg, jóindulattal hagyják őket az egészségtelen ételek és édes italok fogyasztásában.
Hogyan néz ki a gyakorlatban egy engedékeny szülői nevelési stílus?
  • A szabályok nem fontosak az Ön számára. Ha fel is állít néhányat, nem ragaszkodik a betartásukhoz.
  • Ön azon a véleményen van, hogy a gyerekeket semmire sem szabad rákényszeríteni. Így szabad kezet hagy nekik a klubok, hobbik kiválasztásánál és a szabadidejük kitöltésében.
  • Nem próbálja meg a saját nézőpontját a gyerekére erőltetni. A dolgokat úgy tanulja meg a legjobban, ha egyedül fedezi fel a számára legjobb módon.
  • Inkább barátnak és egyenrangú partnernek veszi a gyermekét.
  • Bízik az őszinte és nyílt kommunikációban és fontos az Ön számára, hogy a gyermek ne féljen bizalmasan beszélni a problémáival kapcsolatban.
Egy anyuka véleménye a Facebookról 🤱
Megengedem a gyereknek, hogy bármit megtegyen, például ehet csokit ebéd előtt, bele tapicskolhat a tócsákba, játszhat a homokban, felmászhat nagy csúszdára. Viszont nem engedek meg semmit, ami veszélyes rá vagy másra. Nem hagyom, hogy megsebesítse magát vagy valaki mást. A példámmal mutatom meg neki, hogy mi a jó, nem kiabálással vagy ilyesmivel. Soha nem tanítottam meg például a gyerekemet, hogy dobja ki a szemetet és nem is "kényszerítettem" arra, hogy mindig mondja, hogy „köszönöm”. A férjemmel közösen alkalmazzuk ezeket az irányelveket és képviseljük ezen értékeket. Észrevettem, hogy ők maguk fogadták be ezeket, mert figyeltek minket és tanultak. 🙂
Tudta?
A tanulmányok megerősítik a kapcsolatot az engedékeny szülői nevelés és a fokozott alkoholfogyasztás között az ilyen nevelési stílusban nevelkedett tizenéves gyermekek körében.
A megengedő hozzáállású családokban nem kontrollálják a képernyőidőt, a rendszeres reggelit vagy uzsonnát, és nem helyezik előtérbe a rendszeres testmozgást, ami az elhízás kockázatához és jellemzően akár napi 4 óra televíziózáshoz is vezethet.

4. Az elhanyagoló szülői nevelés

Az elhanyagoló szülői nevelésre a szülői részvétel hiánya jellemző a gyermeknevelésben, ami gyakran elhanyagolásnak tekinthető. A szülőket nem érdeklik a gyerekek igényei és tevékenységei, illetve nem töltenek együtt időt családként. 
Ismerheti az elhanyagoló szülői nevelést a közömbös, tartózkodó vagy hanyag nevelés kifejezés alatt, de ez akaratlanul is rossz képet festhet a családi nevelésnek ennek a stílusáról.

A nem bevonódó szülői nevelést gyakorló szülők esetenként elhanyagolhatják a gyermek alapvető szükségleteit, ez az érdektelenség gyakran összefügg a szülő lelki problémáival. A gyermekek iránti érdeklődés hiánya több tényező eredménye lehet. Néha ez egy bonyolult családi élethelyzet, amikor a szülőket más problémák foglalják le, mint például a számlák fizetése, a túl sok munka és hasonlóak. 

Hogyan érinti a gyerekeket az elhanyagoló szülői nevelés?
A gyerekeket gyakran magukra hagyják, ezért hiányzik belőlük a fegyelem, ami gyengébb tanulmányi eredményhez vezethet. A nem bevonódó szülői nevelésből származó gyerekekben nagyobb lehet a rossz viselkedési hajlandóság, elsősorban a szabályok hiánya miatt.
Felnőttként a hanyag nevelésben részesülő gyermekekből gyakran hiányzik az egészséges önbecsülés és önbizalom. Gyakran küzdenek pszichés problémákkal, például szorongással vagy depresszióval.
Hogyan néz ki a gyakorlatban az elhanyagoló nevelési módszer?
  • Nem ellenőrzi a feladatokat, nem beszél a gyerekekkel az iskoláról, és nem követel kiváló eredményeket a gyerekektől.
  • A gyermek felelősségtudatára hagyatkozik. Az uzsonnát, cuccait maga készíti el az iskolába, nem ellenőrzi, hogy megfelelően fel van-e öltözve, megmosta-e a fogát indulás előtt.
  • Nem tudja, hogy gyermeke kivel tölti szabadidejét és ki van a baráti társaságában.
  • Szabadideje nagy részét külön töltik, nem családként együtt.

Hogyan találja meg a megfelelő nevelési stílust magának és gyermekének?

A tökéletes szülői nevelési módszer megtalálása gyermeke számára millió dolláros kérdés. Minden módszernek megvannak a maga előnyei és hátrányai és alkalmazásuk helyessége számos tényezőtől függhet, beleértve a személyes értékeket, a kulturális hátteret, de elsősorban a gyermek sajátos igényeit.

Erre a kérdésre nincs egyetlen helyes és általános válasz. Ami az egyik családnál működik, az lehet, hogy mérföldekre van egy másik család számára ideálistól. Tehát ha egy barátja azt mondja Önnek, hogy az ő gyermeknevelési módszere a legjobb, akkor valóban lehet, hogy az ő gyerekei számára az is, de lehet, hogy Önnek nem megfelelő. Emlékezzen az online világ múlandóságára is. Nem minden hiteles tükre a családi életnek, amit a közösségi hálózatokon lát.

Mit kell figyelembe venni a nevelési stílus kiválasztásakor?

  • Fontolja meg értékeit és hiedelmeit: Milyen értékeket és elveket szeretne nevelni gyermekeibe? Mi a legfontosabb az Ön számára a gyermeknevelésben és mi az, ami viszont nem áll a prioritások élén?
  • Gyermekek szükségletei: Vegye figyelembe gyermekei egyéni szükségleteit és természetét. Egyes gyerekek sokkal kényelmesebben érzik magukat a tekintélyes nevelési stílus irányításában, míg mások jobban érzik magukat az engedékeny szülői nevelési módszer lazább megközelítésében.
  • Kulturális szempontok: A kultúra, a szokások és még a neveltetésünk is befolyásolhatja azt a döntést, hogy hogyan neveljük fel gyermekeinket. Fontos megtalálni az egyensúlyt a kulturális szokások és a gyerekek sajátos szükségletei között.
  • Ne feledkezzünk meg a rugalmasságról: Legyen nyitott a lehetséges kiigazításokra vagy változásokra a gyermek élete során. Teljesen rendben van, ha módosítja a nevelési módszerét, ahogy gyermekei idősödnek és érnek. Ami a kisgyermekeknél bevált, nem biztos, hogy a legmegfelelőbb irány a tinédzserek számára is.
  • Figyelje gyermekeit: Figyelje meg, hogyan reagálnak gyermekei egy adott nevelési stílusra. Érzi, hogy ez előnyös számukra? Boldogok és jól alkalmazkodnak? Tapasztalt-e fokozott stresszt vagy problémás viselkedést?

Létezik olyan, hogy legjobb nevelési stílus?

A legtöbb pszichológus és szakértő megpróbálja elkerülni azt a választ, hogy melyik stílus a legjobb és nem emel ki egyetlen nevelési stílust a többi közül. Minden családnak más a dinamikája és ezzel együtt az egyéni nevelési stílusokra való hajlam is.

Diana Baumrind pszichológus azonban az egyik szülői stílust jobban kedveli, mint a többit. Baumrind szerint az autoritatív szülői nevelés a legjobb megközelítés a gyermeknevelésben.

A mérvadó szülők gyermekei - különösen serdülőkorban - jobban tudják, mit és miért várnak el tőlük. Olyan környezetben nőttek fel, ahol szívesen vették a beszélgetést és állandó volt a szülők támogatása, ami nagymértékben növeli az érzelmeiket uralni tudó gyerekek önbizalmát.

Ezzel szemben az engedékeny szülők gyermekei gyakran magas önbecsüléssel rendelkeznek, de problémáik lehetnek a tekintély tiszteletével és az önszabályozással. Az autoriter és elhanyagoló stílusban nevelkedett gyerekek gyakran szenvednek alacsony önbecsüléstől és képtelenek döntéseket hozni és felelősséget vállalni tetteikért. 
Egy anyuka véleménye a Facebookról 🤱
Amíg nem lettem szülő, azt hittem, hogy minden helyzetre megfelelően fogok reagálni és minden egyensúlyban lesz. Sajnos úgy tűnik, hogy ez az idill csak az én fejemben létezett, mert minden nap új kihívásokkal találkozom. Támogatom a kiegyensúlyozott szülői nevelést. Nekem úgy tűnik, hogy manapság már mindenről rengeteget írnak a neten és ez mindannyiunkat csak jobban összezavar. Szülőként nem mindig tudunk helyesen cselekedni, de mindaddig, amíg minden nap megkérdezzük magunktól, hogy jól csináltunk-e mindent és megpróbálunk önmagunk jobb verziója lenni, akkor jobb szülők is leszünk.
Többféle nevelési módszer létezik
Inspirálódhat a magyar Ranschburg jenő nevelési stílusokból is. Ranschburg Jenő magyar pszichológus 1975-ben, Schaefer és Becker modelljei alapján a kontroll és az ér­zelmi kapcsolat jellege szerint négy neve­lői attitűdöt különített el. Szerinte a meleg-engedékeny, harmonikus nevelési attitűd gyakorolja a legkedvezőbb hatást a személyiségfejlődésre. Önnek melyik szimpatikus a Ranschburg Jenő nevelési stílusok közül?
Végül Önön, a szülőn múlik, hogyan dönt a gyermekek neveléséről és milyen nevelési stílust választ. Ön melyik szülőtípus? A Bébicsősz.hu felmérése szerint az autoritatív nevelési stílus az amivel a magyar szülők a legjobban képesek azonosulni 2024-ben.
A szavazásokat a Szülők Őszintén Egymás Közt (Tippek, Tanácsok, Tapasztalatok) és az Első gyerekes anyukákat és kismamákat támogató csoportokban megnézheti, ahol érdekes kommenteket is olvashat a témával kapcsolatban.