InspirációGyermeknevelésDühroham gyerekeknél

Dühroham kezelése gyerekeknél: Hatékony útmutató a 2-5 éves korosztályhoz

  2024. augusztus 2.,    11 perc olvasás,
A szülők számára gyakran nehéz megbirkózni a gyerekek dührohamainak viharos pillanataival. Ezek a dühkitörések frusztrálóak, kimerítőek, sőt néha félelmetesek is lehetnek. 
Mind a gyerek, mind a szülők számára rendkívül fontos megérteni, miért fordulnak elő ezek a dührohamok, hisztik és hogyan kell megfelelően reagálni rájuk.

Ebben az útmutatóban konkrét stratégiákat kínálunk a gyerekek különböző korcsoportjai számára (2-5 év), hogy jobban megértse érzelmi reakcióikat és szükségleteiket, és hatékonyan reagálhasson rájuk. 

Dühroham gyerekeknél: Mi ez és mi okozza?

A gyerekek dührohamai heves érzelmek kitörései, melyeket gyakran sírás, kiabálás, hiszti és a frusztráció kifejezésének egyéb formái kísérnek. A dührohamok gyakoriak a kisgyerekeknél, mivel ők a fejlődés olyan szakaszában vannak, amikor még csak tanulják, hogyan kezeljék megfelelően érzelmeiket, és hogyan kommunikálják szükségleteiket. 💬
Azonban bármilyen ijesztőnek is tűnik, a dührohamok a gyerek érzelmi növekedésének normális részét képezik. Azért jelennek meg, mert a 2 és 5 év közötti gyerekek még mindig fejlesztik az önszabályozási készségeiket, és gyakran küzdenek azért, hogy érzéseiket elfogadható módon fejezzék ki. 

A dührohamok általában 18 hónap körül kezdődnek, és általában 2 és 3 éves kor között érik el csúcspontjukat. 
Tanulmányok kimutatták, hogy dührohamot a 18–24 hónapos gyermekek 87%-a, a 30–36 hónapos gyermekek 91%-a és a 42–48 hónapos gyermekek 59%-a él át. Gyakori, hogy a kisgyerekek naponta legalább egyszer dührohamot kapnak: a kétévesek 20%-a, a háromévesek 18%-a és a négyévesek 10%-a.
A dührohamok leggyakoribb kiváltó okai a következők:

  • Frusztráltság: A gyerekek könnyen frusztrálttá válnak, ha nem tudják elérni, amit akarnak, vagy ha akadályokba ütköznek.
  • Éhség: Az alacsony vércukorszint ingerlékenységhez és fokozott dührohamokhoz vezethet.
  • Fáradtság: Ha a gyerekek fáradtak, kevésbé tudnak megbirkózni a frusztrációval és csalódással. 
  • Kontroll hiánya: A gyerekek azt akarják, hogy ők kontrollálják környezetüket, és ha ezt megtagadják tőlük, dührohamok léphetnek fel.
  • Figyelemfelkeltés: A dühroham egy módja lehet a gyerekek számára, hogy felhívja szülei figyelmét.
Ana Vukman
Pszichoterapeuta
Amikor egy gyerek durva Önnel, vagy azt mondja, hogy "utállak, nem szeretlek, Te vagy a legrosszabb anyuka...", az olyan, mintha labdába csavarná az indulatos érzéseit, és Önnek dobná. 🎾

A legrosszabb hiba, amit mi szülők elkövetünk, hogy azonnal hatalmas erővel visszadobjuk feléjük azt a labdát: „Gyerünk a szobába! / Elviszem, amit szeretsz, hogy megmutassam, én dominálok itt!” 
Annyira rossz ping-pong játék, és tudjuk, mi a vége. Mi lenne, ha legközelebb elkapná a labdát, és nem dobná vissza. Mutassa meg a gyereknek: „Látom az érzéseidet. Bár ez a viselkedés nem szép és nem elfogadható, én ott leszek, és megmutatom, hogyan kezeld ezeket az erőteljes érzéseket."

Dührohamok életkor szerint: Miért fordulnak elő, és hogyan kell kezelni őket?

A dührohamok a gyerek fejlődésének normális részét képezik, de életük minden szakaszában eltérőek. Például a "szörnyű kétéves" fázis nem ugyanaz, mint az ötéves dührohamos időszak. 

Minden korcsoportnak megvannak a maga kihívásai és okai arra, hogy miért fordulnak elő hisztik. Az alábbiakban elmagyarázzuk, hogyan nyilvánulnak meg ezek, és azt, hogy hogyan álljon neki a “hiszti kezelése” témának a különböző korú gyerekeknél.

Dührohamok 2 évesen

  • Miért történnek: Korlátozott kommunikációs készségek, csalódottság az új tapasztalatok miatt, függetlenség iránti vágy.
  • Hogyan nyilvánulnak meg: Kiabálás, sírás, ütés, földre dobás.
Hogyan lehet megelőzni őket? 💫

  • Rutinok és ütemtervek kialakítása: Az olyan rutinok kialakítása, mint a rendszeres étkezés, lefekvés és egyéb tevékenységek biztonságérzetet és kiszámíthatóságot nyújthat, ami csökkenti a stresszt és megkönnyíti a gyerek számára az alkalmazkodást. 🗓️
  • Ajánljon fel választási lehetőséget: Szigorú parancsok helyett jó választást ajánlani két elfogadható lehetőséget. Például – Kék vagy piros inget szeretnél? vagy "Banán vagy joghurt?"
  • A fáradtság vagy az éhség jeleinek megfigyelése: Az ilyen korú gyerekek gyorsan ingerlékenyek lehetnek, ha fáradtak vagy éhesek. E jelek felismerése és alapvető szükségleteik időben történő kielégítése megelőzheti a dührohamokat.
Hogyan reagáljunk dühroham alatt? 🌪️

  • Maradjon nyugodt: Nyugodtsága egy horgony a viharban (a legtrükkösebb rész minden szülő számára, de tényleg működik). 💆🏻‍♀️
  • Ismerje el gyereke érzéseit: "Tudom, hogy ideges vagy, hogy nem ehetsz még egy sütit, de a pocakod azt mondja nekem, hogy a túl sok cukor fájdalmat okozhat neki. Te is hallod?"
    Ha a gyerek érzéseit az életkorának megfelelő módon fejezzük ki, az segíthet mérsékelni a hisztik hevességét.
  • Használjon figyelemelterelést: Ajánljon fel egy új tevékenységet, vagy énekeljen egy dalt, hogy elterelje gyereke figyelmét.
Ana Vukman
Pszichoterapeuta
Ha gyerekei „jobban” viselkednek az iskolában vagy az óvodában, mint otthon, ez bizonyos értelemben jó jel. Mert egy olyan rendszerben, ahol több a gyerek, természetes és határozott szabályok vannak, hogy a gyerek egy bizonyos pontig ki tudja fejezni magát, miközben felgyülemlik benne számos érzelem, félelem és bizonytalanság. Mindez felgyülemlik a nap folyamán, majd amikor hazaér egy biztonságos, meleg légkörbe, úgy érezheti, hogy ki tudja fejezni magát, kieresztheti magából mindazt, ami aznap felgyülemlett, megmutathatja az érzéseit. 

Ekkor a gyerek érzéseinek elfogadásával és érvényesítésével világos és következetes határokat szabhatunk, mert mi sem szeretnénk, hogy káosz legyen a házban. Egyszerre tudjuk elfogadni a gyereket, és ésszerű határokat szabni a családban.
Mi a teendő dühroham után? ☀️

  • Mutassa meg neki a szeretetet: Ölelje meg gyerekét, és mondja: "Itt vagyok neked."  ♥️
  • Tanítsa meg gyerekének az egyszerű, önnyugtató technikákat: Ebben a korban nagyon jó ötlet lehet egy puha, összenyomható játékot beszerezni, amely elfér egy kisgyerek tenyerében.
  • Segítsen a kifejezésben: Ha arra ösztönzi a gyerekét, hogy szavakkal fejezze ki érzéseit, javíthatja verbális kommunikációs képességét, és csökkentheti a frusztrációt. Segítsen neki szavakat használni a következő kérdéssel: "Meg tudod mondani, mitől voltál szomorú/dühös?" 

Dührohamok 3 évesen

  • Miért történnek: Szókincsbővülés, de még mindig nehéz érzelmeket kifejezni. Fokozott vágy az irányításra és a függetlenségre.
  • Hogyan nyilvánulnak meg: Hasonlóak a kétévesekéhez, de intenzívebb ordibálást, ütlegelést és zihálást is tartalmazhatnak.
Hogyan lehet megelőzni őket? 💫

  • Állítson fel egyszerű szabályokat és magyarázza el a következményeket: Határozza meg az egyértelmű viselkedési szabályokat, és magyarázza el neki, mi fog történni, ha megszegi ezeket. "Ha ma nem hagyjuk el békében a parkot, holnap nem megyünk vissza oda." És persze legyen következetes. Ha a gyerek drámát csinál a park elhagyásánál, holnap hagyja ki a park meglátogatását ígérete szerint és emlékeztesse őt, hogy miért nem mennek el oda aznap.
  • Kerülje a hirtelen változtatásokat: Tájékoztassa a gyerekét előre, ha valami megváltozik, vagy amikor ideje befejezni egy adott tevékenységet, hogy segítsen neki alkalmazkodni a változáshoz. Például „5 perc múlva elhagyjuk a parkot” vagy „Számoljunk – menjünk le még 3-szor a csúszdán, és hazamegyünk”.
  • Segíts neki felismerni az érzéseit: Használjon gyengéd megközelítést, hogy bátorítsa gyermekét, hogy kifejezze érzéseit, és tegyen fel neki olyan kérdéseket, mint például: "Hogy érzed magad? A kis arcod kissé szomorúnak tűnik… Van valami ötleted, hogy mitől lesz újra jókedved?"
Hogyan reagáljunk dühroham alatt? 🌪️

  • Maradjon higgadt: Fontos, hogy nyugodt maradjon, és úgy közelítse meg a gyerekét, hogy ne legyen látható harag az arcán vagy a szemében, hogy a gyerek tudja, hogy ott van, hogy segítsen neki.
  • Kerülje a kiabálást: Ne versenyezzen hangerőben a gyerekével, ha kiabál. Ez csak fokozhatja a dührohamot. 🗣️
Ana Vukman
Pszichoterapeuta
A mély, nyugodt, halk, tiszta és határozott beszéd mindig hatékonyabb, mint a kiabálás. Így példát mutatunk a gyermeknek arra, hogyan kell kezelni a helyzeteket otthon. Ha azonban tőlünk azt látja, hogy a kiabálás elfogadott megoldás, mert mi így kezeljük a problémákat, akkor ezt fogja megtanulni.
  • Nyújtson vigasztalást: Próbálja megfogni a kezét vagy megölelni, hogy biztonságérzetet és támogatást nyújtson neki.
  • Használjon pihenőhelyet: Ha szükségesnek érzi, használjon "pihenőhelyet" (pl. széket) és mondd: "Ha megnyugszol, gyere vissza anyuhoz, hogy beszélgessünk egy jót." Ne tévessze össze a „pihenőhelyet” a büntetés helyével, mert ez nem büntetés, és nem is szabad büntetésnek lennie. A büntetés csak súlyosbíthatja a haragot és a frusztrációt. 
Mi a teendő dühroham után? ☀️

  • Segítsen neki megérteni az érzéseit: Segítsen a gyereknek megérteni és megnevezni az érzéseit – dühös, szomorú, megbántott.
  • Tanítsa meg neki, hogy uralkodjon az érzésein: Próbálja megtanítani gyereket olyan stratégiákra, amelyekkel kontrollálni tudja érzéseit. Megpróbálhatja ezt a megközelítést: "Látom, hogy dühös vagy. Nem baj, ha így érzel. Én is dühös vagyok néha, de képzeld el, hogy milyen lenne, ha anya is sikoltozna és a földhöz vágná magát. Ettől szomorú lennél, nemigaz? Tudod, mit csinálok, amikor dühös vagyok? Veszek tíz mély levegőt. Szeretnéd te is kipróbálni?
  • Dicsérje meg: Dicsérje meg a gyereket, ha megnyugszik egy dicsérő szóval, de soha ne édességgel vagy hasonló jutalommal, mert ez az ellenkezőjéhez vezethet a jövőben.

Dührohamok 4 évesen

  • Miért történnek: Növekvő frusztráció a korlátok miatt, és a vágy, hogy saját maguk csinálják meg a dolgokat. Korlátozza a tesztelést és a figyelemfelkeltést.
  • Hogyan nyilvánulnak meg: Verbálisabbá válhat a veszekedés vagy sértődöttség, ez ordibálással is járhat a dührohamok során.
Hogyan lehet megelőzni őket? 💫

  • Használjon „én” kijelentéseket: A vádaskodás vagy kritizálás helyett használjon olyan kijelentéseket, mint „Szomorú vagyok, amikor játékokat dobálsz, mert így megsérthetsz valakit”. Fontos azonban megtalálni az egyensúlyt az érzelmek kifejezése és a lelkiismeret-furdalás megteremtése között a gyerekekben, amelyek negatívan befolyásolhatják érzelmeiket mind gyerekkorban, mind felnőttkorukban. 
  • Ajánljon megoldásokat: Engedje, hogy gyereke megoldást találjon a gyakran felmerülő problémákra. Ha például nem akar aludni, ne erőltesse. Tegye érdekes tevékenységgé a lefekvést – hagyja, hogy a gyereke mesét válasszon, altatódalt énekeljen vagy plüssállatokat gyűjtsön az ágya köré. 🧸 Így áthidalhatja a tipikus 4 éves hisztis gyerek alvás körüli problémáit.
  • Mutasson meg neki önnyugtató technikákat: Tanítson meg gyerekének olyan egyszerű technikákat, mint a számolás, a mélylégzés vagy az éneklés, amelyek segíthetnek neki megnyugodni stresszes helyzetekben.
Hogyan reagáljunk dühroham alatt? 🌪️

  • Biztosítson biztonságos teret: Alakítson ki "nyugtató sarkot" nyugtató eszközökkel (könyvek, plüssállatok, fények).
  • Emlékeztesse őt a közösen elsajátított nyugtató módszerekre: Számolás, mély lélegzetvétel, éneklés vagy bármi, amit korábban együtt csináltak.
  • Használja a pihenőidőt: Egy rövid, csendes pihenés ebben a korban remek megnyugtató tevékenység lehet.

Mi a teendő dühroham után? ☀️

  • Kapcsolódjon gyerekéhez egy öleléssel: A dühroham elmúltával egy ölelés és a gyengéd szavak segíthetnek a gyereknek biztonságban és szeretetben érezni magát. 
  • Ne hagyja figyelmen kívül, hanem beszéljen arról, ami történt: Ha a gyerekével a dühroham okairól beszél, az segíthet neki jobban megérteni az érzéseit, és azt, hogy hogyan fejezheti ki azokat elfogadható módon. Jó példa erre a mérvadó szülői stílus, amely pontosan a kölcsönös meghallgatásra és megértésre összpontosít.
  • Játsszon kooperatív játékokat: Szórakoztató és hatékony módszer az olyan játék, ahol a gyerek átveheti a szülő szerepét, vagy fordítva. Ügyeljen arra, hogy a gyereke pozitív oldalát mutassa meg, ne csak a „dühroham” pillanatait, hogy segítsen neki megérteni, hogyan néz ki a viselkedése a szülők és mások szemével.

Dührohamok 5 évesen

  • Miért fordulnak elő: A megnövekedett szociális interakciók ebben a korban gyakran konfliktusokhoz vezetnek társaikkal szemben, mivel a gyerekek még mindig tanulják, hogyan kezeljék mások érzelmeit és vágyait. Az olyan összetett érzelmek kezelése, mint a féltékenység, a csalódottság és a harag, kihívást jelenthet, és gyakran dührohamokhoz vezethet. Ez állhat egy átlagos, 5 éves hisztis gyerek hátterében.
  • Hogyan nyilvánulnak meg: A dührohamok ritkábbá válhatnak, de intenzívebbé is alakulhatnak, sírással, kiabálással és ajtócsapódással kiegészülve.
Hogyan lehet megelőzni őket? 💫

  • Nyílt kommunikáció: A gyerekek már elég idősek ahhoz, hogy beszéljenek érzéseikről és frusztrációikról. Ezért bátorítsa őket, hogy szavakba öntsék érzelmeiket, mielőtt az érzések dührohamba fordulnának. 
  • Szociális készségek: Segítse gyerekét az empátia és mások érzései iránti tisztelet kialakításában. Tanítsa meg neki, hogyan ismerje fel barátai érzéseit, és hogyan reagáljon rájuk. Például, ha szomorú barátot látnak, bátorítsa őket, hogy kérdezzék meg, mi a baj, vagy ajánljanak fel segítséget.
Ana Vukman
Pszichoterapeuta
Ezt nem érhetjük el erőszakkal, szavakkal vagy parancsokkal. Az egyetlen módja, hogy példát mutassunk nekik: Megmutatjuk, amit elvárunk – tiszteletet, hálát, együttműködést, megosztást és együttérzést.  
Hogyan reagáljunk dühroham alatt? 🌪️

  • Számoljanak el együtt 10-ig: Ez segíthet egy átlagos 5 éves hisztis gyerek számára, hogy újra összpontosítani tudjon.
  • Használjon nyugtató sarkot: Ebben a korban is nagyon hasznos lehet, ha van egy speciális hely, ahová a gyereke elvonulhat lenyugodni. Ez lehet egy hangulatos sarok párnákkal és a gyereke kedvenc plüss játékaival.
  • Maradjon közel: Legyen közel, hogy támogatást és megnyugtatást nyújtson. Ne zárja be a gyereket egyedül egy szobába. Mutassa meg neki, hogy ott van neki, még akkor is, ha nem a legszebben viselkedik.
  • Emlékeztesse a korábbi beszélgetésre: "Emlékszel a kis üzletünkre? Mit ígértél anyának, és mit ígért neked anya?" Ez arra késztetheti, hogy egy pillanatra megálljon és elgondolkozzon. 🙂
Mi a teendő dühroham után? ☀️

  • Tanítsa meg elfogadni a helyzetet: Ez a tökéletes alkalom, hogy megtanítsa a gyerekének, hogy nem minden lehet úgy, ahogyan ő azt elképzelte. Mondjon neki egy példát az életéből: "Anyu nagyon szeretett volna abban a boltban dolgozni, de valaki más kapta meg azt a munkát, így anyának valami mást kellett keresnie."
  • Tudassa vele, hogy megérti őt: Fontos, hogy a gyerek tudja, hogy megérti az érzéseit. Mondja el neki, hogy rendben van, ha szomorúnak vagy dühösnek érzi magát, de van egy jobb módja annak, hogy kifejezze ezeket az érzéseket.
  • Beszéljen a frusztráció kezelésének pozitív módjairól: Tanítson meg gyerekének olyan stratégiákat, mint a mély légzés, a tízig számolás, az érzésekről való beszélgetés és a segítségkérés.
Tipp a Bébicsősz.hu-tól
Mindig ereszkedjen a gyereke szemmagasságba, ahelyett, hogy felülről nézne rá. Ez megnyugtatja a gyereket, és kevésbé érzi majd magát fenyegetettnek. Ahogy Ana Vukman pszichoterapeuta mondja: "A legjobb kommunikáció és kapcsolat akkor alakul ki a gyerekkel, ha szemkontaktust teremtünk."

Mikor kell segítséget kérni?

Bár a dührohamok a legtöbb esetben a felnőtté válás természetes velejárói, vannak esetek, amikor segítséget kell kérni. 🤝 Íme néhány jel, amire figyelni kell:

  • A dühkitörések gyakran és intenzíven jelentkeznek.
  • A dührohamok, hisztik szokatlan agresszióval járnak.
  • A dührohamok a gyerek életkorában megszokottnál tovább tartanak, vagy más fejlődési késleltetéssel vagy viselkedési problémákkal járnak.
  • A dührohamok biztonsági kockázatot jelentenek a gyerek vagy mások számára (ütés, harapás vagy pusztító viselkedés).
  • A gyerek nem tud magától megnyugodni, vagy a megnyugvás túlságosan sokáig tart.
  • A dührohamokkal való küzdelem túl sok stresszt, frusztrációt, tehetetlenség érzést, kiégettséget okoz a szülőkben, az óvó néniben vagy a gyerekre vigyázó bébicsőszben.
Ana Vukman
Pszichoterapeuta
Amikor egy gyerek dühös, és Ön még dühösebb lesz rá, vagy amikor a gyerek sikoltozik, és Ön is elkezd kiabálni vele... Vagy ha a gyerek aggódik valami miatt, és ez Önt is még jobban aggasztja, és nagy belső zűrzavart kelt, akkor nem a gyerek megváltoztatása a megoldás, hanem a szülők belső gyógyulása.
És végül ne feledje – ha ezekkel a kihívásokkal néz szembe, normális, hogy segítséget kér, és nincs ezzel semmi gond. Mindez a felnőtté válás része, és támogatással a legtöbb gyerek és szülő sikeresen átvészeli ezeket, akárcsak más fejlődési mérföldköveket. 

Ez el fog múlni, és addig is vértezze fel magát türelemmel és szeretettel a kis dührohamok és hisztik idejére! ✌