InspirációLifestyleAgymanók 2

Agymanók 2: A legjobb mese az érzelmekről, amit gyerekekkel nézhetünk

  2024. szeptember 1.,    7 perc olvasás,
A filmnézést sok szülő rosszallja. Azonban ezzel számos lehetőséget elveszít, hogy a gyerek érzéseit és gondolkodását egy másik szintre helyezze.
Az Agymanók 2. része egy nagyszerű példa egy olyan filmre, amely minden korosztály számára támogatja a fejlődést. Ez egy remek mese az érzelmekről.

Hogyan segíthet a gyereknevelésben, és milyen módon tanítja meg a gyerekeket az érzelmek feldolgozására? Mi összefoglaltuk a 9 okot arra vonatkozóan, hogy amiért érdemes gyerekekkel filmet néznie.

A családdal való filmnézés előnyei

Sok szülő úgy véli, hogy általánosságban véve problémás, ha a gyerek a képernyőt nézi. Ám a filmek hasznosak lehetnek a gyerekek számára, ha megfelelően választják ki őket. Előnyei például:

  • Inspiráció: A gyerekek példaképnek vehetnek néhány karaktert, ami pozitív hatással lehet rájuk.
  • Oktatás: A világgal kapcsolatos gyakorlati ismeretek mellett még nyelvet is tanulhatnak a gyerekek az idegen nyelvű mesék nézésével. Ideális módja az angol nyelvtanításnak, még fiatalabb gyerekek esetében is.
  • A képzelet és a kreativitás támogatása: A kitalált világokban való elmerülés mentálisan serkentő, és lehetővé teszi, hogy soha nem látott helyzeteket „tapasztaljon meg a gyerek”. 
  • Oktatási eszköz: A filmek ráébresztik a gyerekeket a világ működésére, így nagyszerű oktatási eszközként funckionálhatnak.
  • Figyelemelterelés: Amikor a gyerek beteg vagy szomorú, és el szeretné terelni a figyelmét.

Hogyan válasszuk ki az ideális filmet a gyereknek?

A kiválasztott filmnek képesnek kell lennie arra, hogy…

  • 📚 Támogassa a tanulást. Színeket, számokat, formákat és más alapvető szavakat mutathat be filmeken a beszélni tanuló gyerekeknek. Az idősebbeknek bonyolultabb dolgokat is meg lehet magyarázni, pl. 👇
  • 🍀 Helyes erkölcsöt mutasson. Holland pszichológusok kutatása szerint a történetek fontos funkciója a kedves viselkedés ábrázolásának képessége, aminek köszönhetően a gyerekek meglátják az emberekben a jót, és motivációt kapnak a jó cselekedetekre. 
  • ⏱️ Maximum kb. 90 perces legyen. A hosszú távú koncentráció nehéz lehet a gyerekek számára, ezért érdemes rövidebb filmeket választania.

Ha nem tudja, hogyan válasszon, van egy remek film javaslatunk minden korosztály számára: az Agymanók 2, amely 2024 júniusában került a magyar mozikba.
Tudta, hogy…?
Számos pszichológus és idegtudós működött közre a film elkészítésében, hogy a gyerekek elméjéről alkotott kép minél pontosabb legyen.

Az Agymanók 1. és 2. fejezete: Cselekmény és karakterek

A Pixar filmjei az élettelen tárgyak kreatív humanizálásáról (pl. Toy Story, Verdák) és a megható történetekről ismertek, amelyek gyerekeket és felnőtteket egyaránt szórakoztatnak. Ez alól az Agymanók mozifilm-sorozat sem kivétel.

Első rész: "Gyerek érzelmek"

A főszereplő egy hétköznapi 11 éves kislány, Riley, akit elsősorban az érzelmein keresztül ismerhetünk meg. Ezek az alapérzelmek gyerekeknek is könnyen érthető módon jelennek meg a filmben, öt különböző karakter formájában. 

Ezek az érzelem-karakterek irányítják Riley elméjét, befolyásolják az emlékeit, és meghatározó szerepet játszanak az általános fejlődésében, bemutatva, hogyan hatnak az érzelmek a mindennapi életre.
Milyen karakterek szerepelnek az Agymanók első részében?
  • Derű
  • Bánat
  • Majré
  • Harag
  • Undor
Ebben a filmben is rengeteg fejlődési folyamatot lehet bemutatni a gyerekeknek, amelyeken keresztül mennek életükben: képzeletbeli barátok elvesztése, emlékek feldolgozása és az életben való változások elfogadása. 
A második rész azonban valamivel összetettebben ábrázolja a gyerekek pszichéjét, és annál inkább érdemes megnézni.

Agymanók 2. rész: Miért nézze meg ezt gyerekekkel?

Ne aggódjon –⁠⁠⁠⁠ ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Egyes kritikusok állítása ellenére a folytatás nem csupán az első rész újrahasznosított változata. Riley most 13 éves, érzelmei viszonylag harmóniában működnek, és az élete is rendeződött… egészen addig, amíg el nem jön a pubertás kor. Ekkor 5 új érzelem hirtelen átveszi az irányítást a fejében és kialakul a káosz.
Milyen új "gyerek érzelmek" jelennek meg az Agymanók 2. részében?
  • Feszkó
  • Irigység
  • Uncsi
  • Ciki
  • Nosztalgia
Sokan úgy vélik, hogy az új karakterek túlságosan hasonlítanak az eredetiekre az első részből. Egyesek pedig szóvá tették, hogy néhányuk csak keveset jelenik meg a filmben és felesleges. 

👀 De ez nem így van a valóságban is? A derűhöz vagy a bánathoz képest valószínűleg sokkal kevesebb irigységet fog érezni egy gyerek. A feszkó, a majré és derű keveréke, az unalom pedig gyakran undorral társul.
Dacher Keltner szakértő, aki a film elkészítésében segédkezett, azt állítja, hogy a "gyerek érzelmek" tisztábbak és egyszerűbbek, mint a felnőtteké. Ahogy a gyerekek idősödnek, sokkal vegyesebbek lesznek ezek az érzelmek. 
Bizonyos értelemben egy klasszikus tündérmese, ahol a hősök egy kalandot élnek át, közben kénytelenek feláldozni valamit, és jobbá válni. De ami igazán különlegessé teszi ezt a filmet, az a gazember hiánya. Az akadályok azonban így reálisabban merülnek fel: nem a jó és a rossz harcában. A gonosz csupán, a jó szándék nemkívánatos eredménye.

Feszkó és Irigység például segíteni akarnak Riley-nak, hogy új barátokat találjon, de eközben ő elhanyagolja régi bandáját. Ez nagyszerű példa a gyerekek számára, hogy belső érzelmeink nem jók és nem rosszak: de tisztában kell lennünk azzal, hogy megnyilvánulásaik milyen hatással lehetnek a külső világra, és meg kell tanulnunk, hogyan éljünk velük helyesen.

Hogyan segíthet ez a film gyereke egészséges és életkorának megfelelő érzelmi fejlődésében? 👀

9 ok, amiért a film minden korosztályú gyerek számára segíti az oktatást

A különböző életkorú gyerekek eltérő szövegértési képességekkel rendelkeznek, és a kognitív fejlődés különböző szakaszában vannak. E folyamatok egy része az életkorral automatikusan megváltozik és fejlődik, de a szülők már korábban is támogathatják a gyerek elméjének fejlődését. Hogyan kell ezt csinálni? Próbálja ki például az Agymanók filmjein keresztül!

5 év alatti gyerekek

A kisgyerekek és az óvodások már különböző érzelmeket élnek át, de nem tudják ezeket szóban megfogalmazni és kimutatni. Ugyanakkor nem értik még azt sem, hogy másoknak saját tudatuk és belső világuk van. Ezt használhatja kiindulópontként, amikor együtt nézik a filmet:

  1. Amikor a gyerek beszélni tanul, a körülötte lévő tárgyak és állatok segítségével próbálja meg bővíteni a szókincsét az érzelmekről. ➡️ Hogyan tud ezen segíteni? Hozzon létre asszociációkat, kapcsolatokat az érzések és a viselkedések között. 
  2. Egy film segíthet elmagyarázni, hogy egyetlen érzelem sem tart örökké. A gyerekek könnyen „elakadhatnak” érzéseikben, ezért mutassa meg nekik, hogyan váltakozhatnak az érzelmek. Riley elvesztette a jégkorong meccset és ezért szomorú volt, de amikor barátai és szülei megölelték, a szomorúságot öröm váltotta fel.
  3. Az előző pont után megbeszélheti gyerekével azt a megoldást, amellyel az egyik érzelmet egy másikkal helyettesítheti. Találják ki együtt, mi segített neki, amikor szomorú vagy dühös volt: az Ön ölelése, egy kedvenc plüssállatának szorongatása vagy egy mese közös elolvasása Önnel? 😉 A dühroham és a nyugtatási módszerek életkoronként is változnak.
  4. Beszélgessenek a főszereplő érzelmeinek okairól. Az érzések feldolgozása során fontos, hogy felismerjük azok kiváltó okait.
  5. Mutassa be a különbséget aközött, amit Riley arcán és viselkedésén látni, és aközött, ami a fejében zajlik. Lehet, hogy furcsán hangzik, de a gyerekek nem értik, hogy Ön miért nem képes ”olvasni a gondolataikban”. A tanulság az legyen, hogy Ön nem látja, mit érez, ezért meg kell próbálnia közölnie Önnel.
Gyerekek és érzelemszabályozás
A gyerekek serdülőkorban fokozatosan tanulják meg az érzelmi önszabályozás folyamatát. Ez a következő képességeket és lépéseket tartalmazza:

  • Meghatározza, hogy milyen érzelmet érez egy adott pillanatban.
  • Meghatározza az adott érzelem kiváltó okát.
  • Megtanulja egyedül és önállóan, szülői segítség nélkül kezelni az érzelmeket.

5-10 éves gyerekek

Nehezen ismerhetik fel és írhatják le érzelmeiket annak ellenére, hogy már képesek ezekre. Piaget elmélete szerint 10 éves kor körül a gyerekek erkölcsi rendszere elkezd megváltozni: képesek felismerni, hogy az erkölcs relatív és szándékokból fakad, nem pedig azok következményeiből.
A kisebb gyerekek főként a cselekedetekre összpontosítanak, amikor jó és rossz ítéletet alkotnak: például Riley “rosszul viselkedett”, mert elhanyagolta régi barátait.

Az idősebb gyerekek érzékelik a szándékot: Riley viselkedése nem volt olyan rossz, mert nem szándékosan tette.
A modern pszichológiában azonban úgy tartják, hogy ez az észlelés még korábban is bekövetkezhet. 

🍿🎬 S mi lehet jobb módja annak, hogy a gyerekét felkészítse az érzésekben és gondolkodásban bekövetkezett változásokra, mint egy érdekes film, egy mese az érzelmekről?

  1. A film segíthet elképzelni számára a "gyerek érzelmek" mivoltát, és leírni, kimutatni azokat. Ha olyan helyzetbe kerül, hogy a gyerek nem tudja kifejezni, mit érez, támogassa őt a filmbeli helyzetek összehasonlításával. 
    Ha a gyerek általában rosszul érzi magát, segítsen neki az érzelem meghatározásában kérdések feltevésével, vagy használja a kizárásos módszert olyan érzelmek kizárására, amelyeket biztosan nem érez.
  2. Magyarázza el a pubertás folyamatát! Az Agymanók 2. része elsősorban a pubertásnak szól, és előfordulhat, hogy a kisebb gyerekek nem értik. De nagyszerű lehetőséget kínál arra, hogy leírjuk a serdülőkort az iskoláskorú gyerekeknek, mielőtt elkezdenék átélni azt.
    Ez pedig csak hasznukra válhat – az összetett témák megvitatása a gyerekkel a mérvadó szülői stílus része, amelyet az egyik leghatékonyabbnak tartanak.
  3. ❗ A film fontos gondolata, hogy nincsenek jó vagy rossz érzelmek, csak jobb és rosszabb feldolgozási módok. Beszéljék meg az érzelmek elfojtásának témáját és annak következményeit.
  4. A gyerekek megtanulják a saját érzelmeiket megérteni, de empátiát is tanulnak. Az egyik jelenetben Riley haragszik a barátaira, mert gyanítja, hogy titkolnak valamit előle. De amikor bepillantást nyerünk a gondolataikba, az megmutatja, hogy ők csupán félnek valamit elmondani neki.

Előfordulhat, hogy a kiválasztott film nem tökéletes

Egyetlen film sem hibátlan, és ami az egyik gyerek számára szórakoztató, az egy másikat megzavarhat vagy untathat. Ugyanakkor az sem baj, ha hagyunk a gyereknek megnézni egy olyan filmet, amelynek bizonyos problémái, kritikus pontjai vannak – és ez vonatkozik az Agymanók című filmre is.

A kritikus gondolkodást pontosan úgy tudja fejleszteni, ha megbeszélik a filmet, keresik benne a hibákat és elemzik azt is, ami nem tetszett. Az Agymanók 2. része leginkább a lányok világára fókuszál – meg lehet beszélni például, miben lenne más a film, ha a főszereplő egy kisfiú lenne.
Számos film szól kimondottan gyerekeknek, de ezek közül kevés olyan hasznos és tanulságos a számukra, mint az Agymanók 2. része...no meg az első. 😉

Ne utasítsa el a negatív vélemények miatt. Éppen ellenkezőleg, használja ki a lehetőséget, hogy a gyerekekkel együtt nézze meg, és fejlessze érzéseiket és gondolkodásukat.

Látták már? 👀 Mi volt a tapasztalata? Úgy gondolja a cikk elolvasása után érdemes lehet mégegszer megnéznie gyerkmekével? Írja meg nekünk kommentben Facebookon vagy Instagramon.

A filmben szereplő összes kép a TMDB-től származik.