InspirációKisállat felügyeletKutya egyedül hagyása

Kutya egyedül hagyása: Kire bízza a kutyáját amíg nyaral?

  2024. június 25.,    10 perc olvasás,
A nyaralás megtervezése izgalmas és tele van várakozással. Az gazdik számára azonban ennek teljesen az ellenkezője lehet, stresszel és aggodalommal teli. Ha úgy dönt, hogy négylábú barátja nélkül megy nyaralni, elengedhetetlen, hogy távolléte alatt a lehető legnagyobb biztonságot és legtöbb kényelmet biztosítsa a kutyája számára. 
Cikkünk segít abban, hogy hogyan intézzen el mindent, ami szükséges az indulás előtt, hogy nyaralása gördülékenyen teljen, kedvence pedig ezalatt jó kezekben legyen.

Kutya egyedül hagyása: Család és barátok, kutyaszitter vagy kutyapanzió?

Nyaralni készül és azon gondolkodik, hogyan gondoskodjon kutyájáról? Több lehetősége is van arra, hogy szőrös barátja biztonságban legyen és kényelmesen érezze magát a távollétében. A leggyakoribb lehetőségek a következők:

  • Család és barátok: Az egyik legjobb lehetőség, ha a kutyájáról való gondoskodást egy családtagjára vagy barátjára bízza. Így a kutya olyan környezetben lesz, amelyet jól ismer és Ön is biztos lehet abban, hogy jó kezekben van.
  • Kutyaszitter: Ha nincs a közelében valaki, aki vigyázna a kutyájára, igénybe veheti a kutyaszitter szolgáltatást. A kisállat-felügyelő gondoskodik kedvencéről, a rendszeres sétákról, etetésről és a szükséges gondozásról.
  • Kutyapanzió: Egy másik lehetőség, hogy a kutyáját kutyapanzióba helyezi. Egyes kutyapanziók akár szabványon felüli ellátást is kínálnak, például rendszeres játékidőt és szocializációt más kutyákkal.
Bármelyik opciót is választja, mindegyiknek megvannak a maga előnyei és hátrányai. A nyaralás időtartama jelentős szerepet játszik a döntéshozatali folyamat során. Nem mindegy, hogy hétvégére, egy hétre vagy egy hónapra utazik el. 

Hétvégére utazik el

Hétvégi kirándulást tervez barátaival vagy családjával és rájött, hogy kutyák nem vihetők be a szálláshelyre? Ne aggódjon, erre a kellemetlen helyzetre is van megoldás.

Ha kutyája csak az otthoni környezethez van hozzászokva és tudja, hogy az Ön otthonában lesz a legjobb helyen, kérdezze meg a családját, a szomszédokat vagy egy kutyaszittert, hogy beugornának-e, etetnék-e, játszanának-e vele a távolléte alatt. 

Ezzel a megoldással megszűnik a környezetváltásból fakadó stressz és előfordulhat, hogy a kutya észre sem veszi, hogy Ön hosszabb ideig van távol, mint amikor a munkahelyére megy. 

Több mint 3 napra utazik el

Ha tudja, hogy egy hétig távol lesz otthonról, a kutyája ellátása kissé bonyolultabbá válik. 

Egy hét hosszú idő, ha kutyája szükségleteiről kell gondoskodni. Ezért nem elég a napközbeni időnkénti ellenőrzés és a szabadba menés. Ha egyik ismerőse sem tudja elvállalni, a kutyaszitter lehet a legjobb választás. Így biztos lehet benne, hogy kedvence jó kezekben van akár az Ön, akár a kisállat-felügyelő otthonában.

Két hétre vagy annál több időre utazik el

Soha nem tudhatja, mikor adódik olyan helyzet, amikor 2 hétnél tovább kell távol lennie otthonról, ilyenkor a családon és a kutyaszitteren kívül, a kutyapanzió is szóba jöhet.

Kutyapanzió vs. kutyaszitter

Mint minden, ez is preferencia és az egyéni igények kérdésén múlik. Minden gazdi számára más lehet a hatékony megoldás, amikor arról van szó, hogy nyaralás alatt kire bízza a kutyáját. Ezért elsősorban Önön és a kutyáján múlik, hogy mi a jó döntés.

Kutyapanzió

A kutyapanzió professzionális állat felügyeletet kínál, beleértve a szállást, az etetést és a sétát. A kutyapanziók gyakran további szolgáltatásokat is kínálnak, például képzést és szociális interakciót más állatokkal. 

Kiválasztásnál javasoljuk, hogy előzetesen tájékozódjon a lehetséges kutyapanizókról. Tudja meg például, hogy privát vagy közös alvóhelye lesz.

Mire kell figyelni a kutyapanzió kiválasztásakor?

  • Ha a mozgásról van szó, ellenőrizze, hogy a kutyapanzió biztosít-e helyiségeket, ahol kutyája megfelelően szaladgálhat a nap folyamán.
  • Győződjön meg arról, hogy a panzió bizonyos biztonsági intézkedéseket hajt végre, például a kutyák életkora és agressziós szintje szerinti elkülönítést, a biztonságos környezet fenntartása érdekében.
  • Tudja meg, milyen a napi rutin a kutyapanzióban. A kutyákat rendszeresen kell etetni, sétáltatni és elegendő időt kell hagyni a játékra és a pihenésre.
  • Győződjön meg arról, hogy a panzió hozzáfér az állatorvosi ellátáshoz, ha szükséges és ismerje meg, hogy milyen a sürgősségi eljárás. Egyes panziókban van állatorvos a helyszínen, vagy egy közeli állatorvossal dolgoznak együtt.
  • Tájékozódjon, milyen követelmények vonatkoznak az oltásra és az egészségügyi ellenőrzésekre. 
Végül, de nem utolsósorban tekintse át a szolgáltatások árait és feltételeit, például a lemondási díjakat és az extra szolgáltatások díjait. Győződjön meg arról, hogy megértette az összes feltételt.
Ne felejtse el megkérdezni...
Használja ki a beszoktatás lehetőségét és tegyen fel kérdéseket. Ha kutyája idősebb vagy speciális egészségügyi szükségletekkel rendelkezik, ügyeljen arra, hogy az egyéni megközelítés ne legyen probléma.

Kutyaszitter

Egy másik lehetőség egy kisállatfelügyelő. A kutyaszitterkedés történhet Önnél vagy a szitternél. Az otthoni környezet lehetővé teszi, hogy a házi kedvencek a megszokott környezetben maradjanak, ami csökkentheti a stresszt. 

Ha úgy dönt, hogy kutyaszittert alkalmaz, fontos, hogy tisztázza a lehetséges kutyaszitter időbeosztását és napi rutinját. Először tisztázza, hogy kutyájára az Ön otthonában vagy a szitter házában vigyázzon a kisállat-felügyelő. Ebből persze más kérdések is felmerülnek. 

Ha a kutya az otthonában lesz a kutyaszitterrel: 

💬 Hogy néz ki egy nap, illik a kutyájához?
💬 Mennyi időt tölt otthon a kutyaszitter? 
💬 Milyen gyakran sétáltatja majd a kutyáját?
💬 Mennyi időt tud naponta a kutyájára fordítani?
💬 Vannak más házi kedvencei, akikkel az Ön kutyája esetleg nem jön majd ki?
💬 Van elég hely kutyájának? 
💬 Hogyan fogja tartani a kapcsolatot Önnel, amikor tájékoztatja a kutya állapotáról?

A kérdések megválaszolása megkönnyíti a kutyaszitter kiválasztását. Fontos, hogy mindenki megértse egymást. 
Denisa Smolíková
Kutyakiképző
A legjobb, ha a kutya ismeri azt a környezetet, ahol lesz. Vannak kutyák, akik nem foglalkoznak vele és mindenhol jól érzik magukat. Szorongósabb kutyáknak viszont legalább egy gyors látogatást, esetleg egy rövid felvigyázást javaslok és nem azonnal egy egész hétet.
A fontos dolgokról jó előre tájékoztassa a kutyaszittert. Főleg az állat egészségi állapotáról, természetéről vagy esetleges allergiájáról.

Hogyan működik a kisállat-felügyelet a Bébicsősz.hu oldalon?

Először regisztrál a Bébicsősz.hu platformon, ahol egyszerűen létrehoz egy profilt és meghatározza igényeit, felügyeleti preferenciáit és néhány információt kedvencéről.
Tipp a Bébicsősz.hu-tól
Javasoljuk, hogy a profiljához adjon hozzá fényképeket és egyéb fontos információkat, például kedvence egészségügyi problémáit.
A platformon könnyedén böngészhet a közelében elérhető kutyaszitterek profiljai között. Minden profil tartalmazza a részleteket a kisállat-felügyelő tapasztalatairól, elérhetőségéről és a legtöbb profilon a kisállatfelügyelővel korábban együttműködő családok véleménye is megtalálhatók.

A szűrők segítségével pontosíthatja a keresést különböző kritériumok szerint, mint például a rendelkezésre állás, az ár, a tapasztalat vagy a kutyaiszitter speciális képességei. A szűrők egyszerűbbé és gyorsabbá teszik a keresést.

Ha megtalálta a megfelelő jelöltet, azonnal kapcsolatba is léphet vele a platformon keresztül, hogy megbeszéljen egy találkozót.
Javasoljuk, hogy egyeztessen egy találkozót, hogy a kisállat-felügyelő megismerhesse a kutyáját és felmérhesse, mennyire jönnek ki egymással. Ez különösen fontos, ha egy hétre vagy annál több időre utazik el. Ez a találkozó tökéletes alkalom arra, hogy a részleteket és az elvárásokat is meg tudják beszélni.

A Bébicsősz.hu előnyei

  • 🔐 Ellenőrzött kisállat-felügyelők: A kisállat szitterek ellenőrzési folyamaton esnek át, így biztos lehet a hirdető személyazonosságában.
  • 🗒️ Vélemények és értékelések: A korábbi családok tapasztalatai és véleményei megkönnyítik a megfelelő választást. 
  • 👩‍👧‍👦 Széles kínálat: A bébicsősz.hu-n változatos tapasztalatokkal, speciális képességekkel rendelkező kutyaszittereket, kutyakiképzőket vagy akár hálás nagymamákat, tanulókat is találhat. Vannak, akik nem tudnak kutyát tartani, de a kutyaszitter lehetőség legalább egy kicsit pótolja számukra a szeretetet amit a háziállatok nyújtanak. 
  • 💷 Biztonságos fizetés és biztosítás: Nem kell félnie a hamis hirdetésektől és minden kisállatfelügyelet biztosítva van.

A Bébicsősz.hu platformon keresztül megbízható gondozót találhat kutyájának és biztosíthatja, hogy kedvence jó kezekben legyen a távolléte alatt.

Kutyafelügyelet megbeszélve, menjen végig az ellenőrző listán

Akár kutyapanzióba küldi kutyáját, akár kutyaszitter, egy barát vagy családtag vigyáz majd rá, fontos, hogy minden szükséges dolog kéznél legyen. 

🦴 Ételek, gyógyszerek és finomságok

  • Készítsen elegendő eledelt távollétének teljes idetartamára.
  • Írja le az adagolásra, az etetés gyakoriságára és a speciális étrendi követelményekre vonatkozó utasításait.
  • Ha kedvencének rendszeresen gyógyszert kell szednie, írja le az utasításokat és a pontos adagolást. Az összes szükséges gyógyszerhez tüntesse fel a beadási időt és a használati utasítást.
  • Ne feledkezzen meg kutyája kedvenc csemegéiről és jutalomfalatairól, amelyekkel kapcsolatban útmutatást adhat, hogy hogyan és mikor adhatóak a kutyájának.

💧 Víz

  • Ha nem otthonában vigyáznak majd kutyájára, akkor csomagoljon egy tálat a víznek és az eledelnek.
  • A nyári hónapokban a séták során célszerű kéznél tartani egy hordozható kulacsot.

🧸 Játékok, nyakörvek és ágy

  • Készítse elő kutyája kedvenc játékait.
  • Kényelmes ágy és takaró, amihez a kutya hozzászokott.
  • Póráz és nyakörv vagy hám, mindkettő azonosító címkével és elérhetőségekkel.
  • Alternatív megoldásként készítsen ruhát a kutyájának, ha amúgy is szokott ruhát viselni (pl. esőkabát, pulóver).

🧑‍ Orvosi feljegyzések és elérhetőségek

  • A kutya kisállat egészségügyi könyvének másolata, beleértve az oltási és kezelési információkat.
  • Elérhetőség az állatorvoshoz és a legközelebbi 0-24 órás állatorvosi rendelőhöz.
  • Elérhetőségi adatok Önhöz és szeretteihez, akik vészhelyzetben tudnak segíteni.
  • Információk a kutya viselkedéséről, hogyan reagál a különböző helyzetekre, mit szeret és mit nem.
  • Írja le azt is, hogy mik az ismert félelmei vagy stresszorai.

📃 Gondozási útmutató és vészhelyzeti terv

  • A kutya részletes napi rutinja (etetés, séta, alvás, játékok).
  • Bármilyen konkrét utasítás a kutya gondozására vonatkozóan, például különleges szokások vagy szükségletek.
  • Utasítások vészhelyzet esetére, beleértve az állatorvossal való kapcsolatfelvételt is.
  • Tájékoztatás arról, hogyan kell eljárni egészségügyi problémák vagy egyéb sürgős helyzetek esetén.

🚿 Higiéniai igények

  • Kutya ürülékes zacskók.
  • Törölköző vagy törlőkendő a mancsok vagy az egész kutya áttörléséhez.
Az ellenőrző lista segít megbizonyosodni arról, hogy kutyája mindennel rendelkezik, amire szüksége lehet és biztonságban és kényelmesen érzi majd magát, amíg Ön távol van. 

Otthoni előkészülés – Alakítson ki biztonságos és kényelmes otthont

Ha úgy dönt, hogy otthon hagyja a kutyáját, gondoskodjon a lehető legbiztonságosabb környezetről, minden lehetséges veszélyforrást távolítson el.

Szüntesse meg a lehetséges veszélyeket

A kutyák sok szempontból olyanok, mint a gyerekek, ezért távolítson el minden olyan apró tárgyat, amelytől a kutya megfulladhat vagy amit lenyelhet. 

Tartson távol minden mérgező anyagot, például tisztítószereket, rovarirtó szereket és néhány virágot a kutyájától. Rögzítse az összes ablakot és ajtót, hogy a kutya ne tudjon elmenekülni vagy megsérülni.
Denisa Smolíková
Kutyakiképző
Aggódik, hogy a kutyája tönkreteszi a dolgait, amíg távol van? A bútorok tönkretétele a szorongásból, unalomból és a kielégítetlen szükségletekből egyaránt fakadhat. Ezért én mindig arra kérem az ügyfeleket, hogy küldjenek nekem videókat arról, hogyan viselkedik a kutya, amikor egyedül van otthon, hogy ki tudjuk küszöbölni az okát. Ha a szeparációs szorongás már az Ön otthonában is megnyilvánul a bútorok tönkretételével és székletürítéssel, akkor ez más környezetben sem lesz másképp.

Szabályozza a hőmérsékletet

Állítsa az otthoni termosztátot a kutya számára kényelmes hőmérsékletre. A legtöbb kutya általában jól érzi magát a 20-22°C közötti hőmérsékleten. Ha nyáron indul el, győződjön meg arról, hogy a klíma működik, vagy a kutyaszitternek van ventilátora. Tudjon meg többet a nyári állatgondozásról egy korábbi cikkünkből. 

Biztosítson könnyű hozzáférést a legfontosabb dolgokhoz

Ügyeljen arra, hogy a vízes és eledeles tálak hozzáférhetőek legyenek, és a szokásos helyeken legyenek elhelyezve. Ha szabálytalan etetési időkre számít, fontolja meg az automatikus tápadagolót vagy a vízadagolót. 

Hozzon létre egy biztonságos teret

Jelöljön ki egy adott területet vagy helyiséget, ahol kutyája biztonságban érzi magát, esetleg, ahol amúgy is sokat szokott pihenni.  Ezen a helyen biztosítson kutyájának kényelmes ágyat vagy ketrecet ismerős ágyneművel és takaróval, hogy biztonságban és kényelmesen érezze magát. A biztonságos környezet megteremtése segít enyhíteni a szeparációs szorongást.

Szeparációs szorongás kutyáknál – hogyan lehet legyőzni?

Sok gazdi rákeres a Google-ben, hogy “meddig sír a kutya ha egyedül van”, ám nem biztos, hogy akár egy pár percesnek ítélt sírás nem hozható összefüggésbe a szeparációs szorongással.

A szeparációs szorongás kutyáknál olyan probléma, amely stresszt okozhat az állatnak és Önnek is. Ennek leküzdése türelmet, képzést és néha szakértői segítséget igényel. Számos hatékony stratégia létezik, amelyek segítenek kezelni és csökkenteni egy kutya szeparációs szorongását.

Minden alkalommal stresszes lesz a kutyája, amikor kabátot vagy cipőt vesz fel? Kezdje rövid megvonásokkal és fokozatos deszenzibilizációval. Kezdetben próbálja meg egyedül hagyni a kutyát néhány percre, majd fokozatosan növelje a távollét idejét. Lényeges, hogy a kutya a tényleges nyaralás előtt hozzászokjon a távollétéhez.
Tippek a kutyakiképzőtől, arra az esetre, ha otthon hagyja a kutyáját
  • Szoktassa hozzá kutyáját már kiskorában az egyedülléthez. Kerülje el azt, ha állandóan a kutyával van, hogy hirtelen otthon hagyja 8 órára.
  • Hagyja a kutyát egy kicsit egyedül egy másik szobában. Elmehet egy kis időre és újra visszatérhet. Ügyeljen rá, hogy a távolléteiről való visszatérései ne legyenek kiszámíthatóak.
  • A legjobb, ha a kutyát a kennelbe (ketrecbe) vagy az ágyba tanítja.
  • Hagyja a kutyát ott, ahol biztonságban érzi magát.
Amíg távol van, biztosítson kutyája számára egy biztonságos helyet. Denisa kutyakiképző hozzáteszi, hogy néhány kutya számára még egy láda is biztonságos hely lehet, amíg Ön távol van. 

Győződjön meg arról, hogy a hely kényelmes, kedvenc takarójával bélelt, játékaival és esetleg  olyan tárgyakkal van tele, amelyeknek olyan illata van, mint Önnek.
Denisa Smolíková
Kutyakiképző
A legrosszabb az, ha a kutya egész nap Önnel van a nappaliban és amint elmegy, bezárja a folyosóra, ahol általában nem tartózkodik a kutya, így nincs hozzászokva. Ha nem szeretné a nappaliban hagyni, akkor először a folyosót kell biztonságos hellyé varázsolnia kutyája számára.
Különösen szorongó kutyáknál nagyon fontos, hogy az első igazi felügyelet előtt találkozzon a kutya és a kutyaszitter, töltsenek együtt egy kis időt.
Kutya egyedül hagyása? Az biztos, hogy nem a legjobb ötlet úgy átadni az utasításokat, integetni és nyaralni menni, hogy a kutya ne ismerné a kisállat-felügyelőt. Ezeken a bevált gyakorlatokon és tapasztalatokon kívül számos mítosz is kering a kutya szeparációs szorongásával kapcsolatban.

A leggyakoribb mítoszok a kutya szeparációs szorongás kezelésében

  • A szeparációs szorongásért maga a tulajdonos a felelős
  • A kutya magától kinövi a szeparációs szorongást
  • Segít, ha beszerez mellé egy másik kutyát
  • A rágójátékok segítenek
  • Ketrecet kell használnia
  • Az engedelmességi edzés megoldja
  • A kutyának fizikailag kimerültnek kell lennie, mielőtt egyedül hagyná otthon
  • Az ugatásgátló nyakörv megoldja a szeparációs szorongást

Ne vigye túlzásba a búcsút

Közeleg az indulás, eljött a búcsú ideje. A kutyája is szomorú lesz, de hogyan tud majd Ön elbúcsúzni könnyek és szorongás nélkül?

Kerülje az érzelmes búcsúkat és ne nyújtsa el azokat feleslegesen. A nyugodt és gyors távozás segíthet csökkenteni az ezekben a pillanatokban felmerülő szeparációs szorongást. 

Ahogy korábban említettük, készítsen elő játékokat és interaktív kütyüket is kutyájának, hogy elfoglalja magát, amíg távol van. 

Kerülje el az érzelmes üdvözlést, amikor hazatér. Legyen nyugodt és tudassa kedvencével, hogy haza érkezése a folyamat normális része.
A nyaralás megtervezése kiskedvence nélkül kihívást jelenthet, de gondos felkészüléssel biztosíthatja, hogy négylábú barátja biztonságban és kényelmesen érezze magát, amíg Ön távol van. 

Ne becsülje alá azt, hogy minden szükséges dolgot előkészítsen és mindenre felkészüljön. Készítsen egy ellenőrző listát, ismertesse meg a kutyát a környezettel és a kutya szitterrel. Így félelem nélkül élvezheti a nyaralást, miközben kutyájának a legjobb ellátásban lesz része.