InspirációGyermeknevelésBaba beszédfejlődése

A beszédfejlődés mérföldkövei: Mikor mondja ki az első szót a baba?

  2025. január 17.,    8 perc olvasás,
Nincs olyan szülő, aki egy adott ponton ne aggódna azon, hogy gyermeke beszédkészsége vajon a megfelelő ütemben fejlődik-e. Mikor kezd majd el beszélni a gyermekem? Rendben van-e, ha még nem tudja magát kifejezni úgy, mint a vele egykorúak? Minden gyermek a saját tempójában fejlődik, de léteznek bizonyos jelek és szakaszok, amelyek megnyugtathatnak, vagy épp segíthetnek felfedni egy esetleges elakadást.
Cikkünkben végigvezetünk a beszédfejlődés szakaszain az első szótól az első mondatokig. Szakértői tanácsainkkal pedig megtudhatod, hogyan támogathatod a nyelvi fejlődést játékosan vagy akár a hétköznapi tevékenységekkel.

A beszédfejlődés megértése gyermekeknél

A nyelvi készségek fejlődése szakaszokban zajlik, amelyek során a gyermekek fokozatosan sajátítják el a nyelvet. Már születésüktől kezdve felismerik a körülöttük lévő hangok és intonációk jellegzetességeit, majd lassan kialakítják saját kommunikációs módjukat a játék és az interakciók révén.

A kifejező és az értő nyelv közötti különbség

  • Megértő (receptív) nyelv: Ez azt jelenti, hogy a gyerek már előbb képes megérteni, amit mások mondanak neki, mint hogy ő maga képes lenne kifejezni a gondolatait. Megérti az olyan egyszerű utasításokat, mint „Add ide a labdát!” vagy felismeri a saját nevét, ha szólítják. 
  • Kifejező (expresszív) nyelv: Ilyenkor a gyermek már képes szavakkal kifejezni gondolatait, vágyait és szükségleteit. Ez a fejlődés fokozatos, az első egyszerűbb szavakkal kezdődik, majd bonyolultabb mondatokra és kifejezésekre terjed ki.
Míg a receptív nyelv általában természetes módon alakul a mindennapi kommunikáció során, az expresszív nyelv előrehaladása több időt és ösztönzést igényel. A beszélgetésen kívül szórakoztatóbb módszereket is bevethetsz, például szavakkal kapcsolatos játékokat, amik emellett a kreativitásra és az önbizalomra is pozitívan hatnak.

Tipikus beszédfejlődési szakaszok

0-6 hónapos kor

  • Gagyogás és gügyögés: Ebben az időszakban a babák elkezdenek egyszerű hangok kiadásával kísérletezni, például magánhangzókat, majd később összetettebb gagyogásokat próbálnak ismételni, mint a „huh-huh” vagy „da-da”
  • Interakció a szülőkkel: Bár még nagyon kicsik, a babák már a harmadik hónaptól kezdve interakcióba lépnek a szüleikkel, főleg hangokat ismételnek és nevetnek. Rendkívül fontos ezért, hogy a szülő próbáljon minél többet “beszélgetni” a babával, hogy ezen az interakción keresztül bemutassa, milyen egy beszélgetés.

6-12 hónapos kor

  • Hangutánzás: Ebben a korban a gyerekek szeretik a környezetükben felfedezett hangokat utánozni. Ilyen például a kutyaugatás „vaú-vaú”, a bárány bégetése „be-be” vagy a vonat jellegzetes hangja „cs-cs-cs”. Emellett próbálnak könnyebb szavakat ismételni, amelyeket a felnőttektől hallanak.
  • Azok a bizonyos első szavak: 10-12 hónapos kor között a babák általában kimondják első szavaikat, amik általában kétszótagos, egyszerű szavak mint „mama” vagy „papa”. Bár még korántsem beszélnek tökéletesen, elkezdik a szavakat összekapcsolni emberekkel vagy tárgyakkal.

12-24 hónapos kor

  • Szókincs robbanás: Körülbelül 18 hónapos korban hirtelen robbanásszerűen megugrik a gyermek által ismert szavak száma. A legtöbben ilyenkor már 10-20 szót használnak, például „tádá”, „labda” vagy „vaú”.
  • Két szó összekapcsolása: A gyerekek elkezdenek egyszerű kifejezéseket használni, például „itt van”, amikor találtak valamit, vagy épp rámutatnak valamire.
Emilija Ujević Tomšić
Logopédus
Figyelj a gyermeked ajkaira, arcára, nyelvére, fogaira és állkapcsára. Figyeld meg, hogyan szívja be a dolgokat, hogyan „küld” puszit, hogyan iszik szívószállal, meg tudja-e nyalni a szája körül maradt fagylaltot, miért részesíti előnyben a puhább ételeket, hogyan rág, és vajon a cumi a szájában töltött ideje már minden határt átlépett-e. Figyelj oda. Írd fel.

2-3 éves kor

  • A szókincs bővülése: Ebben a korban a gyermekek szókincse körülbelül 200 szóra nő, de vannak, akik akár 1000 szót is ismerhetnek. A tanult új szavakat napi szinten különböző helyzetekben kezdik használni.
  • Mondatalkotás: Elkezdődik az egyszerűbb mondatok alkotása, például az egyik leggyakrabban emlegetett: „Anya, játszani akarok!”, és kérdéseket is feltesznek már érdeklődésük kifejezésére, mint például „Hol van apa?”.
Tudtad?
A logopédusok körében gyakori állítás, hogy a gyermeknek 15 hónapos korára 10 szót, 18 hónapos korára 50 szót, 24 hónapos korára pedig 200-300 szót kellene ismernie. Ezzel szemben az AAP, a CDC és a Mayo Klinika szerint a gyermeknek 18 hónaposan 10 szót, 24 hónaposan pedig 50 szót kell tudnia kimondani. Ezek a különbségek azért vannak, mert a logopédusok gyakran átlagokkal dolgoznak, míg az egészségügyi szervezetek a fejlődési mérföldkövekre összpontosítanak, amelyeket a legtöbb gyermek képes elérni a megadott korban.

3-4 éves kor

  • Összetettebb mondatok: A gyerekek hosszabb mondatokat, sőt már rövid történeteket is meg tudnak osztani, például: „Ma a parkban voltam, és labdáztam.”
  • Érthetőbb kiejtés: A kiejtésük folyamatosan javul, így a családon kívüliek számára is érthetőbbé válnak a beszélgetéseik. Ebben a korban gyakran helyesen használják a múlt és jelen időt, és jobb mondatszerkezeteket alkotnak.

A beszédfejlődést befolyásoló tényezők

🧬 Genetika: Azok a gyerekek, akiknek családjában előfordultak beszédhibák, nagyobb eséllyel szembesülhetnek hasonló problémákkal. Az öröklött tényezők hatással lehetnek a beszédfejlődés ütemére, így előfordulhat, hogy egyesek lassabban érik el fontosabb állomásokat.

👨‍👩‍👧 Környezeti hatások: A szociális tér egy másik fontos alappillére a fejlődésnek. Mindennapi beszélgetések, a közös meseolvasás és az oktató jellegű tartalmak fogyasztása óriási hatással vannak a gyermekek nyelvi fejlődésére. Azok a gyermekek, akik olyan környezetben nőnek fel, ahol sokat beszélnek hozzájuk, valamint aktívan bevonják őket a különböző életszituációkban folytatott kommunikációba, könnyebben felismerik az új szavakat és a szövegeket.
Emilija Ujević Tomšić
Logopédus
Soha nincs elég autó, térkép és képeskönyv. Nevezni, leírni, összekapcsolni. Igen, az egyszerű szavak épp olyan gyorsan alakulnak összetett mondattá, mint ahogy egy szülő kapcsolatot teremt a gyermekével, így megteremtve a legszilárdabb alapot a fejlődéséhez.
🌐 Kulturális tényezők: Különböző kultúrákban eltérő normák és elvárások vannak a beszéd és a nyelvhasználat terén. Egyes kultúrákban a szülők sokat beszélnek gyermekeikhez, és bátorítják őket a válaszadásra, míg más kultúrákban a közvetlen, egyéni kommunikáció nem kap akkora hangsúlyt, így a gyermek többnyire a körülötte lévők hallgatásával sajátítja el a beszédet.
Tudtad?
A kétnyelvű környezetben nevelkedő gyermekeknél speciális kihívások merülhetnek fel. Például egy olyan gyermek, akinek szülei két nyelvet beszélnek, kissé késlekedhet a bonyolultabb szavak kiejtésében. Ez teljesen normális, mivel az agy alkalmazkodik a két nyelvi rendszerhez. A későbbiekben ezt a késedelmet előnyükre tudják kovácsolni a nyelvtanulás során, redukálva ezzel az iskolai szorongást.

A megkésett beszédfejlődés jelei

Ahogy az élet más területein, a kommunikációban is igaz, hogy minden gyermek a saját ütemében fejlődik, és egyedi utat jár be. Ugyanakkor vannak jelek, amelyek arra utalhatnak, hogy gyermeked beszédfejlődése lassabb a vártnál.

 A következők felismerése lehetővé teszi, hogy időben segíthess neki a megfelelő támogatással:

🚩 Gagyogás, hangképzés és utánzás hiánya 12 hónapos korban.
🚩 Szavak hiánya 15 hónapos korban.
🚩 Két szó összekapcsolásának hiánya 24 hónapos korban.
Emilija Ujević Tomšić
Logopédus
A szülők gyakran dicsekednek vele, hogy a gyermekük több nyelven is tud számolni. Nemrégiben hallottam egy két éves gyermekről, aki öt különböző nyelven tudott eljutni húszig.

Ez azt jelenti, hogy a gyermek felismeri a számokat, tehát érti a szám fogalmát? Tudja-e, hogyan válassza szét és kapcsolja össze mindezt a káoszból - egy Pepa, egy pálca - három pálca, két vödör - öt vödör, egy forma - négy forma… Az értelem sokkal több, mint a számolás. Az a legfontosabb, hogy tudja, hogyan kell helyesen használni a számokat.

Hogyan támogathatod gyermeked beszédfejlődését?

Gyakorlat teszi a mestert - és ez természetesen igaz szinte mindenre, legyen szó a járás elsajátításáról, vagy a nyelvtanulásról. Ha szülőként szeretnél egy kis extra löketet adni gyermeked nyelvi fejlődésének, íme néhány hasznos tipp, amivel szórakoztató módon segíthetsz neki:

  • Beszélgess vele és olvass rendszeresen: A beszélgetések és az olvasás érthetőbbé teszik a nyelvet a kontextus által. Sőt, a szövegértés az iskolai teljesítményre is pozitívan hathat majd a későbbiekben
  • Játék közben is ösztönözd őt a beszédre: Például, ha boltosat játszotok, kérd meg, hogy adjon el neked egy kiló almát. Ha pedig orvososat játszotok, kérdezd meg, milyen gyógymódot javasol a betegnek. Ezekkel a játékos párbeszédekkel könnyedén fejleszthetitek a szókincset és a kifejezőkészséget.
  • Vond be a társasjátékokat a családi rutinba: A nagyobb gyerekekkel játszhattok olyan játékokat, mint a Fedőnevek vagy a Gazdálkodj okosan, ami még a pénz kezelésében is hasznos tapasztalatokat adhat. A kisebbekkel pedig a kommunikációt és beszélgetést ösztönző kártyajátékokkal érdemes próbálkoznod.
  • Énekeljetek, játszatok és mondókázzatok: Építsd be a dalokat és mondókákat a mindennapi rutinotokba. Ezek fejleszti a nyelvi készségeket, és segít a gyerekeknek könnyebben megjegyezni az új szavakat a ritmus által.
Emilija Ujević Tomšić
Logopédus
Az előző években egyre inkább tudatossá vált bennem a felvételek fontossága a korai diagnózis és korai beavatkozás szempontjából. Az első beszédterápiás látogatás alkalmával változó információk kerülhetnek napvilágra, amelyek néha kihagyhatnak fontos tényeket, mert „ez nem annyira lényeges”, de egy jól megörökített hétköznapi felvétel segíthet rámutatni arra, amit esetleg nem vettünk észre. A táplálkozásról készült felvételek áttekintésével segíthetünk a szülőnek felismerni, hogy ezek a minták milyen jók vagy rosszak.

A játékos felvételek átvizsgálásával pedig arra tudjuk ösztönözni a szülőt, hogy változtasson a technikákon, a módszeren, az eszközökön, vagy épp dicsérjük az együttműködést és a szülői kezdeményezést a kommunikációban. A közös mozgásról készült felvételek áttekintésével pedig felhívhatjuk a figyelmet egy nem megfelelő beszédmintára, és tanácsokat adhatunk a gyakorlatok módszerének és felépítésének javítására.

Mikor érdemes szakemberhez fordulni?

Ha úgy érzed, hogy minden erőfeszítésed ellenére sincs előrelépés, és gyermeked nehezen érti meg, amit mondasz, ne habozz segítséget kérni és szakemberhez fordulni!

A logopédussal való konzultáció segíthet feltárni a probléma okát és irányt mutatni a támogatásban.
Mit gondolnak vagy látnak az emberek, amikor meghallják a „gyermekfejlesztés stimulálása” kifejezést? Reklámokat látnak mindenféle vizuális és akusztikus játékról, amelyek végül hatással lesznek a háztartási költségvetésükre, mivel gyönyörűen, rendben és szépen csomagolták őket, alatta pedig ott szerepel a „mindenféle dolgot stimuláló” felirat, ami biztosan nagyszerű lesz a gyermekük számára.

A gyermekekkel való munka során a szülők és a beszédterapeuták is megtanulják, hogy a papírral, ceruzákkal, festékkel és egy-egy Kinder tojás játékával való kreativitás a legegyszerűbb példája a kommunikáció, nyelv- és beszédfejlesztés jó ösztönzésének. Követjük a gyermek érdeklődését.
Ők azok, akik a legmélyebb szaktudással ismerik a gyermek fejlődési szakaszait, és célzott terápiás megközelítést tudnak javasolni, illetve alkalmazni, amely igazodik a gyermeked egyéni igényeihez. Ez magában foglalhat speciális gyakorlatokat is, amelyek általában túlmutatnak a szülői készségeken.

Ne feledd, a korai felismerés rendkívül sok mindent befolyásolhat! És ami a legfontosabb: nem vagy egyedül ezen az úton, ne félj felkeresni a támogató körödet. Ha nincs komolyabb akadály, a gyermeked hamarosan megszólal, és onnantól már tényleg semmi sem állíthatja meg véleménye és akarata őszinte kifejezésében. 😊

A cikk nem áll semmilyen együttműködésben az említett webáruházakkal vagy más kereskedelmi szereplőkkel. A linkek kizárólag az olvasók inspirálását szolgálják.

A te babád hol tart a beszédfejlődésben? Oszd meg velünk kommentben Facebookon, vagy Instagramon